Mezoterapia niejedno ma imię

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak stosować różnego rodzaju urządzenia do mezoterapii?

• Dlaczego mezoterapia ma wiele różnych odmian i czym różnią się one między sobą?

• Jakie mechanizmy i procesy zachodzące w skórze odpowiadają za wysoką skuteczność zabiegów mikronakłuwania?

• Jakie procedury bezpieczeństwa i higieny są niezwykle istotne w przypadku zabiegów mezoterapii?

 

 

 

Okiem eksperta | Mezoterapia jest jedną z prostszych, a przy tym skutecznych metod terapeutycznych poprawiania wyglądu i jakości skóry. Jej efektywność i mnogość zastosowań sprawiły, że powstają coraz to nowe jej rodzaje. Jej główne zalety i stosowane urządzenia omawiają specjaliści: dr Marek Wasiluk i Magdalena Najbar.

„Meso”, czyli „przez”

„Meso”, czyli po łacińsku „przez” to określenie kwintesencji i sensu zabiegu mezoterapii. Jest to metoda wykorzystywana w kosmetologii i medycynie estetycznej do dostarczania w głąb skóry różnych leczniczych, regenerujących lub odżywczych substancji, mających na celu jej odmłodzenie, poprawienie kondycji lub pozbycie się defektu albo schorzenia. Główny problem polega jednak na tym, że skóra z biologicznego punktu widzenia jest barierą ochronną, która zapobiega przenikaniu do organizmu z zewnątrz mogących mu zaszkodzić drobnoustrojów i wszelkiego rodzaju związków chemicznych. Oznacza to, że dzięki swojej budowie skóra nie przepuszcza również tych preparatów, które chcielibyśmy do niej wprowadzić. Należało więc tę barierę w jakiś sposób pokonać, aby substancje miały szansę zadziałać dobroczynnie. W tym celu wymyślono właśnie zabiegi mezoterapii, czyli przedostania się „przez” skórę, w jej głąb. Metoda polega więc na wstrzyknięciu lub wtłoczeniu do tkanki substancji dobranych odpowiednio do potrzeb pacjenta.

Mezoterapia ma kilka odmian. W zależności od sposobu, w jaki dostajemy się w głąb skóry, możemy wyróżnić mezoterapię bezigłową, mikroigłową i igłową. Każda z nich jest stosunkowo mało inwazyjna, prosta do wykonania oraz możliwa do stosowania praktycznie na każdej części ciała. Czym więc się różnią?

 

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to najbardziej inwazyjny rodzaj zabiegu. Polega na wstrzyknięciu odpowiednich odżywczych koktajli lub leczniczych preparatów płytko pod skórę. Jest  wykonywana za pomocą igły i strzykawki. Skóra jest gęsto ostrzykiwana w odstępach około jednego centymetra. Rodzaj podawanej substancji dobiera się indywidualnie do skóry pacjenta oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Ten rodzaj mezoterapii wykonuje specjalista, który musi wiedzieć, jak głęboko i jaką ilość preparatu może podać. To on bowiem ręcznie reguluje pracę igły i strzykawki. Najczęściej podawane preparaty to: mało usieciowany kwas hialuronowy, witaminy, kofeina, aminokwasy, antyoksydanty oraz różne mikro- i makro-elementy. Wszystko zależy od tego, z jakimi problemami boryka się pacjent. Wcześniej jest on odpowiednio znieczulony za pomocą kremu.

Ten rodzaj mezoterapii jest polecany szczególnie osobom około 30. roku życia profilaktycznie, w celu opóźnienia objawów starzenia. Ponadto warto go stosować w przypadku suchej, poszarzałej czy pozbawionej blasku cery, a także przy problemach, takich jak rozstępy, blizny i cellulit. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają bowiem głęboko nawilżyć, odżywić i wzmocnić skórę lub zadziałać dobroczynnie, stymulując ją do lepszej pracy i naprawy uszkodzonych lub chorych struktur.

Rezultaty mezoterapii igłowej są widoczne stosunkowo szybko, a metoda jest bezpieczna, gdy wykonuje ją doświadczony specjalista. Warto także wspomnieć, że można w niej wykorzystać osocze bogatopłytkowe, pobierane z własnej krwi pacjenta, które najlepiej usprawnia i przyśpiesza pracę komórek skóry. Płytki krwi zawarte w osoczu wywołują naturalne reakcje fizjologiczne, przyspieszające gojenie się ran oraz prawidłową regenerację skóry. Taki rodzaj mezoterapii igłowej jest wiec bardzo wskazany do wykonania przy innych, bardziej inwazyjnych zabiegach, np. laserze frakcyjnym. Osocze sprawia, że skóra szybciej się goi, a regeneracyjne efekty lasera frakcyjnego są o wiele silniejsze. Poza tym mezoterapię osoczem bogatopłytkowym warto wykonywać już u pacjentów od 25. roku życia, jako zabieg profilaktyczny, anti-aging.

 

Mezoterapia mikroigłowa

Jest mniej inwazyjna, gdyż, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w niej mikroigły. Głębokość ich działania w skórze jest dopasowywana przez specjalistę – zazwyczaj doświadczonego kosmetologa – do problemu, z jakim ma do czynienia oraz miejsca w jakim wykonuje zabieg.

Mechanizm działania wszystkich zabiegów mikronakłuwania polega na wywoływaniu delikatnych urazów w tkance poprzez mechaniczne uszkadzanie skóry. Skóra ma bowiem naturalne zdolności do regeneracji, co oznacza, że czyli komórki skóry po urazie pracują bardziej intensywnie i efektywnie, niż gdyby bodziec uszkadzający nie wystąpił. Mikrourazy powodują obrzęk tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także nieznaczne przedostawanie się płytek krwi z krwioobiegu do tkanki. Płytki krwi, ulegając aktywacji, rozpoczynają proces gojenia i odnowy w skórze. Przede wszystkim stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto tworzą się nowe naczynia włosowate. Stąd zabieg mezoterapii mikroigłowej stosuje się przede wszystkim w celu zapobiegania starzeniu się skóry i wspomaganiu jej odnowy oraz przebudowy, np. gdy pacjent ma drobne zmarszczki, rozszerzone pory, blizny lub rozstępy. Poza samym dobroczynnym mikronakłuwaniem podczas mezoterapii mikroigłowej mogą być wprowadzane w głąb skóry odpowiednie preparaty.

Do tego typu mezoterapii używa się także różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu, jak dermapen, roller, nanopin. Dermapen to urządzenia, które nakłuwa skórę z dość dużą częstotliwością.  Mikroigły wnikają do skóry na głębokość od 0,2 do 2 mm. Głębokość działania dermapenu możemy regulować w zależności od obszaru oraz wskazań do zabiegu. Roller jest  natomiast wyposażony w obrotowy wałek z mikroigiełkami na powierzchni. Mezoterapia z jego użyciem polega na umiejętnym rolowaniu skóry. Czynność ta, wykonywana w odpowiednich kierunkach i odpowiedniej ilości, powoduje bardzo gęste i intensywne nakłuwanie wybranego fragmentu ciała. Do dyspozycji mamy obecnie wiele różnego rodzaju rollerów: do ciała, twarzy czy nawet okolicy oczu. Po takim „masażu” skóry lub nakłuciu jej dermapenem możemy położyć na nią dodatkowo indywidualnie dobrany preparat, który dzięki wytworzonym mikrouszkodzeniom lepiej przedostanie się w głąb skóry.  Na rynku jest obecna także bogata oferta urządzeń do użytku domowego, z odpowiednio dobranymi igłami, które pozwalają na bezpieczny zabieg.

Ostatni rodzaj urządzenia do mezoterapii mikroiłgowej to nanopin. Dzięki specjalnej budowie pozwala jednocześnie stymulować skórę i wprowadzać w nią substancje aktywne. Urządzenie jest wyposażone w mikroigiełki pokryte 24-karatowym złotem i specjalny zbiornik na preparat. Nakłuwając skórę jednocześnie wtłaczamy preparat, który przedostaje się z pojemniczka przez nanokanaliki zawarte w mikroigłach do tkanki.

Mezoterapia mikroigłowa jest mniej inwazyjna od wielu zabiegów ingerujących w budowę skóry, jak  np. laseroterapia. Nie ma ograniczeń wiekowych i może być wykonywana o każdej porze roku, a co najważniejsze, bazuje na naturalnej stymulacji procesów fizjologicznych skóry.

 

 

Mezoterapia bezigłowa

Najdelikatniejszą, ale jednocześnie również bardzo skuteczną wersją mezoterapii jest mezoterapia bezigłowa. Pozwala na wprowadzenie do głębokich warstw skóry odpowiednich substancji (mogą być te same, które wykorzystalibyśmy w mezoterapii igłowej), bez konieczności nakłuwania skóry. W przypadku tego zabiegu dzięki zasosowaniu mikroprądów dochodzi do zjawiska mezoporacji. Dzięki temu możemy z większą skutecznością podać różne lecznicze czy odżywcze koktajle.

Zabieg mezoterapii bezigłowej jest przeznaczony dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na żadne, najmniejsze nawet zaczerwienienie i podrażnienie pozabiegowe. Nie chcą lub nie mogą korzystać z dobrodziejstwa mikronakłuwania, a jednocześnie chcą wykorzystać dobroczynne działanie różnych preparatów i koktajli witaminowych.

 

Rozwaga przede wszystkim!

Warto pamiętać, że każdy rodzaj mezoterapii oraz substancji wstrzykiwanej powinien być odpowiednio dobrany do danego problemu oraz stanu zdrowotnego pacjenta. Dobry specjalista pomoże dopasować koktajl odżywczy, a następnie bezpiecznie go zaaplikować na dany obszar skóry. Skuteczność zabiegu mezoterapii zależy od dokładności wykonującego go specjalisty. Wpływ ma również to, na jaką głębokość nakłuwana jest skóra. Niezmiernie ważna jest aseptyka. Wszystko, czym wykonywany jest zabieg, musi być wcześniej dokładnie zdezynfekowane, a samo urządzenie powinno być absolutnie sterylne. W przeciwnym wypadku w wyniku powikłania mogłoby dojść do infekcji. Same części nakłuwające nie są więc wielokrotnego użytku. Ponadto trzeba uświadamiać klientów, że dla długotrwałego efektu zabiegi powinny być kilkukrotnie powtarzane.

Pewne jest natomiast to, że przy tak dużej różnorodności, każdy znajdzie rodzaj mezoterapii i preparat odpowiedni dla siebie.

 

dr Marek Wasiluk | Specjalista medycyny estetycznej. Ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine na uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Właściciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor bloga www.marekwasiluk.pl. www.triclinium.pl

Magdalena Najbar | Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka. Kosmetolog i dietetyk Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. www.triclinium.pl


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij