Trądzik "pourlopowy"

Piękna opalenizna i wypoczęty umysł to często niejedyne pamiątki z wakacji. Zachłanne korzystanie z kąpieli słonecznych, stosowanie preparatów z wysokimi filtrami o tłustej konsystencji i dieta o wysokim indeksie glikemicznym przy jednoczesnej predyspozycji genetycznej dają efekt w postaci nieestetycznego trądziku na skórze twarzy, pleców i dekoltu. 

Gdy przyjrzymy się  zachowaniu naszych klientów podczas wakacyjnych urlopów, zaobserwujemy idealne warunki dla rozwoju zmian trądzikowych. Wysoka temperatura otoczenia i ekspozycja na słońce pobudzają wytwarzanie większej niż zazwyczaj ilości łoju. Warstwa rogowa naskórka ulega odwodnieniu na skutek kąpieli w słonej wodzie i promieniowania UV. Długotrwałe przebywanie na plaży w sytuacji, gdy trudno o zachowanie czystości skóry, wzmaga kolonizację bakterii.  Jeśli dodamy do tego dietę o wysokim indeksie glikemicznym oraz używki, możemy szybko oczekiwać pojawienia się zaskórników na twarzy.

Warunki klimatyczne wymieniono jako jeden z czynników wpływających na stan zmian skórnych u chorych z trądzikiem. Naukowcy zaobserwowali u 60 proc. chorujących poprawę w okresie miesięcy jesiennych i wiosennych. Wyjątek pod tym względem stanowi trądzik wiosenny (Mallorca acne), w którym zmiany skórne pojawiają się wiosną i latem. 

Możemy wyszczególnić kilka postaci klinicznych trądziku:

trądzik zaskórnikowy,

trądzik grudkowo-krostkowy,

trądzik ropowiczy – guzkowy, skupiony i odwrócony,

trądzik bliznowcowy,

trądzik piorunujący.

 

W trakcie tworzenia się trądziku wyróżnia się trzy fazy:

1. przerost gruczołu łojowego i pobudzenie do nadmiernego wytwarzania łoju,

2. rogowacenie ujść mieszków włosowych i tworzenie się mikrozaskórników,

3. tworzenie się zmian zapalnych w udziałem Propionibacterium agnes.

Słońce nie leczy trądziku!

Już dawno obalono popularny pogląd, iż stan trądziku poprawia się latem. Ewidentnie ekspozycja na słońce i sezon letni pogarszają stan skóry. Promienie UV zwiększają stan zapalny i ilość skwalenu będącego składnikiem łoju zatykającego pory. 

Potwierdzenie tej tezy przyniosły badania w Indiach. Stwierdzono tam nasilenie sezonowe trądziku latem, a następnie w trakcie trwania pory deszczowej. Oprócz pocenia się w specyficznym klimacie, zwiększona wilgotność odgrywa zatem istotną rolę w rozwoju trądziku. Zima była najłaskawsza dla problematycznej skóry mieszkańców. Ekspozycja na światło słoneczne była więc ewidentnie jedną z przyczyn nasilenia zmian skórnych znanych jako tzw. trądzik tropikalny.

Znane jest również powszechnie działanie promieniowania słonecznego powodującego oksydacyjne uszkodzenie skóry. Padające promienie słońca zwiększają ilość wolnych rodników. Te z kolei burzą integralność fizjologiczną komórek naskórka, przyczyniając się do reakcji zapalnych, będących jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. 

Gdy piękny odcień opalenizny blednie, a warz zaczynają pokrywać zaskórniki i wypryski klienci starają się działać na własną rękę. Niestety niewłaściwa pielęgnacja tylko pogarsza stan skóry. Profesjonalna pomoc i zgodna współpraca specjalistów (dermatolog, kosmetolog, endokrynolog, dietetyk) przynoszą najlepsze efekty. Edukujmy więc naszych klientów w zakresie pielęgnacji i leczenia skóry trądzikowej już na wczesnym etapie powstawania zmian.

Gdy cierpi ciało i dusza

 Pacjenci cierpiący na problem trądziku wykazują znacznie większe obciążenie psychiczne niż chorzy z innymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy astma. Około połowy odczuwa niskie poczucie własnej wartości i problem z akceptacją własnego ciała. W skrajnych przypadkach może przyczynić się to do depresji, a nawet myśli samobójczych. 

W KILKU SŁOWACH

Trądzik pospolity (Acne vulgaris), nazwany przewlekłą i nawrotową chorobą mieszków włosowych i gruczołów łojowych, może doprowadzić do powstania trwałych i nieestetycznych zmian na skórze w postaci szpecących blizn i przebarwień. To jedna z najczęściej spotykanych w gabinecie dermatologicznym chorób. Choć narasta w okresie dojrzewania, badania wskazują, iż może zostać zdiagnozowana u osób w dowolnym wieku. Od 79 proc. do 95 proc. młodzieży do 18. roku życia zgłasza problem trądziku. Jednak nawet 80 proc. dorosłych również cierpi na tę nieprzyjemną dolegliwość. Stan ten nie omija także ponad połowy dzieci do 12. roku życia. 

Wśród najważniejszych przyczyn trądziku pospolitego wskazuje się kolonizację bakterii Propionibacterium acnes, nadmierny łojotok, stany zapalne i nadmierne rogowacenie okołomieszkowe. Pozostałe istotne czynniki mające wpływ na powstawanie zmian to: 

osobnicze uwarunkowania genetyczne,

zaburzenia gospodarki hormonalnej,

dieta o wysokim indeksie glikemicznym,

niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie preparatów komedogennych,

stosowanie niektórych leków, np. sterydowych,

czynniki psychologiczne – stres,

palenie papierosów.

warunki klimatyczne.

 

Najbardziej charakterystyczne zmiany skórne towarzyszące trądzikowi pospolitemu to: 

1. Pierwotne zmiany niezapalne:

poszerzone ujścia mieszków włosowych,

mikrozaskórniki,

zaskórniki zamknięte,

zaskórniki otwarte;

2. Wtórne zmiany zapalne

grudki i krosty,

guzki,

ropnie,

nacieki zapalne z przetokami;

3. Zmiany pozapalne i blizny

przetoki między zaskórnikami,

cysty, blizny.

 

Podstawowe zasady pielęgnacji

Pielęgnacja takiej cery jest problematyczna i niekomfortowa dla pacjenta w życiu codziennym. W pierwszym odruchu sięgają oni często po kosmetyki przeznaczone dla młodzieży, które nazbyt wysuszają naskórek i w połączeniu z większą produkcją sebum powodują narastanie problemu. Niewłaściwe codzienne pielęgnowanie zaostrza stan zapalny skóry i zwiększa liczbę zaskórników. W świetle najnowszych badań, najskuteczniejsza wydaje się być skorelowana terapia nastawiona na zniesienie stanu zapalnego, zmniejszenie wydzielania łoju i ilości Propionibacterium acnes oraz stymulacja odnowy naskórka wraz ze złuszczeniem. Pozwala to na uzyskanie poprawy wyglądu skóry.

Jeżeli skóra wykazuje nasilony stan zapalny, nie można próbować samodzielnych eksperymentów. W przypadku zaawansowanych zmian lekarz dermatolog może zaordynować produkty ogólnoustrojowe zawierające retinoidy, antybiotyki lub doustne środki antykoncepcyjne. Często wystarczy zastosować miejscowo kombinację substancji czynnych zawierających: kwas salicylowy, kwas azaleinowy i nadtlenek benzoilu. 

W przypadku łagodnych zmian zaskórnikowych właściwe będzie zastosowanie terapii łączonych w gabinecie kosmetycznym. 

 

1. Złuszczenie 

Działanie należałoby zacząć od złuszczenia nadmiernie zrogowaciałej wierzchniej warstwy naskórka. Pilingi chemiczne powszechnie uznane są za doskonałe preparaty antybakteryjne i hamujące ilość wytwarzanego łoju. Poprawiają jednocześnie wygląd ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Pamiętajmy, iż istnieje szeroka gama kwasów dających możliwość wykonania złuszczenia zarówno na skórze delikatnej (kwas migdałowy), jak i grubszej, tłustej lub mieszanej (kwas mlekowy bądź glikolowy). Cera mieszana wymaga niekiedy aplikacji różnych kwasów na różne części. Na przykład bardziej tłusta strefa T może być potraktowana kwasem mlekowym, a delikatna i sucha skóra na policzkach kwasem migdałowym. 

2. Działania antybakteryjne

Najpopularniejszym sposobem zmniejszenia ilości bakterii Propionibacterium acnes są prądy D’Arsonwala. Jeżeli pacjentka nie ma przeciwwskazań do elektroterapii, skuteczne będzie również zastosowanie jonoforezy anodowej działającej jednocześnie łagodząco. 

3. Składniki aktywne

Zastosowane odpowiednich składników aktywnych poprawi jakość profesjonalnej pielęgnacji problematycznej skóry. Przede wszystkim muszą one mieć działanie antybakteryjne, sebostatyczne, nawilżające i łagodzące podrażnienia. Do najpopularniejszych stosowanych w preparatach na trądzik należą: krzem, cynk, siarka, babka lancetowata, kaolin, skrzyp polny, pokrzywa, łopian, dziurawiec, fiołek trójbarwny, lawenda, szałwia, zielona herbata, aloes, glinka biała i zielona, witaminy A i E, kwas hialuronowy, panthenol, nagietek, rumianek 

Użycie odpowiedniej aparatury emitującej prąd stały lub ultradźwięki poprawi oczywiście znacznie skuteczność stosowanych składników.

4. Zalecenia dla pacjentki do działań domowych:

dieta lekkostrawna o niskim indeksie glikemicznym,

wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie,

odstawienie alkoholu, papierosów i innych używek,

ograniczenie do minimum ostrych przypraw,

unikanie spożywania tzw. fast foodów, żywności przetworzonej 

coraz częściej zaleca się też unikanie nabiału, który według wielu badań ma sprzyjać zmianom trądzikowym 

unikanie preparatów pielęgnacyjnych na bazie alkoholu i zaliczanych do komedogennych (mających tłustą oleistą formułę),

zabronione jest samodzielne wyciskanie zaskórników i częste dotykanie skóry twarzy. 

Fakty i mity

Holistyczne podejście kosmetologiczne łączy zabiegi lecznicze i kosmetyczne. Zwłaszcza dorosłe kobiety, u których pojawił się problem trądziku pourlopowego, muszą zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację. Związane jest to ze stopniem dojrzałości skóry i zwiększeniem się jej suchości. Leczenie i dbałość o taką cerę winny przebiegać w odmienny sposób niż u nastolatek. Korzystanie z preparatów na bazie alkoholu zwiększa objawy trądziku. Pobudzenie przez słońce procesu keratynizacji w połączeniu z nadmiernym wydzielaniem sebum stwarza idealne warunki dla namnażania się bakterii beztlenowych i nasilania się stanu zapalnego. Większa predyspozycja na podrażnienia i powolna reakcja na leczenie wymagają szczególnego dostosowania terapii do wieku pacjentki. Niezbędne jest w takim przypadku włączenie odpowiedniej pielęgnacji, biorącej pod uwagę ryzyko przesuszenia skóry dorosłych.

Na szczęście często słyszane przez nastolatków zdanie: „wystaw buzię do słońca, niech podsuszy te pryszcze”, nie znalazło potwierdzenia w badaniach naukowych. Nie można oczywiście umniejszać pozytywnego wpływu promieni UV na nasze życie, ale tylko i wyłącznie w kontrolowanych dawkach. Korzystajmy więc z dobroci urlopowego wypoczynku mądrze. Chłońmy dobry nastrój, pamiętając, że pozbycie się skutków nieograniczonego przebywania na słońcu trwa długo i wymaga od nas dużej dyscypliny w zakresie pielęgnacji skóry i codziennego odżywiania. Naprawdę lepiej zachować tylko pozytywne wspomnienia wakacyjne. 


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij