Ukojenie i ochrona

Z tego artykułu dowiesz się:
• Dlaczego coraz więcej osób cierpi z powodu skóry nadwrażliwej i reaktywnej?
• Jak pomóc, ukoić i dobrać odpowiednią pielęgnację domową?
• Jaką rolę ogrywają zaburzenia równowagi hydrolipidowej skóry w przypadku tendencji do nadwrażliwości?
• Jakie zabiegi aparaturowe są wskazane przy tej problematyce?

 

Na ratunek nadwrażliwej skórze | Skóra nadwrażliwa, inaczej nazywana reaktywną czy nadreaktywną, w zależności od stopnia nasilenia, to częsty problem, z jakim zgłaszają się do nas klienci. Wśród czynników powodujących nadmierne reakcje skóry wymienia się stres, zaburzenia psychosomatyczne, zanieczyszczenie środowiska i wiele innych. Jak zaopiekować się klientem, który boryka się z tym problemem? Jakich wskazówek udzielać w zakresie pielęgnacji domowej? Na czym opierać się, tworząc indywidualny algorytm postępowania ze skórą nadreaktywną w gabinecie? Anna Malińska podpowiada.

Nadwrażliwość skóry to dziś już problem globalny. Obok trądziku dorosłych, który również bywa efektem nadwrażliwości, nadreaktywność jest jednym z najczęstszych i najtrudniejszych przypadków w praktyce kosmetologicznej. Nadwrażliwość dotyczy wielu typów skóry, choć głównie kojarzona jest z cerą suchą, naczyniową lub atopową. Nadreaktywność spowodowana jest głównie przez zachwianie równowagi hydrolipidowej, a tym samym osłabienie funkcji ochronnych skóry. Staje się ona bardziej przepuszczalna dla substancji aplikowanych w preparatach kosmetycznych i leczniczych, co powoduje często podrażnienie, mimo że w normalnych warunkach ono nie występuje. Nadwrażliwość może być cechą osobniczą albo może pojawić się na skutek różnych czynników. Wśród przyczyn są między innymi: nieprawidłowa pielęgnacja domowa, w tym zbyt agresywne oczyszczanie skóry przy użyciu detergentów i mydeł, za częste złuszczanie skóry pilingami ziarnistymi i szczoteczkami, samodzielne eksperymentowanie z silnymi substancjami aktywnymi, np. kwasami, oraz nieprawidłowo dobrane kremy aktywne lub zwyczajnie ich brak. Skóra niedostatecznie nawodniona staje się słaba i trudniej się goi. Brak lipidów w barierze naskórkowej umożliwia nadmierną TEWL i tak powstaje błędne koło. Inne czynniki uwrażliwiające to: zmienna i skrajna temperatura, długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, tarcie. Warto pamiętać również o diecie, w tym ilości wypijanych płynów oraz zawartości odpowiednich tłuszczów w pożywieniu.

 

Profesjonalna pomoc

Aby złagodzić nadwrażliwość oraz zapobiegać jej nawrotom, mamy wiele skutecznych procedur i narzędzi wspomagających naszą skuteczność. Podstawą każdego zabiegu w gabinecie jest konsultacja wstępna, obejmująca wywiad z klientem i diagnostykę skóry. W zabiegach kosmetyki białej powinniśmy skupić się przede wszystkim na odbudowaniu bariery hydrolipidowej oraz silnym nawodnieniu skóry. Kojące będą tradycyjne chłodne maski alginatowe oraz schłodzone przed zabiegiem maski kremowe czy żelowe przeznaczone do skór wrażliwych.

Maski biocelulozowe w płatach – w ostatnim czasie coraz chętniej stosowane, i słusznie. Ich ściśle dopasowująca się struktura oraz chłód zapewniają szybkie ukojenie. Działają na skórę jak leczniczy kompres. Warto naszego klienta zaopatrzyć w takie maski do stosowania w domu jako podtrzymanie kuracji gabinetowej.

Aloes – ma silne właściwości gojące i kojące. Ważne jest, aby preparat pozyskiwany był z miąższu i nie był zanieczyszczony sokiem z liści, który może powodować reakcje uczuleniowe. Zwróćmy uwagę, aby produkt był wysokiej jakości.

Kwas hialuronowyma ogromne znaczenie w procesach regeneracji i regulowania przebiegu procesu zapalenia; składnik doskonale znany i stosowany od dawna, natomiast w ostatnim czasie doceniany szczególnie. Niezbędny w terapiach skóry nadwrażliwej oraz ze stanami zapalnymi w przebiegu różnych dermatoz.

Flawonoidy – między innymi rutyna, ruskogenina działające na uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych, zmniejszające wysięki i reaktywność drobnych naczyń krwionośnych.

Krzem organiczny – ważny składnik budulcowy, który warto włączyć do procedur zabiegowych. Nazywany „pierwiastkiem życia” jest niezbędny do epitelizacji (tworzenia nabłonka). Doskonale sprawdza jako substancja przyspieszająca regenerację.

Często słyszymy od klientów ze skórą nadwrażliwą, że odradza im się zabiegi aparaturowe. Czy słusznie? Niekoniecznie. Istnieje gama zabiegów, które nie tylko można, ale wręcz zaleca się stosować w walce z nadwrażliwością.

Należą do nich m.in.:

Mezoterapia nanoigłowa – alternatywny dla mezoterapii mikroigłowej zabieg, który głębokością wkłuć nie przekracza 0,1 mm. Sprawdzi się w przypadku cienkiej i wrażliwej skóry, kiedy chcemy zwiększyć transport aktywnych substancji regenerujących. Nie powoduje stanu zapalnego. Dobry efekt terapeutyczny osiąga się przy zastosowaniu prostych, jednoskładnikowych ampułek, np. z kwasem hialuronowym, dekspantenolem, hammamelisem czy witaminą K.

Maski LED – prosta i skuteczna technologia zyskująca na popularności. W zależności od podłoża problemu i celu zabiegu stosujemy naświetlanie światłem czerwonym, zielonym lub niebieskim.

Piling kawitacyjny – każda skóra, nawet reaktywna, potrzebuje złuszczania. Na ratunek przychodzi wszystkim znany piling kawitacyjny. Za pomocą delikatnych ultradźwięków oczyszczamy skórę, która wchłonie lepiej substancje aplikowane podczas zabiegu.

E-light – terapia łącząca IPL + RF ma na celu pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien podporowych skóry. Warto ten zabieg włączyć do planu zabiegowego, mając na uwadze, że nadreaktywna skóra może zareagować wystarczająco już przy niskich parametrach, nawet odpowiadających próbie laserowej. Rezultatem będzie wzmocnienie i zagęszczenie skóry.

Czy pilingi chemiczne są bezpieczne dla nadwrażliwej skóry? Na rynku kosmetologicznym istnieje wiele dostępnych pilingów chemicznych. Zazwyczaj ich działanie wiąże się z podrażnieniem i złuszczaniem, które w zabiegach dla skóry nadreaktywnej jest przeciwwskazane. Dostępnych jest jednak kilka substancji o małym lub znikomym potencjale złuszczającym i drażniącym, a mających działanie biologiczne odpowiadające na problemy skóry nadwrażliwej.

Kwas glicyryzynowy – pozyskiwany z korzenia lukrecji ma silne działanie łagodzące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Blokuje działanie hialuronidazy, ograniczając rozpad kwasu hialuronowego i zmniejszając odwodnienie skóry. Bezpośrednio po zastosowaniu można zauważyć znaczne złagodzenie zaczerwienień i przywrócenie komfortu skóry. Dzięki działaniu przeciwhistaminowemu łagodzi reakcje alergiczne (analogicznie do hydrokortyzonu).

Kwas laktobionowy – ma działanie silnie regenerujące, może być stosowany nawet na bardzo podrażnioną skórę w celu przyspieszenia gojenia uszkodzeń, stanów zapalnych czy oparzeń posłonecznych. Sprawdza się doskonale w łagodzeniu zmian w przebiegu atopowego zapalenia skóry oraz pokrzywki alergicznej.

Kwas azjatykowy – występuje naturalnie w wąkrocie azjatyckiej. Stymuluje syntezę kwasu hialuronowego i regeneruje skórę. Uszczelnia barierę hydrolipidową, wspomagając tym samym zdolności obronne skóry.

Jak dobierać preparaty, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji?

– przeanalizuj dotychczasową pielęgnację i wychwyć składniki powodujące podrażnienie

– bazuj na prostych recepturach o jak najmniejszej zawartości komponentów balastowych

– unikaj preparatów o dużej liczbie składników aktywnych

– nadreaktywna skóra nie lubi zbyt wielu stymulantów

– stosuj zasadę „nawodnij i uwięź”, czyli kwas hialuronowy w formie serum oraz kremy ograniczające TEWL

– zwróć uwagę na sposób mycia – preparaty nie powinny zawierać detergentów, a płyn micelarny również należy zmywać wodą

– pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok, rekomenduj filtry mineralne, np. z tlenkiem cynku o właściwościach przeciwzapalnych i ochronnych

Aby walka z nadreaktywnością była skuteczna, musi zaistnieć ścisła współpraca, oparta na wiedzy, doświadczeniu i obustronnym zaufaniu między kosmetologiem a pacjentem. Rola odpowiednio dobranej pielęgnacji domowej jest kluczowa dla osiągnięcia trwałych i przewidywalnych rezultatów.

 

 

Istotnym aspektem jest odróżnienie nadreaktywności (nadwrażliwości) od alergii. W skrócie można ująć to tak, iż każda alergia jest nadwrażliwością, ale nie każdy przypadek nadreaktywności świadczy o alergii. Przyjmuje się, iż jeśli reakcja w postaci zaczerwienienia czy nadmiernej odpowiedzi skóry pojawia się od razu po aplikacji czynnika drażniącego, mamy do czynienia z nadwrażliwością na dany składnik, natomiast reakcja alergiczna pojawia się raczej z opóźnieniem (nawet kilkudniowym, zazwyczaj po powtórnym zastosowaniu produktu). Podsumowując, skóra alergiczna będzie charakteryzowała się nadwrażliwością, a skóra nadreaktywna nie musi mieć związku z alergią. Schematy, procedury i zalecenia postępowania są bardzo podobne – dążymy do zminimalizowania składników potencjalnie drażniących, takich jak np. syntetyczne substancje zapachowe czy też kosmetyki oparte na skoncentrowanych wyciągach roślinnych. Praca z nadreaktywną skórą wymaga konsekwentnego działania i wyrobienia u klienta prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych oraz niekiedy zmian stylu życia, takich jak dostosowanie diety, unikanie drażniących czynników zewnętrznych. Kuracje gabinetowe powinny być zaplanowane w schemacie całorocznym, ponieważ wraz ze zmianą warunków otoczenia zmieniać się będą schematy postępowania.

 

Anna Malińska | Kosmetolog, skin-coach, właścicielka salonu kosmetologii profesjonalnej Healthy Beauty. Zwolenniczka holistycznego podejścia do pielęgnacji.

www.healthybeauty.pl


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij