Usta w estetyce

Z tego artykułu dowiesz się:
• Jak profesjonalnie i kompleksowo zadbać o usta klientów?
• Co rekomendować w zakresie zabiegów i codziennej, domowej pielęgnacji w zależności od wieku, kondycji i problemów dot. ust?
• Jakie znaczenie ma makijaż kolorowy i PMU w zakresie możliwości korekty kształtu, koloru i dysproporcji z obrębie ust?
• Jak najlepiej połączyć mikropigmentację z zabiegami powiększania, modelowania ust?
• Czy botoks może pomóc uzyskać atrakcyjny uśmiech?

 

 

 

Trendy, zabiegi, pielęgnacja | Pełne, wyraziste, o równym i symetrycznym kształcie są marzeniem niemal każdej kobiety. Niestety, natura rzadko bywa łaskawa. Zdarza się, że usta są zbyt wąskie w stosunku do rysów i proporcji twarzy, nadając jej surowy wygląd. Asymetria może występować zarówno w poziomie, jak i pionie. Wszelkie niedoskonałości tej partii twarzy bywają powodem dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny. Na szczęście możemy wspomóc nasze klientki fachowym doradztwem i pielęgnacją.

Z wiekiem mniej wyrazisty staje się kontur ust, zwłaszcza w rejonie łuku Kupidyna, i zaczyna zacierać się granica koloru. Pojawiają się zmarszczki, a usta tracą objętość i pełny kształt. Pomalowanie przestaje być metodą na coraz mniejsze i wiotkie usta. Opadające kąciki również nie dodają uroku. Zmiany starcze postępują w okolicy ust.

Rozpoczynając plan terapeutyczny dla klientki, nie możemy zapomnieć o procedurach codziennej pielęgnacji domowej. Będzie ona doskonałym wstępem do intensywnych zabiegów gabinetowych. Tak jak skórę twarzy, usta także można pilingować, wmasowywać odżywcze serum i nakładać maseczki. Wszystkie produkty muszą być przeznaczone do delikatnej i wrażliwej okolicy, niepodrażniające, bez zawartości alkoholu. Klientka musi pamiętać o używaniu pomadki ochronnej koniecznie z filtrem UV. Sama czerwień wargowa to także skóra, co ważne – niezwykle wrażliwa, i zapominanie o jej ochronie przeciw promieniowaniu słonecznemu może skończyć się poparzeniem.

Współczesna kosmetologia oferuje wiele rozwiązań w zakresie estetyki ust. Decyzja, na które powinna zdecydować się klientka, uzależniona powinna być od jej oczekiwań i pragnień. Oczywiste jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu i przedstawienie wszystkich za i przeciw. Prawidłowe zobrazowanie możliwych efektów końcowych także będzie pomocne przy dokonaniu wyboru.

Przeciwwskazania wykluczające wszelkie zabiegi okolic ust:

– infekcje wirusowe (opryszczka) i bakteryjne,

– stan po ekstrakcji zęba,

– infekcje okołozębowe,

– alergia na potencjalnie stosowany składnik,

– stany zapalne i ropne skóry w okolicy zabiegowej.

Jeżeli zabiegi wymagają naruszenia ciągłości naskórka, przeciwwskazaniem jest także:

– ciąża i okres karmienia piersią (szczególnie początkowy okres laktacji, po 6 miesiącach wskazana konsultacja z lekarzem – cześć zabiegów jest możliwa),

– choroby nowotworowe (w przypadku makijażu permanentnego konieczna jest konsultacja z lekarzem onkologiem, który wypowie się na temat możliwości wykonania zabiegu w odpowiednim czasie),

– skóry bardzo silnie unaczynione ze skłonnością do bliznowców,

– stosowanie leków przeciwzakrzepowych,

– wiek poniżej 18 lat,

– choroba Hashimoto (wskazana konsultacja z lekarzem – część zabiegów jest możliwa przy spełnieniu odpowiednich warunków).

 

Makijaż permanentny

Jeżeli nasza klientka pragnie nadać ustom piękny kolor, a jej naturalny jest blady i bez wyrazu, to taki zabieg będzie idealny. Duże powiększenie ust, wychodzące poza naturalną linię czerwieni wargowej, może nadać groteskowy wygląd. Do powiększenia ust lepiej jest użyć innych metod. Poprawa mająca na celu nadanie kolorytu lub wyrazistości konturu ust to idealne zadanie dla makijażu permanentnego. Kolejnym krokiem powinien być dobór metody. Obecne możliwości nie ograniczają się tylko do zarysowania konturu i jego wypełnienia. Przede wszystkim mamy możliwość skorygowania asymetrii ust. Zazwyczaj każda strona naszego ciała lekko różni się od siebie. Wyrównanie różnic, które są naturalne lub mogą być wynikiem przebytych chorób czy wypadków, może diametralnie zmienić wygląd zewnętrzny całej twarzy.

Gama kolorystyczna pigmentów jest tak szeroka, że zaspokoi oczekiwania każdej kobiety. Poprawę kształtu i asymetrii uzyskujemy również, tonując kolorystykę, optycznie uwypuklając tę część, na której nam najbardziej zależy. Sam zabieg wymaga minimum dwóch spotkań z linergistką. W trakcie pierwszego wykonujemy główny zabieg, natomiast kolejne służą dopigmentowaniu i drobnym poprawkom.

W trakcie wywiadu z klientką niezwykle ważne jest podkreślenie, iż dokonujemy permanentnego nadania koloru. Wiele kobiet nie musi zdawać sobie z tego sprawy i posiadać fachowej wiedzy, zna jedynie poglądy zasłyszane od koleżanek. Podjęta decyzja o zabiegu musi opierać się na fakcie, iż kolor pozostanie na kilka lat.

 

Mezoterapia BB

Doskonałą alternatywą dla trwałego makijażu permanentnego jest krótkotrwała koloryzacja. Metodą mikronakłuwania podawany jest delikatnie koloryzujący pigment. Tak jak w przypadku właściwego makijażu permanentnego, konieczne jest powtórzenie zabiegu dla uzyskania nasyconego koloru.

Trwałość makijażu jest bardzo indywidualna i utrzymuje się do kilku miesięcy. Oprócz nadania koloru preparat może zawierać składniki pielęgnujące i przy okazji odżywiać. Dla pań obawiających się permanentnego efektu to doskonałe rozwiązanie.

 

Powiększanie, odmładzanie i modelowanie

Możliwość zastosowania preparatów na bazie usieciowionego kwasu hialuronowego otworzyła nowy etap w estetyce ust. Jeszcze do niedawna możliwe było powiększenie samej czerwieni wargowej. Obecnie podanie wypełniacza pozwala podkreślić zarówno kontur ust, jak i wypełnienie. Techniki podania są tak zaawansowane, że możemy łatwo zaplanować i przewidzieć, jak będzie wyglądał nowy kształt ust. Nie jest to już tylko wypchnięcie samej czerwieni, tak aby wyglądała na większą. Modelowanie kształtu w taki sposób, jak pragnie klientka, to cel kosmetologii estetycznej. Efekty są widoczne niemalże natychmiast i utrzymują się w zależności od indywidualnych predyspozycji od kilku miesięcy do nawet roku.

Kwas hialuronowy jako substancja jest w pełni biodegradowalny, więc po wchłonięciu się preparatu usta wrócą do pierwotnego kształtu. Zabieg możemy wykonać w znieczuleniu miejscowym, aby zmniejszyć dyskomfort klientki. Jeżeli usta pierwotnie są bardzo wąskie, to niestety jeden zazwyczaj nie będzie wystarczający do osiągnięcia dużego powiększenia. Z reguły potrzebne są dwa dopełnienia lub więcej.

Kwasem hialuronowym nieusieciowionym możemy natomiast uzyskać efekt nawilżenia i poprawy jakości skóry ust. Specyfika kwasu jako substancji pomoże w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia czerwieni wargowej, co z kolei daje możliwość uniknięcia nieładnego, spierzchniętego efektu. Usta po zabiegu stają się gładkie, napięte i jędrne. Efekt uwypuklenia jest bardzo delikatny. To idealne rozwiązanie dla pań chcących tylko poprawić jakość tej części twarzy – bez powiększenia. Efekty, tak jak w przypadku wypełniacza, utrzymują się bardzo indywidualnie, jednak zdecydowanie krócej – około kilku miesięcy.

 

Makijaż kolorowy

Nie zawsze jest możliwe wykonanie trwałej koloryzacji lub nasza klientka nie chce się jej poddać. W takim przypadku zwróćmy uwagę na prawidłowy makijaż. Krótka lekcja, w jaki sposób można zakamuflować niedoskonałości oraz informacja, jak przedłużyć trwałość pomadki, na pewno będą pomocne w codziennym makijażu.

 

Okolica ust

Nie tylko zadbana czerwień wargowa, ale również spersonalizowana i kompleksowa pielęgnacja jej okolic pozwala na ogólną poprawę wyglądu twarzy. Nad ustami spotykamy się z problemem tzw. zmarszczek palacza. Oczywiście nie są tylko efektem palenia papierosów, ale specyficznej mimiki twarzy. Najprościej jest wypełnić drobne zmarszczki wypełniaczem. Jeżeli obserwujemy u klientki jedynie predyspozycje do takich zmarszczek, wystarczająca będzie stymulująca mezoterapia z mieszanki kwasu hialuronowego, witamin i minerałów.

Innym problemem okolicy ust są opadające kąciki, będące wynikiem starzenia się skóry. Podniesienie tej strefy wypełniaczem to obecnie prosty i bezpieczny zabieg, dający natychmiastowe efekty.

Uśmiech „gummy smile” odsłaniający dziąsła. Taka predyspozycja genetyczna spędza sen z powiek wielu pań. Jest powodem frustracji i unikania uśmiechu. Na szczęście podanie toksyny botulinowej precyzyjnie w okolicy skrzydełek nosa i nad górną wargą rozwiązuje ten problem. Następuje zmniejszenie siły pracy mięśni unoszących górną wargę i dziąsła nie są zbyt mocno widoczne.

 

 

Pielęgnacja nieinwazyjna

Nawilżenie i odżywienie ust nie musi przebiegać z naruszeniem ciągłości naskórka. Zabiegi przeznaczone do czerwieni wargowej są delikatne w działaniu. Pilingi są zazwyczaj enzymatyczne lub bardzo drobnoziarniste. Składniki aktywne zawarte w maskach to najczęściej: kwas hialuronowy, masło shea, lanolina, witaminy A, E i C, olejki migdałowy lub arganowy i łagodzące – alantoina lub panthenol. Procedury zabiegowe obejmują zarówno złuszczanie, jak i użycie profesjonalnych masek w formie alginatu, płatu kolagenowego czy tradycyjnej kremowej. Przedłużeniem pielęgnacji gabinetowej będzie balsam do użytku codziennego, który warto mieć w ofercie sprzedaży. Zabieg powtarzamy w serii lub traktujemy jako jednorazowy zastrzyk substancji aktywnych.

Każda z poszczególnych metod poprawienia wyglądu ust ma swoje wady i zalety. Zadaniem kosmetologa jest pomóc w doborze takiej, która spełni oczekiwania klientki dotyczące efektu końcowego. Warto jednak pamiętać, że wykonanie jednej nie wyklucza kolejnej. Na przykład połączenie makijażu permanentnego i powiększenia kwasem hialuronowym jest niezwykle efektowne i pozwala na cieszenie się pięknymi ustami o każdej porze i w każdej sytuacji. Posiadanie oferty zabiegowej poświęconej estetyce ust jest koniecznością dla nowoczesnego gabinetu.

 

Anna Kamm | Kosmetolog, pedagog, doktorantka GUMed, wykładowca WSZ w Gdańsku, egzaminator OKE w zawodzie technik usług kosmetycznych. Właścicielka Kliniki Urody Kamelia w Gdańsku. Autorka publikacji z dziedziny kosmetologii. www.kamelia.pl

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także:

Mikropigmentacja bez tajemnic

 

 

 

 


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij