Korekta kształtu paznokci
Nietypowa uroda
Problemem wielu kobiet jest brak zadowolenia z wyglądu oraz kondycji naturalnych paznokci. Piękny kształt, odpowiedni kolor i długość łoża paznokciowego to cechy idealnej płytki paznokciowej, o jakiej marzą niemal wszystkie panie. Na całe szczęście styliści maja narzędzia, dzięki którym mogą spełnić życzenie klientek.
Profesjonaliści, zajmujący się na co dzień stylizacją paznokci i pielęgnacją dłoni, najlepiej wiedzą, jak często natura bywa kapryśna. To oni najczęściej muszą zmierzyć się z problemem tzw. trudnej płytki paznokciowej, ponieważ każda klientka oczekuje perfekcyjnego efektu końcowego zabiegu stylizacji, czyli pięknych paznokci. Nietypowa "uroda” paznokci może mieć różne podłoża. Ważna jest wiedza z zakresu chorób i defektów paznokci, pozwalająca wyeliminować przeciwwskazania do wykonania wszelkich zabiegów związanych z pielęgnacją dłoni i paznokci.
Na zmianę kształtu, powierzchni, grubości, elastyczności oraz koloru płytki paznokciowej często mają wpływ czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Widoczne zmiany dotyczące paznokci mogą mieć podłoże genetyczne, być spowodowane pewnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi lub chorobami skórnymi. Na stan i wygląd paznokci wpływa także brak prawidłowej diety bogatej w witaminy i składniki mineralne oraz zażywanie niektórych leków. Widoczną przyczyną wielu zmian są urazy mechaniczne, szczególnie takie, które uszkadzają macierz paznokcia lub permanentne obgryzanie paznokci. Częsty kontakt z wodą i detergentami również podwyższa ryzyko wystąpienia pewnych chorób i deformacji płytki paznokciowej.
Analiza i ocena
Chcąc "poprawić naturę" należy przede wszystkim dokonać wnikliwej analizy i oceny kształtu paznokci, aby wybrać odpowiedni sposób ich korekty. Styliści z dużym doświadczeniem i umiejętnościami stosowania wszystkich metod przedłużania i modelowania paznokci, nie mają problemu z wykonaniem stylizacji paznokci o nietypowym kształcie.
Jak natomiast mają radzić sobie z tym problem osoby, których staż pracy i doświadczenie zawodowe jest jeszcze zbyt małe, a umiejętności ograniczają się jedynie do pracy na tipsie? Nie rezygnując z tej techniki można sprostać zadaniu, używając tipsy z tzw. krótką kieszonką.
Szczególnie polecanymi cieniutkie i elastyczne tipsy, krótka kieszonka doskonale dostosowuje się do każdej płytki paznokciowej, również tej o nietypowym kształcie.
PAZNOKCIE BARDZO PŁASKIE – paznokcie nieposiadające prawidłowych krzywizn. Zastosowanie w takim przypadku tipsów elastycznych z krótką kieszonką daje możliwość idealnego dostosowania się tipsów do bardzo płaskich paznokci. Stosowanie bowiem tipsów standardowych z długą kieszonką, o wyraźnie zaznaczonej krzywej „C” tunelowej, jest przyczyną małej trwałości przedłużonych paznokci.
PAZNOKCIE ROSNĄCE W DÓŁ – krótka kieszonka tipsa idealnie przylega do krawędzi wolnego brzegu paznokcia, warunkiem trwałości jest jedynie odpowiednia długość tipsa.
PAZNOKCIE ROSNĄCE W GÓRĘ – to paznokcie przypominające skocznię. Płytka takich paznokci jest mocno wygięta, a wolny brzeg zadarty do góry, również łoże takich paznokci jest często wklęśnięte – kształt tzw. łyżeczki. Stosując tipsy mocno zakrzywione z krótką kieszonką przeciwdziała się efektowi zadarcia i optycznie wyprostuje uniesioną płytkę.
PAZNOKCIE W KSZTAŁCIE WACHLARZA – paznokcie, które w miarę wzrostu rozszerzają się. Przedłużenie takich paznokci wymaga maksymalnego skrócenia wolnego brzegu i zastosowania tipsa z krótką kieszonką. Prawidłową smukłość natomiast uzyskuje się poprzez odpowiednie ukształtowanie wolnego brzegu.
PAZNOKCIE O NIERÓWNEJ POWIERZCHNI- przyklejenie tipsów z krótką kieszonką eliminuje potrzebę wyrównywania powierzchni naturalnych paznokci przed ich przyklejeniem. Wszystkie nierówności będą automatycznie wyrównane podczas utwardzania i modelowania tipsów żelem lub akrylem. W celu uzyskania perfekcyjnego wyglądu zaleca się stosowanie mas korygujących, które zakamuflują wszelkie niedoskonałości i uszkodzenia widoczne na paznokciach.
Dodatkowym walorem stosowania tipsów z krótką kieszonką jest łatwość ich przyklejania oraz opracowania, co znacznie skraca czas wykonania zabiegów stylizacji paznokci z możliwością uzyskania perfekcyjnego trwałego frencz manikiur.
Poniżej przedstawiam zastosowanie tipsów z krótką kieszonką.
1. Standardowo przygotować płytkę paznokciową i przykleić tips
2. Skrócić tips na żądaną długość, nadać kształt i skorygować linie boczne
3. Pilnikiem o ziarnistości 180 dokładnie zmatowić powierzchnię tipsa
4. Na żel łączący naniesimy żel korygujący
5. Powierzchnię paznokcia pokrywamy i modelujemy żelem budującym, średniogęstym różowym.
Instruktor Dyplomowany, Lic. Kosmetolog: Mirosława Tumkiewicz