Współpraca lekarza i kosmetologa

Siła synergii

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak kompleksowo wspierać klientów w dążeniu do idealnej sylwetki?

• Jakie zabiegi kosmetologiczne i z zakresu medycyny estetycznej warto łączyć ze sobą w celu uzyskania szybkich i satysfakcjonujących efektów?

• Czy duża nadwaga i otyłość są przeciwwskazaniem do zabiegów modelowania ciała?

• Jaką rolę w procesie modelowaniu sylwetki odgrywają zabiegi ujędrniające skórę?

 

 

Terapie łączone w modelowania ciała | Modelowanie ciała to coś więcej niż wyszczuplanie, to nadawanie mu odpowiedniego kształtu i jędrności. Jakie metody medycyny estetycznej i kosmetologii wykorzystywać w tym celu i jak je łączyć, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Na te pytania odpowiada dr Marek Wasiluk.

Modelowanie ciała polega na miejscowym i punktowym wyszczupleniu i ujędrnieniu skóry (a czasem nawet dodaniu objętości w niektórych miejscach na ciele), ale nie na całościowym odchudzaniu. Przy dużej nadwadze nie ma możliwości usunięcia tkanki tłuszczowej za pomocą zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. Wówczas terapia powinna polegać przede wszystkim na tym, by pacjent stracił wagę w tradycyjny sposób (dieta redukcyjna) albo wspomagając się operacją plastyczną, a dopiero później można przejść do zabiegów modelujących sylwetkę. Najlepiej, gdy osoba poddająca się tego typu terapii mieści się w przedziale BMI między 25 a 30, czyli jej waga jest w normie, ewentualnie ma minimalną nadwyżkę od 3 do 7 kg i chce jedynie poprawić wygląd wybranej części ciała. Bodyforming z wykorzystaniem medycyny estetycznej jest więc rzeźbieniem sylwetki i zwieńczeniem całości starań o piękną figurę.

 

Kierunki w modelowaniu sylwetki

Modelując sylwetkę możemy oddziaływać jedynie na zewnętrzne warstwy naszego ciała, czyli tkankę tłuszczową i skórę. Omijamy mięśnie, kości i położoną głębiej, np. wokół narządów, tkankę tłuszczową. Te zewnętrzne obszary dobrze poddają się zabiegom modelującym i zmiany w ich obrębie są bezpieczne. Modelując sylwetkę powinniśmy więc wpływać zarówno na wygląd skóry, jak i na kształt ciała oraz wielkość obwodów, czyli na tkankę tłuszczową. Takie połączenia działań, dostosowane do potrzeb pacjenta i przede wszystkim do obszaru, na który działamy, daje najlepsze efekty. Na przykład na brzuchu będziemy się bardziej koncentrować na wyszczupleniu, natomiast w obszarze nóg zarówno na zredukowaniu tkanki tłuszczowej, jak i na poprawie napięcia skóry. Poza tym niektórych metod nie można wykonać na wszystkie partie ciała. Dobór zabiegów musi być więc dostosowany indywidualnie do pacjenta.

 

Co ze skórą?

Dlaczego bardzo ważnym elementem jest poprawianie jakości skóry? Ponieważ problem z wyglądem ciała może być spowodowany nie tylko tym, że mamy za dużą objętość, czyli zawartość tkanki tłuszczowej, ale również tym, że samej skóry jest... za dużo. Wówczas jest ona wiotka, a kiedy problem jest nasilony, skóra układa się w nieestetyczne fałdy. Łagodnym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją są przede wszystkim różnego rodzaju masaże, takie jak bańka chińska czy masaż ręczny. Oprócz ujędrnienia skóry powodują one jej wygładzenie, czyli np. niwelują cellulit. Lepsze efekty przynoszą masaże z wykorzystaniem urządzeń, które masując podciśnieniowo fałd skórny, dodatkowo podgrzewają go za pomocą fal radiowych i naświetlają światłem lasera lipolitycznego. Takie zabiegi kosmetologiczne działają poprzez poprawienie ukrwienia skóry, dotlenienia jej i pobudzenia metabolizmu oraz regeneracji. Są one całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, a wśród minusów wymienić można to, że trzeba je wykonywać regularnie. Efekt osiąga się dopiero po pewnej serii zabiegów. Dla osób z większym problemem mało jędrnej skóry lub tych, które chcą uzyskać upragnione efekty szybciej, przeznaczone są bardziej inwazyjne zabiegi, takie jak frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa lub HIFU. Obie metody wywołują mocny lifting skóry bez efektu jej złuszczenia. Bardziej efektywna jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, ale HIFU nie pozostawia na zewnątrz skóry żadnych śladów, dzięki czemu jest bardziej komfortowe dla pacjenta. Możliwość wykorzystania tych zabiegów zależy m.in. od obszaru ciała, na jaki pacjent chce zadziałać. Oczywiście najlepiej jeśli pacjent najpierw zdecyduje się na wykonanie bardziej intensywnych zabiegów, a potem regularnie korzysta z metod kosmetologicznych, które pozwolą na długo utrzymać jędrność skóry na odpowiednim poziomie.

 

Niechciany tłuszcz

Drugim kierunkiem w modelowaniu sylwetki jest miejscowe oddziaływanie na tkankę tłuszczową. Usuwając ją, a w niektórych miejscach dodając, jak np. na pośladkach czy biuście, również możemy uzyskiwać efekt modelowania sylwetki. Nieinwazyjne metody redukcji tkanki tłuszczowej to kawitacja ultradźwiękowa i kriolipoliza oraz laser 1060. Działają w inny sposób, ale wszystkie powodują niszczenie komórek tłuszczowych i uwolnienie tłuszczu do krwiobiegu, ale jednocześnie są bezpieczne i nie uszkadzają ciągłości skóry. Wykonują za osobę poddającą się zabiegowi dużą część pracy, jednak nie całą. Aby uwolniony tłuszcz nie odłożył się ponownie w innych częściach ciała, w trakcie terapii trzeba zachować ujemny bilans energetyczny. Najlepiej sprawdzą się na niedużych partiach ciała, takich jak boczki, bryczesy czy oponka na brzuchu, gdzie otłuszczenie bywa miejscowe, ale trudne do zniwelowania za pomocą ćwiczeń fizycznych. Aby zabiegi były bezpieczne i zdrowe dla organizmu, nie należy w czasie jednego zabiegu powodować uwolnienia dużej ilości tłuszczu, ponieważ musi być on zmetabolizowany przez wątrobę.

Możemy również proponować zabiegi bardziej inwazyjne, które pozwalają pozbywać się tkanki tłuszczowej znacznie skuteczniej, np. zabiegi rozbijające, rozpuszczające oraz odsysające tłuszcz. Wymienić można tutaj liposukcję, która pozwala nie tylko odessać tłuszcz tam, gdzie jest jego nadmiar, ale potem również wykorzystać go do wypełnienia tych miejsc, które chcemy wygładzić lub uwypuklić. Jest to jednak metoda najbardziej inwazyjna, wymagająca rekonwalescencji, wiążąca się z możliwymi powikłaniami oraz tym, że trzeba zażywać przy niej antybiotyk, a więc nie każdy pacjent może być zakwalifikowany do takiego zabiegu.

Modelowanie sylwetki polega na nadawaniu ciału pacjenta pożądanego przez niego kształtu, poprzez wpływanie na tkankę tłuszczową i skórę. Zabiegi tego typu wykonywane są zazwyczaj na obszarach takich jak: uda, pośladki, łydki, kolana, boczki, brzuch oraz biust, a także okolice ramion.

Natomiast lipoliza iniekcyjna w połączeniu z kawitacją ultradźwiękową jest bardziej bezpieczna od liposukcji, ale również pozwala znacznie skuteczniej wpływać na kształt ciała poprzez rozpuszczenie tłuszczu. Najpierw pacjent jest poddawany zabiegowi lipolizy iniekcyjnej, czyli ciało ostrzykuje się preparatem, powodującym rozpuszczenie tkanki tłuszczowej i/lub rozbicie komórek tłuszczowych. Preparat podaje się igłą głęboko, bezpośrednio w tkankę tłuszczową. Następnie tkankę poddaję się zabiegowi kawitacji ultradźwiękowej, a więc wysyłane ultradźwięki tworzą falę uderzeniową, która rozrywa komórki tłuszczowe. Zabieg nadaje się dla osób z odpowiednio nawodnioną i niezbitą tkanką tłuszczową.

Mimo że taka synergia jest skuteczna, ma też swoje ograniczenia. Pamiętajmy o tym, że w trakcie lipolizy podajemy związek chemiczny, nie możemy więc w trakcie jednego zabiegu ostrzyknąć dużych partii ciała, ponieważ nie byłoby to zdrowe dla pacjenta. Dlatego zabieg nadaje się jedynie do wymodelowania  niedużych obszarów.

Modelując sylwetkę poprzez miejscową redukcję tkanki tłuszczowej przede wszystkim należy zastanowić się, jakich efektów oczekuje pacjent, ile czasu chce na to poświęcić i na jaki poziom ryzyka jest gotowy się zdecydować. Istotne jest kompleksowe podejście, które zakłada, że w trakcie terapii możliwe jest zarówno łączenie metod, jak i ich zmiana na inne.

 

Podczas lipolizy iniekcyjnej ciało ostrzykiwane jest preparatem, który powoduje rozpuszczenie tkanki tłuszczowej i/lub rozbicie komórek tłuszczowych. Preparat podaje się igłą głęboko, bezpośrednio w tkankę tłuszczów.

 

Cellulit

Mówiąc o kształcie ciała, nie możemy zapomnieć o takim problemie, jak cellulit. To jeden z najtrudniejszych defektów estetycznych, a jego leczenie jest długotrwałe i skomplikowane. Powinno być uzależnione od rodzaju i stopnia nasilenia problemu. Aby skutecznie się go pozbyć, należy: poprawić ukrwienie skóry, zmniejszyć ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, wyregulować hormonalnie organizm, wyeliminować obrzęki. To, w którym kierunku powinniśmy zadziałać, zależy od indywidualnych predyspozycji i typu cellulitu. Osoba z nadmiarem tkanki tłuszczowej powinna być przede wszystkim poddawana działaniom lipotycznym (lipoliza, liposukcja, kawitacja ultradźwiękowa), natomiast osoba szczupła i mająca cellulit powinna raczej poprawić ukrwienie skóry (radiofrekwencja, karboksyterapia, krioterapia, masaże, endermologia) i zmniejszyć obrzęki (masaże, drenaż limfatyczny, endermologia, mezoterapia). Aby wyeliminować czynnik hormonalny nie pozostaje nam nic innego, jak wyregulowanie poziomu hormonów (konsultacja endokrynologa). Nie ma jednej dobrej metody leczenia, czasami należy zadziałać jednym typem metod, innym razem trzeba połączyć działanie eliminujące kilka przyczyn powstawania cellulitu. Kompleksowe, synergiczne podejście do modelowania ciała jest niezbędne, aby uzyskać dobre efekty. Należy działać w kilku kierunkach i wybierać metody najbardziej optymalne, dobrane indywidualnie do danej osoby, obszarów ciała, na które działamy, potrzeb i możliwości. Terapia powinna więc być ustalona na podstawie dokładnej diagnozy i szyta na miarę.

 

 

Dr Marek Wasiluk | Specjalista medycyny estetycznej. Ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine na uniwersytecie Queen Mary University  of London. Właściciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor bloga www.marekwasiluk.pl, www.triclinium.pl


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij