Koszyk

Trendy w medycynie estetycznej

| Autor: Dr Marek Wasiluk

Z tego artykułu dowiesz się:

• W jakim kierunku rozwijają się medycyna estetyczna i medical beauty?

• Jaki wpływ na obowiązujące trendy mają sami klienci?

• Z jakimi problemami do gabinetu medycyny estetycznej przychodzą mężczyźni?

• Na jakie zabiegi, technologie i ciekawe procedury warto zwrócić uwagę i dlaczego?

Oczekiwania pacjentów okiem praktyka | Ubiegła dekada była czasem intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii, powstawania autorskich metod działania oraz zmiany wizerunku medycyny estetycznej. Polacy chcą rozsądnie i efektywnie czerpać z jej dobrodziejstw. O najnowszych trendach w korzystaniu z zabiegów odmładzających i poprawiających urodę opowiada ekspert dr Marek Wasiluk.

Wiem, rozumiem, czuję się bezpiecznie

Bardzo widoczny jest obecnie wzrost świadomości pacjentów w zakresie działań związanych z medycyną estetyczną. Pacjenci wiedzą, jakie daje ona możliwości oraz jakie są jej ograniczenia. Świadome korzystanie z zabiegów ma dwie główne zalety. Po pierwsze, pacjenci wiedzą, jak przygotować się do danych działań, jaki będzie przebieg całego procesu oraz z jakimi efektami czy konsekwencjami (np. okres wyłączenia) wiążą się konkretne zabiegi. Drugą, bardzo ważną kwestią jest to, że mając tę świadomość, lepiej dbają o unikanie różnorakich pseudo-gabinetów. Przed umówieniem się na wizytę pacjenci dokładnie sprawdzają ofertę, kwalifikacje oraz opinie o danym specjaliście. Taka wiedza zdecydowanie zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa, a także stawia większe wymagania samym specjalistom. Wiele zabiegów medycyny estetycznej i medical beauty wiąże się z używaniem zaawansowanych technologii, wysokiej temperatury, prądu, ultradźwięków czy wysoko stężonych kwasów, dlatego bardzo ważne jest, by wykonywał je ekspert w danej dziedzinie.

Naturalnie, że naturalnie!

Kolejnym trendem, coraz częściej spotykanym w gabinetach, jest stawianie na naturalność. Jeszcze parę lat temu wielu pacjentów oczekiwało efektów, które będą bardzo widoczne, niemal sztuczne. Szczególnie w zabiegach związanych z kształtem ust kobiety stawiały przede wszystkim na ich nienaturalne powiększenie. Obecnie więcej pacjentów chce po prostu dobrze wyglądać, niekoniecznie w sposób przesadzony. Przy modelowaniu ust, tak samo jak w innych procedurach związanych z korygowaniem asymetrii i modelowaniem np. policzków, dba się przede wszystkim o odpowiednie proporcje i kształt pasujący do całej twarzy. Takie holistyczne podejście daje piękne i co ważne naturalne efekty. Pacjenci chcą podkreślenia urody, a nie jej zniekształcenia.

 

Gdzie ci mężczyźni? W gabinetach!

Bardzo ciekawy jest także współczesny portret demograficzny pacjenta gabinetów medycyny estetycznej. Na zabiegi coraz częściej decydują się mężczyźni oraz osoby młode – po 30. roku życia. Trend dbania o urodę widać wśród panów, którzy niegdyś przychodzili głównie z problemem wypadania włosów lub trądzikiem. Teraz zdarzają się pacjenci, którzy chcą zlikwidować włókniaka, pogrubić skórę, zniwelować sińce pod oczami czy po prostu odmłodzić ogólny wygląd twarzy. Spektrum oferty dla mężczyzn wciąż się poszerza, zgodnie z ich oczekiwaniami. Zmieniło się także podejście społeczeństwa do medycyny estetycznej jako działania z zakresu profilaktyki anti-aging. Dużą część pacjentów stanowią osoby około 30. roku życia, które nie czekają, aż defekty zaczną się pojawiać, lecz już na tym etapie szukają długoletniego planu zapobiegającego starzeniu się skóry twarzy.

Nowe zabiegi

Medycyna estetyczna służy nie tylko upiększaniu, ale również regeneracji i odmładzaniu. Przykładem metody działającej właśnie w ten sposób jest nowa technologia – pulsacyjna radiofrekwencja mikroigłowa. To urządzenie, które pobudza skórę prądem o unikalnych parametrach. Dzięki temu zaczyna ona samoistnie się regenerować i uszczelniać. Dokładnie mówiąc, naprawiane są uszkodzone połączenie skórno-naskórkowe, czyli występujące fizjologicznie odgraniczenie pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem. W procesach starzenia ulegają one znacznemu osłabieniu, przez co pojawiają się zaburzenia w postaci przebarwień czy rumienia. Dlatego właśnie pulsacyjna RF mikroigłowa jest szczególnie skuteczna w usuwaniu trudnych przebarwień i rumienia. Co ważne, mechanizm nie polega na usunięciu barwnika czy naczynek, a na pobudzeniu procesów regeneracji skóry, która sama pozbywa się tych defektów. Dodatkowo pulsacyjna RF mikroigłowa oddziałuje na komórki macierzyste znajdujące się w skórze, dając efekt odmłodzenia skóry. Poza tym brak jest w zasadzie innych nowych zabiegów. Działanie w medycynie estetycznej opiera się głównie na wykorzystywaniu znanych już metod leczenia. Niektóre technologie czy preparaty są udoskonalane. Nie stanowią jednak wielkiego przełomu, ani nie są nowym odkryciem w tej dziedzinie medycyny. Trendy opierają się głownie na bardziej świadomym podejściu pacjentów do poprawiania urody,  a także lepszej diagnostyce i bardziej przemyślanych terapiach ze strony specjalistów.

Dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „„Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”