Koszyk

Ablacyjny laser frakcyjny

| Autor: Dr Marek Wasiluk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są wskazania do zabiegów z frakcyjnym laserem ablacyjnym?

• Od czego zależy skuteczność zabiegów tego typu?

• Czym kierować się, wybierając rodzaj i moc lasera?

• Jakie alternatywy do lasera ablacyjnego oferuje rynek medical beauty?

Spis treści

Zabieg sezonu | Jesień, zima i przedwiośnie  to idealny czas na wykonywanie bardziej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej i medical beauty. Ablacyjny laser frakcyjny jest jedną z takich metod. Pacjenci oraz lekarze doceniają w nim przede wszystkim szerokie zastosowanie oraz wyjątkową skuteczność. Cele zabiegu i wymagania stawiane urządzeniom omawia specjalista dr Marek Wasiluk.

Dlaczego ablacyjny laser frakcyjny?

Mocne odświeżenie skóry, wyrównanie jej kolorytu, odmłodzenie poprzez wygładzenie i wyrównanie drobnych zmarszczek oraz poprawienie gęstości skóry wraz z jej uniesieniem, usuwanie blizn i poszerzonych porów – to tylko niektóre z dobrodziejstw ablacyjnego lasera frakcyjnego. Przy zastosowaniu odpowiedniej jakości urządzenia oraz poprawnych parametrów już po pierwszym zabiegu osiągany jest zadowalający efekt w każdym z tych obszarów. Metoda jest uniwersalna i pozwala pozbyć się kilku problemów jednocześnie. Pacjent musi jednak liczyć się z tym, że po jego wykonaniu trzeba przejść przez kilkudniową rekonwalescencję, podczas której skóra się goi i regeneruje.

Od czego zależy skuteczność i bezpieczeństwo lasera frakcyjngo?

Ablacyjny laser frakcyjny należy do grupy inwazyjnych metod medycyny estetycznej. Sposób jego oddziaływania na skórę jest dwojaki – powoduje punktowe odparowanie tkanki oraz jej mocne podgrzanie. Skóra po zabiegu jest więc częściowo złuszczona i poparzona, ale właśnie dzięki temu jest „zmuszona” do silnej regeneracji. Jest to najsilniejszy zabieg odmładzający skórę. Aby taki zabieg był w pełni bezpieczny i skuteczny, należy spełni kilka warunków. Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu zapewnia m.in. wykorzystanie urządzenia wysokiej jakości. Nawet najlepszy specjalista, jeśli nie pracuje na sprzęcie ze sprawdzonego źródła, renomowanego producenta, nie będzie w stanie wykonać poprawnie zabiegu. Niestety, nie zawsze jest to oczywista kwestia. Wciąż zdarzają się miejsca, gdzie wykorzystuje się słabej jakości tańsze urządzenia, co nie tylko skutkuje brakiem zadowalających efektów, ale wręcz czasem nawet pogorszeniem stanu skóry.

Drugim ważnym czynnikiem jest dobranie właściwych parametrów do wskazań i indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz odpowiednie wykonanie samego zabiegu. W zależności od problemu, jego nasilenia, a nawet wieku pacjenta, laser powinien być inaczej ustawiony. Za słabe wykonanie zabiegu nie przyniesie efektów, za mocne może skończyć się powikłaniami. Niezbędna jest więc wiedza i duże doświadczenie specjalisty, który przeprowadza zabieg. Po wykonaniu zabiegu pacjent musi najczęściej przez około 5 dni pozostać w domu. Powinien wówczas dostosowywać się zaleceń pozabiegowych, odpowiednio dbać o antyseptykę i pielęgnację skóry oraz absolutnie nie wystawiać jej na oddziaływania promieniowania słonecznego.

Laser frakcyjny – Alternatywy

Przy wyborze zabiegu nie kierujmy się jedynie hasłem: laser frakcyjny. Warto wiedzieć, że nawet ablacyjny laser frakcyjny może mieć kilka odmian. Poza mocnym laserem frakcyjnym CO2, istnieją inne, delikatniejsze alternatywy ablacyjnego lasera frakcyjnego. Należą do nich między innymi laser Erbowo-YAGowy oraz laser tumulowy. 0ba z nich mają mniejszą inwazyjność, przez co wymagają krótszego okresu rekonwalescencji, jednak trzeba liczyć się z tym, że efekt już nie będzie tak spektakularny jak w przypadku lasera CO2. W wielu klinikach używa się także laserów frakcyjnych nieablacyjnych. Charakteryzują się one tym, że nie odparowują tkanki, a jedynie dają efekt jej podgrzania. W ich przypadku najczęściej stosowany jest laser Neodymowo-YAGowy oraz Erbowo-szklany. Przy okazji pewnych wskazań, jak np. zmarszczki okolicy oczu, laser nieablacyjny będzie skuteczny, jednak trzeba wykonać nim zdecydowanie większą ilość zabiegów niż w przypadku mocniejszego lasera ablacyjnego. Dlaczego jednak pacjenci decydują się na mniej skuteczną wersję nieablacyjną? Przede wszystkich ze względu na krótszy czas rekonwalescencji. Okres wyłączenia trwa zazwyczaj jeden, maksymalnie dwa dni.

Laser frakcyjny – Jak często wykonywać zabieg?

Ilość oraz częstotliwość zabiegów ablacyjnym laserem frakcyjnym jest ustalana w trakcie konsultacji. Jest ona uzależniona od nasilenia problemu do skorygowania oraz oczekiwanego efektu przez pacjenta, oraz od tego, na jak długą rekonwalescencję pacjent może sobie pozwolić. Zabiegi wykonuje się pojedynczo u osób młodych lub w serii 2-3 u starszych. Przykładowo do odświeżenia skóry wystarczy jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia) wykonywany nie częściej niż raz w roku. Przy zarysowanych zmarszczkach i powoli postępującym wiotczeniu skóry potrzebny jest jeden zabieg o silniejszych parametrach, czasem dwa, trzy zabiegi w odstępie jednego miesiąca. Defekty takie jak blizny czy rozszerzone pory wymagają indywidualnie dobranej ilość zabiegów, adekwatnej do nasilenia problemu. Ponieważ regeneracja komórek trwa około 28 dni, kolejny zabieg można przeprowadzić właśnie po takim czasie. Uzyskane efekty można w pełni ocenić jednak dopiero po minimum trzech miesiącach. A są one bardzo dobre, często spektakularne.

Dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „„Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”