Koszyk

By czuć się lepiej… ze sobą

| Autor: Renata A. Godlewska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Na czym polega analiza psychologicznych aspektów makijażu?

• W jaki sposób odpowiednio dobrany i wykonany makijaż wpływa na samopoczucie i samoocenę?

• Czym jest „efekt szminki”?

• Kiedy określamy twarz jako atrakcyjną? W jaki sposób mózg przetwarza tę informacje?

Psychologia makijażu | Dla przyjemności, bądź z konieczności, by ukryć niedoskonałości lub dodać sobie atrakcyjności…to główne powody dla których kobiety sięgają po makijaż. Analizując wyniki badań okazuje się, że makijaż to nie tylko forma upiększania, to również potężne narzędzie psychologiczne, wpływające na samopoczucie i samoocenę stosujących go kobiet.

Jak Cię widzą…

Wielokrotnie, podczas każdego dnia widzimy swoje odbicie, nie tylko w kryształowym zwierciadle ale również w lustrze społecznym. To co na podstawie samoobserwacji mówimy sobie oraz to, co czasem mimochodem usłyszymy na swój temat, wpływa na naszą psychikę. Wzmacnia bądź osłabia nasze poczucie własnej wartości, które w przypadku kobiet jest często chwiejne i zależne od opinii własnej oraz innych na nasz temat.

Budowanie wizerunku

Postrzeganie wyglądu, bezpośrednio przekłada się na postrzeganie atrakcyjności i to nie tylko tej ujmowanej w kategoriach piękna, ale również w kontekście kompetencji i zaufania. Nasza sprawczość oraz wyzwania jakich się podejmujemy w dużej mierze zależne są od tego jak siebie postrzegamy, czy ufamy sobie i swoim możliwościom, swojej sile i kompetencjom. Nasze zewnętrzne JA, umożliwia sczytanie ogromnej ilości informacji, a na część z nich mamy wpływ również za pomocą makijażu, czy ogólnie definiowanego wizerunku.

Atrakcyjność, czyli…

Nasze ciała ukształtowały wpływy ewolucyjne za sprawą doboru płciowego. W tym kontekście atrakcyjność zarówno ciała jak twarzy, będącej najbardziej eksponowanym jego elementem, przekłada się na naszą genetyczną jakość. Piękno zatem to nie tylko walor czysto estetyczny ale również oznaka zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, dłuższego życia, płodności, a nawet sprawności fizycznej. Żeby ułatwić nam całą tą klasyfikację atrakcyjności, w toku ewolucji w mózgu człowieka, wykształcił się ośrodek specjalizujący się w rozpoznawaniu twarzy. To za jego sprawą twarz piękną od przeciętnej nasz umysł odróżnia w czasie 1/10 sekundy, aktywując między innymi ośrodek przyjemności, abyśmy nie mieli wątpliwości. Piękno czy atrakcyjność to jednak wciąż dość ogólne pojęcia. Jakie są zatem walory estetycznej kobiecej twarzy? Otóż twarz uznawaną za atrakcyjną cechuje przede wszystkim młody wygląd, gładka i jasna skóra, drobna żuchwa, wąskie policzki i wydatne kości policzkowe, duże oczy oraz pełne usta. Nie bez znaczenia pozostaje symetria, jak również typowe proporcje oraz cecha całkowicie niefizjologiczna taka jak uśmiech. Sztuka makijażu ukierunkowana jest właśnie na podkreślanie piękna. Za jej pomocą jesteśmy w stanie wzmacniać naszą kobiecą atrakcyjność, zgodnie z antropologicznymi wyznacznikami piękna. Jak dostrzegamy piękno? W toku ewolucji w mózgu człowieka, wykształcił się ośrodek specjalizujący się w rozpoznawaniu twarzy. To za jego sprawą twarz piękną od przeciętnej nasz umysł odróżnia w czasie 1/10 sekundy, aktywując między innymi ośrodek przyjemności, abyśmy nie mieli wątpliwości.

Manifest siły i radości

Badania dotyczące wpływu makijażu na samopoczucie kobiet są bardzo ciekawe i warte analizy. Na ich podstawie można wnioskować, że kobiety zaangażowane w codzienne rytuały pielęgnacyjne, w tym wykonywanie makijażu, cechuje siła psychiczna, asertywność oraz pewność siebie. Fakt dbania o siebie poprawia nasze samopoczucie oraz nastrój, co z kolei przekłada się na energię do działania i korzystniejsze postrzeganie siebie w ogóle oraz akceptację pewnych niedoskonałości. Codzienny, lekki makijaż w harmonogramie całego dnia to drobna czynność, która jak się okazuje potrafi zrobić ogromną różnicę! Za sprawą poprawy nastroju uruchamia efekt kuli śnieżnej. Świadomość bycia zadbaną, sprawia, że lepiej postrzegamy siebie ale również większą troską otaczamy różne inne obszary naszego życia, co skutkuje większą radością z życia oraz poczuciem spełnienia.

Efekt szminki

Co ciekawe naukowcy dowiedli, że makijaż ma również pozytywny wpływ na sprawność umysłową, o czym świadczy efekt szminki – kobiety wykonujące makijaż przed testem wiedzy, na samym teście wykazały się większą elastycznością i lepszą pamięcią do szczegółów, w porównaniu z kobietami, które przed testem, wykonywały inne czynności zasugerowane przez badaczy. Kobiety z dobrze wykonanym makijażem postrzegane są również jako bardziej profesjonalne, wiarygodne oraz lepiej zarabiające.

Magia makijażu

15 minut dziennie, to mała część dnia, która może przynieść ogromną zmianę w jego jakości – takie motto towarzyszy mi od wielu, wielu lat, ponieważ jako psycholog i wizażystka mam świadomość magii płynącej z makijażu. Niejednokrotnie obserwowałam niesamowite zmiany w postawie ciała, szerokości uśmiechu, wielkości marzeń i sile sprawczej kobiet, które pozwoliły sobie na poczucie mocy jego oddziaływania. 15 minut, tylko tyle albo aż tyle…ale właśnie tyle wystarczy, żeby wykonać elegancki makijaż dzienny, który poprawi nasze samopoczucie, podniesie samoocenę i pewność siebie. Bo nasza psychika jest ważna, a ja osobiście jeszcze ten czas polecam dedykować i afirmować pięknym ideom, zdarzeniom, które chcemy, żeby zamanifestowały się w naszym życiu. To jest Twój czas, sam na sam ze sobą, który odpowiednio wykorzystany zaskakuje pięknym i jakże pozytywnym zwrotem z inwestycji.

Renata_A._Godlewska

Renata A. Godlewska

Wykładowca AM w Płocku oraz WSIiZ w Warszawie. Psycholog społeczny. Dyplomowany Mistrz Wizażu. Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Świata w makijażu profesjonalnym. Juror mistrzostw makijażu. Członek komisji egzaminacyjnej w zawodzie wizażysta/ stylista. Współtwórca magazynu „MAKE- -UP trendy”. Prelegentka oraz autorka monografii „Praktyczna kosmetologia krok po kroku. MAKIJAŻ MEDYCZNY”. Laureatka konkursu BEAUTY FORUM Award Poland 2021 w kategorii Osobowość roku – MAKE-UP EXPERT.