Koszyk

Chemiczne know-how

| Autor: Joanna Siruga

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym różnią się procedury koloryzacji henną naturalną i farbką do włosów?

• W jaki sposób produkty do koloryzacji dbają także o pielęgnację włosa?

• Jak dobrać produkt do indywidualnych potrzeb klientów?

Henna pudrowa bez tajemnic (cz. 2) | Chcąc zrozumieć proces koloryzacji brwi ze względu na użyte produkty, należy wiedzieć, w jaki sposób dany pigment działa. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne różnice zachodzące podczas różnych procedur pigmentacji włosa i skóry, oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Teoria koloryzacji włosa henną pudrową opiera się w znacznej mierze na doświadczeniach płynących z fryzjerstwa i tradycji koloryzacji włosów naturalną henną. Stąd też wiemy, że włos zostaje pokryty, a potocznie mówiąc oblepiony henną na warstwie rogowej, na tzw. łusce włosa. Otoczenie włosa przez pigment henny uznawane jest również za zaletę ze względu na pogrubienie jego średnicy i optyczne wzmocnienie struktury. Podczas koloryzacji farbką łuska włosa unosi się dzięki zastosowaniu utleniacza. Produkty tworzą środowisko o podwyższonym pH, w którym dochodzi do spęcznienia keratyny, co ułatwia przenikanie niskocząsteczkowych składników barwnika do warstwy korowej włosa. Przy koloryzacji farbką może dochodzić do uszkodzenia niektórych elementów osłonki włosa, przez co po wielokrotnie powtarzanym zabiegu w zbyt krótkich odstępach czasu może dojść do nadmiernego przesuszenia i uszkodzeń łuski włosa. Zbyt często wykonywana henna może jednak przynieść podobny efekt – ze względu na kolejne oblepiające włos warstwy pigmentu, utrudniające dotarcie do kory włosa substancji odżywczych. Dlatego niezależnie od wybranej metody koloryzacji należy przestrzegać zalecanego czasu między zabiegami, jakim jest okres ok. 3–6 tygodni.

Co jest w środku?

Dzięki ogromnemu skokowi rozwojowemu w branży stylizacji brwi dostępne dziś henny pudrowe oraz farbki do koloryzacji brwi zostały wzbogacone o wiele pielęgnujących składników, tak by prócz samej koloryzacji brwi były pielęgnowane i stymulowane do efektywniejszego wzrostu. W hennach pudrowych i ich aktywatorach znajdziemy takie składniki, jak np.: – witamina B5 (kwas pantotenowy), w którą d-pantenol przekształca się w korze włosa – odgrywa ona podstawową rolę podczas podziałów komórek w mieszku włosowym. Witamina ta jest jednym z naturalnych składników elementów budulcowych włosa, odpowiedzialnych za jego własności mechaniczne (np. siłę i sprężystość); – ekstrakt z agrestu indyjskiego, zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, które wzmacniają mieszki włosowe, nadając jednocześnie brwiom gładkość i piękny wygląd; – ekstrakt Shikakai (pozyskiwany z orzechów tropikalnego drzewa Acacia Concinna) nadaje brwiom blask i miękkość; – hydrolizowane proteiny pszeniczne, znane ze swoich właściwości nawilżających i zdolności do utrzymywania prawidłowego poziomu nawilżenia oraz tworzenia warstwy ochronnej. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy używamy tzw. henny proszkowej, czy też henny żelowej, są to jedynie nazwy potoczne produktu i z punktu widzenia fryzjerstwa oraz prawidłowego nazewnictwa branżowego są one farbkami.

 

Co dla kogo?

Stajemy zatem często przed wyborem, co zaproponować klientowi ze względu na skład produktu: hennę pudrową czy farbkę? Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie zarówno klientowi, jak i sobie, należy wyciągnąć z szuflady nasze produkty bądź skrypty szkoleniowe i przeanalizować, na jakich składnikach pracujemy. Trzeba również pamiętać, że podczas koloryzacji henną pudrową dochodzi nie tylko do koloryzacji włosa, ale i warstwy rogowej naskórka, zatem robimy efekt półtrwałego makijażu. Klientka o bardzo gęstych brwiach czy mężczyzna niekoniecznie będą życzyli sobie koloryzacji skóry. Natomiast wiele klientek trafiających do nas powinno skusić się na kompleksową koloryzację wraz z pielęgnacją brwi, ponieważ mają często brwi nadmiernie przerzedzone depilacją, bądź ze względu na wiek pojawiają się w ich strukturze duże ubytki. Wiele młodych osób równie często decyduje się na efekt ombre henny pudrowej, by móc uciec na chwilę od makijażu i cieszyć się z brwi zrobionych na miarę. Co jednak, gdy po koloryzacji farbką bądź henną pudrową klient będzie niezadowolony z rezultatu? Co zrobić, gdy popełnimy brwiowe faux pas? O tym przeczytacie już w kolejnym artykule.

Joanna Siruga

Współzałożycielka marek JoLash, Safewax, Browmination, Organic Lash Botox.
Międzynarodowy mastertrainer oraz sędzia na mistrzostwach w stylizacji rzęs i brwi.Specjalista w dziedzinie liftingu rzęs oraz reprezentant australijskiej marki Elleebana. Autorka artykułów edukacyjnych w prasie branżowej oraz pierwszego opatentowanego podręcznika z ćwiczeniami dla stylistek rzęs The Lashbook. Prelegentka na kongresach i konferencjach branżowych. Pasjonatka, zawsze online, zawsze gotowa, by pomóc.