Koszyk

Coś się nie klei?

| Autor: Joanna Siruga

Z tego artykułu dowiesz się:

• Z jakimi problemami wiąże się niewłaściwe użycie kleju do rzęs?

• Czym skutkuje niewłaściwe przechowywanie produktów lub nieodpowiednie warunki zabiegowe?

• Na czym polega i jak właściwie interpretować wyniki tzw. „testu kropli”?

• Dlaczego praca w maseczkach filtrujących jest tak istotna dla zdrowia stylistek?

Najczęstsze problemy w stylizacji rzęs (cz. 2) | W poprzednim artykule skupiliśmy się na przygotowaniu rzęs do dalszych etapów stylizacji. Nie da się ukryć, iż stanowi ono fundament powodzenia zabiegu. Poprawnie umyte szamponem, dobrze opłukane rzęsy będą optymalnie współpracowały z klejem, który jest naszym złotym spoiwem i najważniejszym elementem całej stylizacji. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej, jakże istotnej w naszej pracy, mieszaninie chemicznej.

Na szkoleniach najczęściej pojawiają się pytania: Jaki klej wybrać? Czym się kierować? Jak dobrać odpowiedni produkt? Otóż, wbrew pozorom, odpowiedź jest banalna, a mimo to pada niesamowicie rzadko. Nie ma uniwersalnego kleju do rzęs dla wszystkich. Przy jego wyborze należy zadbać o idealne środowisko pracy, a następnie dobrać czas utwardzania się kleju do sprawności naszych dłoni. Należy przy tym pamiętać, że nie każda zaawansowana stylistka odnajdzie się w kleju półsekundowym i nie każda początkująca osoba będzie potrzebowała wolnego kleju trzysekundowego.

Optymalne warunki

Podczas tworzenia pożądanego mikroklimatu w miejscu pracy naszymi sprzymierzeńcami będą: nawilżacz powietrza, klimatyzacja, osuszacz powietrza oraz elektryczna stacja pogodowa wskazująca temperaturę i wilgotność. Zapewniając naszemu „cyjanoakrylowemu przyjacielowi” odpowiednie warunki, pomagamy również sobie. Kleje wydzielają opary niekorzystne dla naszego układu oddechowego. Pamiętajmy, iż im dłuższy czas wiązania kleju, spowodowany niedogodnymi warunkami pracy, tym większa ilość oparów znajduje się w powietrzu. Tak więc, oprócz konieczności pracy w maseczkach filtrujących, należy zwrócić uwagę, by warunki zawsze były optymalne. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko wystąpienia alergii u nas, stylistek, ale i u klientek, a także poprawimy trwałość stylizacji. Test kleju Jeśli posiadasz więcej klejów i nie jesteś pewna, który będzie lepiej pracował w Twoim pomieszczeniu, to z pewnością pomocny będzie test kropli. Jak to działa? Umieść po jednej kropli każdego kleju na podstawce i obserwuj je przez kolejne 5/10/15 minut. Kropla kleju powinna zachować idealny kopułkowaty kształt i nie rozlewać się. Po upływie 5–10 minut jej konsystencja nie powinna ulec zmianie. Po upływie 15 minut kropla zacznie utwardzać się w zewnętrznych częściach lub zacznie gęstnieć. Jeśli Twoja kropla po 15 minutach jest już utwardzona, to prawdopodobnie wilgotność albo temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka. Jeśli kropla po upływie 5–10 minut zaczyna mieć biały nalot i zmienia kształt na nieregularne białe fałdki, również należy obniżyć wilgotność w pomieszczeniu zabiegowym.

Uwaga!

Unikaj przeciągów i bezpośrednich nawiewów. Przy Twoim stanowisku pracy nie powinno być bezpośredniego ruchu powietrza (pomijając pochłaniacz oparów i wentylator oczyszczający powietrze). Przeciągi i nawiewy mogą spowodować problemy w pracy z klejem, czego rezultatem będzie źle wykonana aplikacja. Staraj się wietrzyć pomieszczenie przed i po zabiegu, nie w trakcie jego wykonywania.Czym jest klej do stylizacji rzęs? Jest to mieszanina chemiczna bazująca na cyjanoakrylatach. Kleje polimeryzują, czyli utwardzają się, głównie za sprawą wilgoci panującej w otoczeniu, ale również i tej zawartej w naturalnej rzęsie. Optymalnymi warunkami dla każdego kleju jest wilgotność w przedziale 40–60 proc. i temperatura wynosząca 20–22 stopni Celsjusza. Utwardzaj zużyty klej Pamiętaj o wymianie kropli kleju na nową, średnio co 15–20 minut. Starą kroplę utwardzaj przez zakropienie jej primerem, preparatem speed up solution, cleanerem bądź kropelką wody. Utwardzanie kropli kleju nosi również potoczną nawę „gaszenia kropli’’. Dzięki temu zminimalizujesz opary i zwiększysz swoją wydajność, ponieważ Twoja pamięć mięśniowa nie będzie dyktowała automatycznego nabierania kleju ze starej kropli. Pracuj zawsze tylko na jednej aktywnej kropli kleju.

Tu liczy się ilość

Praca z klejem to przede wszystkim praktyka oraz dobra edukacja. Na kursach instruktorzy podkreślają wagę nabierania kleju ze szczytu kropli oraz powtarzają do znudzenia, jak ważna jest odpowiednia ilość kleju potrzebna do trwałego wiązania. Pamiętaj: zbyt mała porcja może sprawić, że rzęsy będą się „sypać’’. Jeśli klientka podczas zabiegu traci rzęsy po przeczesaniu szczoteczką to znak, że użyłaś zbyt małej ilości kleju bądź klej zbyt szybko się utwardził. Taka stylizacja nie będzie trwała, a w efekcie klientka z pewnością rozczaruje się zabiegiem. O poprawnej aplikacji dowiesz się więcej w kolejnym wydaniu magazynu BEAUTY FORUM, gdzie zdradzimy przydatne triki, które usprawnią Twoją pracę podczas przedłużania rzęs.Pracuj zawsze tylko na jednej aktywnej kropli kleju.

Joanna Siruga

Współzałożycielka marek JoLash, Safewax, Browmination, Organic Lash Botox.
Międzynarodowy mastertrainer oraz sędzia na mistrzostwach w stylizacji rzęs i brwi.Specjalista w dziedzinie liftingu rzęs oraz reprezentant australijskiej marki Elleebana. Autorka artykułów edukacyjnych w prasie branżowej oraz pierwszego opatentowanego podręcznika z ćwiczeniami dla stylistek rzęs The Lashbook. Prelegentka na kongresach i konferencjach branżowych. Pasjonatka, zawsze online, zawsze gotowa, by pomóc.