Koszyk

Dezynfekcja w salonie beauty

| Autor: Waldemar Ferschke

Z tego artykułu dowiesz się:

• Na co zwrócić uwagę przy doborze środków do dezynfekcji w salonie beauty?

• Jak pogodzić wszystkie aspekty? optymalne spektrum działania, bezpieczeństwo, skuteczność?

• W jaki sposób dobierać preparaty, by zminimalizować ryzyko podrażnień, alergii?

• Jakie środki sprawdzą się przy dezynfekcji powierzchni wrażliwych i podatnych na uszkodzenia, w tym odbarwienia?

 

 

Spis treści

Bezpiecznie i skutecznie – Funkcjonowanie sektora beauty zostało objęte dodatkowymi obostrzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Branża dostosowała się do szczegółowych regulacji Głównego Inspektora Sanitarnego dla gabinetów świadczących usługi kosmetyczne i estetyczne, odnośnie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Wiele z tych zaleceń dotyczy częstotliwości i sposobów dezynfekcji. Po jakie środki sięgnąć i na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze, radzi lekarz epidemiolog Waldemar Ferschke

Środki do dezynfekcji stosowane są wielokrotnie w ciągu dnia pracy salonu. Klamki, włączniki, uchwyty i urządzenia wykorzystywane przez więcej niż jedną osobę muszą być dezynfekowane praktycznie po każdym użyciu. Każda dotykana powierzchnia powinna być dezynfekowana co najmniej 2-3 razy dziennie, i dodatkowo na koniec każdej zmiany. Warto mieć na uwadze, iż używamy środków do dezynfekcji na różnego rodzaju materiałach i powierzchniach – słuchawce telefonu, biurku oraz sprzęcie wykorzystywanym podczas zabiegów, jak i bezpośrednio na skórze pracowników i klientów, stąd ich jakość, odpowiedni skład, a zwłaszcza skuteczność jest niezwykle ważna. Środki do dezynfekcji muszą przede wszystkim usuwać szkodliwe drobnoustroje – wirusy, bakterie, prątki gruźlicy. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowników, będąc jednocześnie nieszkodliwymi dla dezynfekowanych powierzchni. 

Dobry skład

By środek do dezynfekcji był skuteczny i działał bójczo na wirusy osłonkowe, takie jak koronawirusy (w tym SARS-CoV-2) grypa czy HIV, powinien zawierać minimum 60% alkoholu. Gwarancją właściwości dezynfekcyjnych danego produktu i tego, że nie jest on kosmetykiem, a profesjonalnym preparatem biobójczym, jest numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym. Umieszczony na opakowaniu numer wraz z wyszczególnioną informacją o skuteczności środka wobec wirusów dowodzi, że producent przeprowadził wymagane badania mikrobiologiczne, a preparat jest odpowiedni do odkażania dłoni i jest skuteczny wobec wirusów.

Dedykowane i absolutnie niezbędne środki do mycia i dezynfekcji

W pierwszej kolejności należy wyposażyć obiekt w środki do codziennego mycia oraz dezynfekcji rąk, powierzchni i narzędzi, dedykowane dla salonów urody – fryzjerskich, kosmetycznych, SPA, jak również salonów tatuażu.

Dezynfekcja powierzchni

Płyn do powierzchni pozwoli na szybką dezynfekcję blatów, stołów, klamek i uchwytów. Będzie właściwy dla sprzętu i akcesoriów fryzjerskich i kosmetycznych, a także nieinwazyjnego wyposażenia/sprzętu medycznego jak np. fotele zabiegowe. Stanie się podstawą przeprowadzanej po zakończeniu wizyty każdego klienta dezynfekcji narzędzi, urządzeń i miejsca wykonywania usługi. Zamawiając tego rodzaju płyny, należy zwrócić szczególną uwagę, na to czy posiadają one właściwości bójcze wobec wirusów osłonkowych, w tym Vaccinia, BVDV, SARS-Cov-2, HIV, HBV, HCV.

Dezynfekcja dłoni

Drugim niezbędnym w funkcjonowaniu salonu produktem jest odpowiedni środek do dezynfekcji dłoni, który należy zapewnić zarówno pracownikom salonu, jak i klientom w obszarze recepcji lub przy wejściu. Biorąc pod uwagę, że zalecane jest regularne, częste i dokładne dezynfekowanie rąk, należy przy wyborze tego produktu zwrócić uwagę na jego właściwości pielęgnujące. Na rynku dostępne są środki do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, o pH łagodnym dla skóry, zawierające substancje pielęgnacyjne – na przykład glicerynę. Zamawiając środki do dezynfekcji dłoni dla pracowników, trzeba pamiętać o wysokiej częstotliwości sięgania po środek i mieć na względzie także wygodę aplikacji. Dodatkowo zwłaszcza w branży beauty warto wybrać produkt, który nie pozostawi klienta z uczuciem lepkości dłoni. Warto sięgnąć po preparat przeznaczony dla branży medycznej, to co się sprawdza w szpitalach, sprawdzi się i tu.

Do zadań specjalnych

W przypadku powierzchni wrażliwych na działanie alkoholu, takich jak fotele ze skóry sztucznej i prawdziwej czy lampy zabiegowe z akrylu lub plastiku stosować można środki bezalkoholowe o wysokiej redukcji ryzyka zakażenia. Tego rodzaju preparaty do dezynfekcji dla profesjonalnego użytkownika – dostępne na przykład w postaci wygodnej w aplikacji pianki – dobrze sprawdzą się na szklanych elementach sprzętu medycznego, porcelanie, metalu, gumie, tworzywach sztucznych czy szkle akrylowym. Są to środki przeznaczone do materiałów wrażliwych, dzięki temu, że nie zawierają aldehydów i fosforanów, niwelują ryzyko odbarwienia dezynfekowanych powierzchni. Jednocześnie są one równie skuteczne jak środki na bazie alkoholu i działają na bakterie, grzyby, wirusy i na prątki gruźlicy. 

Mycie i dezynfekcja – Co jeszcze?

Zwłaszcza w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych zastosowanie powinny znaleźć preparaty przeznaczone do jednoczesnego mycia i dezynfekcji narzędzi poprzez zanurzenie. Właściwości takich produktów umożliwiają skuteczną dezynfekcję grzebieni, szczotek, wałków, nożyczek do włosów oraz narzędzi do manicure, nie naruszających ciągłości tkanek już w 15 minut. Warto zwrócić uwagę czy wybrany środek nie zawiera aldehydu i fenolu, dzięki czemu nie odbarwia dezynfekowanych powierzchni i czy może być użyty w wannie do dezynfekcji i myjce ultradźwiękowej. By spełniał swoje zadanie w salonie, musi być również odpowiedni do instrumentów ze stali i stopów metali, by zabezpieczać je przed korozją i uszkodzeniem. Warto pamiętać, że można wybrać produkt, który redukując ryzyko zakażenia, może jednocześnie skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, dzięki właściwościom drożdżakobójczym i wirusobójczym. 

Mycie i dezynfekcja – Na dużą skalę

Do jednoczesnego mycia i dezynfekcji dużych powierzchni jak podłogi i ściany, łóżka i fotele zabiegowe, blaty, szafki i stoły w salonach beauty, warto wybrać produkt, który posiada działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, drożdżakobójcze i oczywiście wirusobójcze, a jest dostępny w postaci koncentratu. Roztwór użytkowy można szybko i wygodnie przygotować poprzez rozcieńczenie koncentratu z wodą w odpowiedniej proporcji, a powierzchnia po dezynfekcji nie wymaga spłukiwania wodą. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa ważne jest, by tego rodzaju preparat był zarejestrowany jako wyrób medyczny i produkt biobójczy . Zakwalifikowanie środka jako produktu o podwójnym przeznaczeniu (dual use products) pozwala na legalne stosowanie go we wszystkich obszarach gabinetu zgodnie z zaleceniami sanepidu.

Mycie i dezynfekcja – Ważne zasady

Niezależnie od użytego środka po każdej dezynfekcji należy zaczekać z przyjęciem kolejnej osoby, aby zastosowany produkt zaczął działać. Salony powinny zrezygnować z przedmiotów, które są niezabezpieczone, pozostają otwarte, ponieważ zwiększają one ryzyko transmisji wirusa. Im mniej przedmiotów, tym łatwiej zadbać o prawidłową dezynfekcję. Pamiętając o bezpieczeństwie własnym, pracowników i klientów, warto zamawiać środki do dezynfekcji od sprawdzonych producentów, którzy swoje produkty kierują do odbiorcy profesjonalnego, także do branży medycznej. Warto inwestować w jakość i skuteczność produktów, które zostały sprawdzone w najbardziej wymagających warunkach,  czyli np. na salach operacyjnych, w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia.
Dodatkowym aspektem, na który należy także zwrócić uwagę są certyfikaty, jakie posiada dany produkt i informacje czy jego skuteczność została potwierdzona badaniami mikrobiologicznymi.

Waldemar Ferschke

Lekarz, specjalista I stopnia w zakresie epidemiologii, wiceprezes i szef działu badań i rozwoju preparatów do dezynfekcji i metod zapobiegania zakażeniom szpitalnym w firmie Medisept. Prelegent licznych seminariów i konferencji na temat higieny szpitalnej, autor naukowych publikacji z dziedziny kontroli zakażeń. www.prawdziwadezynfekcja.pl