Koszyk

Dla wrażliwych

| Autor: Magdalena Jachowicz-Bednarska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są względne i bezwzględne przeciwwskazania do zabiegów depilacji woskiem?

• Czy każda kobieta w ciąży może poddać się depilacji?

• Jak odróżnić przejściowe podrażnienie od reakcji alergicznej?

• Jak wykonać bezpieczny i skuteczny zabieg depilacji woskiem, u klientów ze skórą reaktywną?

Depilacja skóry nadreaktywnej | Wiele innowacyjnych rozwiązań, technik i produktów, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich lat, umożliwiło poszerzenie grona klientów zabiegów depilacji woskiem. Wcześniejsze metody wykluczały stosowanie tego rodzaju depilacji u osób ze skórą bardzo wrażliwą lub naczyniową. Sporo kontrowersji i wątpliwości pozostawiało też pytanie o depilację woskiem kobiet w ciąży. A jak jest dziś? Co ze skórą nadreaktywną? Magdalena Jachowicz-Bednarska podpowiada.

Dylemat zasadności wykonania zabiegu depilacji woskiem w zdecydowanej większości przypadków rozwiąże profesjonalnie przeprowadzony wywiad kosmetyczny. Obowiązkowa próba uczuleniowa, baczna obserwacja reakcji skóry oraz profesjonalnie prowadzona dokumentacja każdego klienta pomogą nam podejmować właściwe decyzje. Kiedy należy zrezygnować? Bezwzględny zakaz depilacji dotyczy okolic, na których widoczne są m.in.: stany zapalne skóry (trądzik), żylaki, siniaki, świeże blizny, skaleczenia, owłosione pieprzyki i inne wykwity skórne wystające ponad jej powierzchnię. Poparzenie słoneczne, podrażnienie, wysypka, a także schorzenia typu łuszczyca, rybia łuska wykluczają wykonanie zabiegu. Przeciwwskazaniem do depilacji jest skóra po zabiegach medycyny estetycznej (np. zabiegi ostrzykiwania toksyną botulinową, wypełniania kwasem hialuronowym, nici) oraz zabiegi kosmetyczne złuszczające miejscowo skórę (np. pilingi chemiczne, kwasy AHA, mikrodermabrazja itp.). Nie depilujemy osób, które przez ostatnie pół roku zażywały doustnie retinoidy bądź są w trakcie ich zażywania.

Przyszłe mamy

Ważną kwestią jest depilacja ciała w trakcie ciąży. Powstrzymujemy się od zabiegu u kobiet w pierwszym trymestrze, gdy ciąża jest zagrożona lub klientka źle się czuje. Nie proponujemy pierwszego zabiegu kobietom w zaawansowanej ciąży (7.–9. miesiąc), które do tej pory używały jedynie żyletki. Nie ma przeciwwskazań do depilacji woskiem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, klientka czuje się dobrze i przed ciążą korzystała z tego rodzaju zabiegów.

Alergia a podrażnienia

Pozostałe wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa wykonania woskowania ciała rozwieje test uczuleniowy na okolicy, którą chcemy poddać depilacji. Silna reakcja skóry w postaci zaczerwienienia, swędzenia, wysypki, plam lub bąbli wyklucza ponad wszelką wątpliwość możliwość wykonania zabiegu. Pamiętać należy, że test uczuleniowy powinien być również wykonany na partii ciała, którą chcemy depilować po raz pierwszy, nawet jeśli klientka miała już wykonywaną depilację innych okolic. Powyższe procedury muszą być ujęte w karcie klienta, potwierdzone jego podpisem, który jest jednocześnie zgodą na wykonanie zabiegu. Co więcej, po miesiącu klient powinien ponownie złożyć podpis na swojej karcie, potwierdzając tym samym, że w międzyczasie nie wystąpiły żadne pozabiegowe skutki uboczne. Ważnym elementem edukacji osoby wykonującej zabiegi depilacji musi być umiejętność diagnostyki kosmetologicznej. Musimy być w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z reakcją, która jest przejściowym podrażnieniem, czy też stanem zapalnym lub alergią na produkt.

Skóra nadreaktywna

Do gabinetów depilacji często trafiają klienci ze skórą bardzo wrażliwą, reagującą podrażnieniem m.in. na takie elementy zabiegu, jak nagła zmiana temperatury, zbyt intensywny dotyk lub pociągnięcia skóry przez wosk. W przypadku takiej skóry możemy spotkać się z dużą wrażliwością mieszków włosowych. Każdy włos jest połączony mieszkiem z żywą tkanką. Wyrywając włos, powodujemy mikrourazy w miejscu nadszarpnięcia mieszka. Odpowiedzią organizmu jest chwilowe podrażnienie, które powinno minąć natychmiast lub najpóźniej po dwóch dniach. Dla klientów ze skórą wrażliwą do depilacji polecane są wyjątkowo delikatne woski typu hot wax. Wersja syntetyczna pozbawiona wosku pszczelego, składnika najczęściej drażniącego, jest idealnym rozwiązaniem dla skór nadreaktywnych. Niska temperatura topnienia wosku, bariera ochronna w postaci oliwki nakładanej pod wosk pomagają w precyzyjnym usuwaniu włosów bez zbędnych uszkodzeń naskórka. Na efekt końcowy mają wpływ użyte produkty przygotowujące skórę do depilacji (dokładnie oczyszczające i dezynfekujące), jak i wykańczające zabieg, np. balsam łagodzący o działaniu antybakteryjnym. Praktyką pomagającą wyciszyć dodatkowo skórę jest wykonanie chłodnego kompresu lub przyłożenie kostek lodu.

Gdy pojawiają się problemy

Jeśli jednak podrażnienie przekształca się w swędzące krostki wypełnione płynem oznacza to, że doszło do zapalenia mieszka. Infekcja może mieć podłoże bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Czynniki, które dodatkowo mogą sprzyjać wystąpieniu zapaleń mieszka, to nadmierna potliwość, otarcia skóry obcisłym ubraniem czy stosowanie kremów sterydowych. W zależności od liczby zakażonych mieszków infekcja może mieć postać powierzchniową (objawy mijają po 7–10 dniach) lub głęboką – wymagającą wizyty u dermatologa i zastosowania leczenia farmakologicznego. Wspomagająco zaleca się miejscowe stosowanie naturalnego olejku z drzewa herbacianego, który ma silne działanie antybakteryjne. Jeśli problemy na skórze pojawiają się po około tygodniu od depilacji oznacza to, że włoski zaczynają wrastać. Przyczyną tego stanu są zazwyczaj trudności w przebijaniu się przez skórę osłabionych włosków lub zła technika pracy osoby wykonującej zabieg (urwanie włosa). W rezultacie odrastający włos skręca się i rośnie pod zewnętrzną warstwą naskórka, przybierając postać czerwonych, bolących zmian, powodując duży dyskomfort. Bardzo podatne na wrastanie są włosy kręcone, np. z okolic bikini czy klatki piersiowej. Rozwiązaniem są preparaty zapobiegające wrastaniu włosów, zawierające zarówno składniki złuszczające, jak i łagodzące, pomagające uwolnić włosy spod powierzchni skóry.

Wysoka higiena osobista, częsta wymiana ręczników i pościeli, a także stosowanie się do zaleceń pozabiegowych – unikanie gorących kąpieli, opalania, intensywnych ćwiczeń, sauny, jacuzzi czy basenu bezpośrednio po depilacji – minimalizuje styczność z groźnymi bakteriami. Regularna pielęgnacja, szczególnie nawilżanie i pilingowanie, odpowiednio przygotowuje skórę do udanej depilacji.

Magdalena Jachowicz Bednarska

Prezes Zarządu Spółki Lycon Polska, Coach, Praktyk i szkoleniowiec. Autorka artykułów i materiałów edukacyjnych z zakresu technik zabiegowych oraz rozwoju biznesu. Współtwórca programu rozwojowego Sukces w branży beauty.