Koszyk

Fantazyjne oblicze PMU

| Autor: Iwona Marciniak

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym różni się tatuaż PMU od tatuażu klasycznego?

• Jakie techniki są obecnie na topie?

• Na co zwrócić uwagę, opracowując własną ofertę i cennik usług?

• Jak wygląda szkolenie w zakresie tatuażu PMU?

Fine line & mini tatoo | Tworzenie drobnych, subtelnych i pełnych wdzięku tatuaży, które niczym biżuteria zdobią ciała, jest dla jednych novum, dla innych sztuką od lat wykonywaną z pasją obok klasycznego makijażu permanentnego. Jedno jest pewne, kunsztownie i precyzyjnie wykonany tatuaż w jednej z technik praktykowanych w PMU jest ozdobą niezwykłą, a praca nad nim dostarcza wspaniałych emocji i estetycznych wrażeń.

Pamiętam, jak blisko 18 lat temu zrobiłam pierwsze tego typu formy. Był to czas, kiedy tatuażyści pracowali głęboko, maszynkami, które mogły wykonywać duże tribale. Wówczas perfekcyjne napisy, sentencje lub drobne wzory wykonane jednoigłówką wywoływały pozytywne zaskoczenie. Teraz tym bardziej, w dobie mody na tatuaże możemy w ten piękny sposób dodać skrzydeł naszej pracy. Mając w dłoniach maszynkę do mikropigmentacji oraz pigmenty, które są stabilne nawet w makijażu permanentnym wykonywanym na delikatnych powierzchniach, jesteśmy w stanie cudownie wykorzystać narzędzie do artystycznej formy tatuażu biżuteryjnego oraz jego precyzyjnych odmian w technice fine line.

Kobiecy, wdzięczny, trwały

Subtelne linie, jakie możemy uzyskać za pomocą 1–3 igieł, są najbardziej doceniane przez kobiety, które nieśmiało podchodzą do klasycznego tatuażu i obawiają się dużych, ciężkich elementów. Pragną jednak mieć artystyczny wzór wytatuowany na ciele, który odzwierciedla ich osobowość lub upamiętnia ważne wydarzenie. Dzięki technice fine line, mini tatoo lub jakże pięknej akwareli możemy stworzyć wyjątkowe prace, stanowiące oryginalną ozdobę ciała. Szybkość gojenia, znikome odczucia bólowe podczas zabiegu w porównaniu do klasycznego tatuażu przemawiają do wielu klientek.

RADA Projekt przenosimy na miejsce, w którym będzie wyglądał najlepiej. Ważne, aby w miarę możliwości unikać miejsc narażonych na zgięcia, linii tuż przy nadgarstkach, obszarów narażonych na częste otarcia, bowiem istnieje duże ryzyko, że w tych obszarach tatuaż szybciej straci swoją intensywność. To samo dotyczy linii stanika, paska.

Trwałość mikropigmentacji zależy od miejsca na ciele, rodzaju skóry, jakości pigmentu i liczby powtórzeń, ale zwykle możemy spodziewać się, że efekt nawet drobnego tatuażu będzie utrzymywał się wiele lat, ponieważ proces wyłuszczania na skórze ciała jest zdecydowanie wolniejszy niż w obrębie twarzy. Jak zawsze musimy podejść z pełną odpowiedzialnością do każdej kropki lub kreski, a tym bardziej zapigmentowanego koloru, mimo iż wykonany tatuaż PMU będzie mniej trwały i nieco łatwiejszy do ewentualnego usunięcia niż tradycyjny. Nie zdejmuje to z nas ciężaru odpowiedzialności za efekt końcowy. Etyka, profesjonalizm i precyzja obowiązują nas w każdej dziedzinie PMU.

Wybór wzoru

Polecałabym, aby klient zaproponował lub przysłał swój projekt, zgodny z marzeniami i własnym poczuciem estetyki. Mając w salonie katalogi z gotowymi lub stworzonymi przez nas szablonami, możemy też pomóc podjąć decyzję. Oczywiście, najbardziej doceniany jest projekt własny, dopracowany dla klientki, co wiąże się z dodatkowym czasem. Dlatego tutaj polecałabym ustalanie ceny zabiegu w oparciu o liczbę twórczych godzin, chyba że mamy stworzony gotowy katalog, w którym ustalamy ceny w zależności od wielkości, kolorów, technik i rodzaju wypełnień. To już kwestia do wyboru przez stylistę, jaki sposób ustalania cennika zechce wybrać dla swoich usług. Technika aquarelle tatoo – prace Doroty Bratek Różnorodność motywów, precyzja linii, artyzm – tatuaż w PMU jest wspaniałą formą wyrazu dla utalentowanych stylistów.

 

Szkolenia

Szkolenie z podstawowych technik tatuażu biżuteryjnego dla wprawionych specjalistów makijażu permanentnego trwa 1–2 dni. Obejmuje wiedzę o technikach, barwach, przenoszeniu i tworzeniu projektów, poprzez mikropigmentację drobnych tatuaży w stylu fine line, dotwork, mini color aquarelle tatoo, na skórkach treningowych i modelach, ze zwróceniem szczególnej uwagi na głębokość, równomierność aplikacji pigmentu oraz precyzję linii, unikatowość pikseli, miękkość cienia i przejść tonalnych. Szczególnie ważny jest u kandydatów zmysł artystyczny, zdolności plastyczne i precyzyjna praca z naciskiem na wyczucie dla detalu, linii i kompozycji.

Docenić kunszt

Makijaż permanentny łączy się z olbrzymią precyzją linii, technik i perfekcji kształtów, co w przypadku tatuaży tego typu jesteśmy w stanie cudownie dodatkowo zaprezentować, spełniając marzenia naszych klientek, które, oddając się w nasze ręce, mają zaufanie do naszej troski o szczegóły i dbałości o estetykę. Autorka i redakcja BEAUTY FORUM dziękują Dorocie Bratek, specjalistce PMU, za udostępnienie zdjęć jej prac z zakresu fine line i aquarell tatoo.

1. Step by step od projektu, odbicia wzoru na skórze, do utrwalenia precyzji sztuki mikropigmentacji

2. Podczas treningów wychodzimy od drobnych wzorów z wykorzystaniem największej precyzji sprzętu i umiejętności specjalisty

Iwona Marciniak

Międzynarodowa mistrzyni, jurorka i trenerka mikropigmentacji estetycznej i paramedycznej. Od 2014 roku prowadzi również firmę w Pekinie, gdzie wykonuje mikropigmentacje dla klientów z całego świata oraz szkoli chińskich specjalistów. Założycielka ARTiSPA®. Z wielką pasją podchodzi do kreowania wyjątkowych makijaży, artystycznego bodypaintingu, charakteryzacji oraz całego spektrum technik makijażu permanentnego, w tym także mikropigmentacji medycznej. Ceniony szkoleniowiec, trener i autorytet w branży PMU w Polsce i na świecie.