Hity kosmetologii

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zabiegi mają szanse zostać hitami 2019 roku?
  • Które procedury i protokoły zabiegowe były bardzo popularne w 2018 roku i nadal są na topie?
  • Czy kierować się przy wyborze hitów do Twojego salonu?
  • Jak stworzyć własną listę hitów zabiegowych?

 


Podsumowania i prognozy – Co roku dowiadujemy się o nowej aparaturze, recepturach i procedurach zabiegowych. Nierzadko produkty i usługi walczące o miano hitu bazują na znanych i cenionych już wcześniej składnikach aktywnych czy urządzeniach. Pojawiają się jednak innowacyjne koncepcje, nowe obszary zastosowań i unikalne połączenia technologii, które dają imponujące efekty, trudne lub niemożliwe do osiągnięcia wcześniej. Co wywołało efekt „wow!” w mijającym roku? Jakie rozwiązania mają szansę na dalszy rozwój i pozostanie w kanonie zabiegowym na dłużej? Dorota Sołdacka stworzyła dla Was ciekawe zestawienie.Kiedy podsumowujemy rok 2018, trudno nie zgodzić się z tym, iż był to dla rynku beauty czas wielu nowości. Dynamika branży wciąż jest imponująca i nic nie wskazuje na to, by w przyszłym roku miało się to zmienić. Wyraźnie wiodącym trendem staje się łączenie zabiegów w terapie skojarzone. Ten kierunek widać zarówno w kosmetyce i kosmetologii, jak i w medycynie estetycznej, medical beauty i detalicznych gamach produktów do pielęgnacji domowej. Drugim wyróżniającym się aspektem jest wysoka efektywność zabiegów przy jednocześnie krótkim czasie rekonwalescencji. Pozycje hitów zajmują od kilku sezonów te procedury, które gwarantują klientom szybki, widoczny gołym okiem, satysfakcjonujący efekt, bez konieczności rezygnacji z uczestnictwa w codziennych obowiązkach i aktywnościach.


Hit = nowość?


Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Czasem wydaje się, że nic nowego nas nie zaskoczy, bo przecież bazujemy na znanych składnikach, modyfikując co najwyżej ich stężenia czy łącząc z innymi substancjami, albo zmieniając sposób aplikacji. Fale radiowe, lasery, kontrolowane uszkadzanie skóry przez mikronakłuwanie w celu pobudzenia jej naturalnych procesów regeneracyjnych, pilingi chemiczne, terapia światłem, zabiegi pollution, szeroko pojęte oczyszczanie skóry – teoretycznie wszystko to już było, ma udowodnione naukowo działanie, znamy mechanizmy warunkujące efekty. A jednak wciąż coś nas zaskakuje i zachwyca. Kiedy korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań, mamy pewność, że nie eksperymentujemy na skórze, możemy w dużym stopniu przewidzieć jej reakcje i rezultat końcowy. Ale, w drugiej strony, to otwartość na nowości determinuje rozwój. Czy jest tu miejsce na kompromis? Oczywiście!
Nowości pod lupą.


W profesjonalnych działaniach liczy się to, w jaki sposób podchodzimy do nowości pojawiających się na rynku. Czy potrafimy przeanalizować skład i możliwości zastosowania nowego produktu i ocenić jego stopień innowacyjności, czy też ślepo wierzymy w marketingowe hasła i deklaracje producenta. Wiedza i doświadczenie są kluczowe w podejmowaniu decyzji o wyborze nowych rozwiązań do naszego gabinetu. Śledzenie trendów i branżowych nowinek jest obowiązkiem każdego profesjonalisty, tak samo jak rozsądne i wyważone poruszanie się po tym wymagającym rynku, aby uniknąć pułapek, jakie mogą kryć się za sprawnymi, choć nie zawsze uczciwymi działaniami marketingowymi.

Top 5, 10 czy 20?


Każdy profesjonalista potrafi wskazać swoje topowe zabiegi, określić, co w jego gabinecie świetnie się sprzedaje, co zachwyciło jego i klientów w ciągu ostatnich sezonów. Nie ma co ukrywać, że wybory będą różne w zależności od profilu naszej działalności – co innego będzie hitem dla osoby specjalizującej się w zabiegach modelowania sylwetki, inne produkty zachwycą stylistów makijażu permanentnego, a jeszcze inne zdobędą serca tych, którzy skupiają się na działaniach w duchu ekokosmetyki. Poniżej przedstawiam krótkie podsumowanie, które może być wskazówką dla osób skupiających się na intensywnych zabiegach kosmetologicznych, bazujących na efektywnych składnikach i zaawansowanych procedurach. Wybór ten podyktowany jest nie tylko subiektywną opinią, odzwierciedla także kierunek rozwoju rynku i stanowi pewnego rodzaju prognozę kosmetyczną na 2019 rok. Nie znajdziecie tu konkretnych produktów ani marek, lecz ciekawe i skuteczne procedury zabiegowe, stworzone na podstawie aktualnych standardów postępowania kosmetologicznego.


1. Pilingi chemiczne – terapie skojarzone ukierunkowane na indywidualne potrzeby skóry 


Pilingi chemiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Badania wskazują, że stosowanie niższych stężeń oraz wyższych pH wpływa korzystniej na poprawę parametrów skóry, tj. wzrost syntezy kwasu hialuronowego, ceramidów, wzrost nawilżenia oraz uszczelnienie bariery naskórkowej, w porównaniu z kwasami o wyższym stężeniu oraz niższym pH. Najlepszym rozwiązaniem jest więc tworzenie mieszanin odpowiednich pilingów chemicznych dostosowanych do konkretnych problemów skóry. Aplikacja paru preparatów działających na konkretne problemy. Przykładowo: zabieg odświeżająco-rewitalizujący – aplikacja kwasu cytrynowego o niskim stężeniu i pH bliskim 4,0, następnie użycie pilingu migdałowego o wyższym stężeniu i niższym pH, zabieg zakończony antyoksydacyjnym serum z witaminą C i kremem z resveratrolem.


Na szczególną uwagę zasługują pilingi retinolowe. Nie ulega wątpliwości, że retinol to absolutny standard w procedurach przeciwstarzeniowych oraz wyrównujących koloryt skóry. Ulega on w skórze całkowitej przemianie do retinaldehydu (retinalu). Następnie 95 proc. retinalu przekształcane jest w ester retinylu, natomiast 5 proc. w postacie all-trans i 9-cis kwasów retinowych. Retinoidy wpływają na wiele przemian zachodzących w skórze. Kontrolują wzrost oraz różnicowanie się komórek. Wzmagają podziały komórkowe, stymulując zastępowanie starych komórek młodszymi. Badanie przeprowadzone w 2015 roku, opublikowane w naukowym czasopiśmie „Journal of Drugs in Dermatology”, wskazuje, że stosowanie na skórę uszkodzoną słońcem przez rok retinoidów w stężeniu 0,1 proc. zmniejszyło liczbę zmarszczek o 44 proc. oraz liczbę przebarwień o 84 proc. Badania wskazywały również, że zwiększyła się znacznie synteza kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Bardzo efektywnie działają preparaty będące połączeniem retinolu, retinaldehydu i palmitynianu retinylu lub aplikacja retinolu poprzedzona użyciem witaminy C. Podsumowując, łączenie odpowiednich mieszanin i stężeń pilingów z zabiegami z witaminą C pozostaje efektywną procedurą zabiegową o szerokim spektrum zastosowania.

 


Jednym z najbardziej popularnych i cieszących się uznaniem profesjonalistów zabiegów w 2018 roku okazało się oczyszczanie wodorowe.


2. Mikronakłuwanie


Mezoterapia mikroigłowa, czyli nakłuwanie skóry, nie jest zabiegiem nowym. Innowacje w tym zakresie pojawiają się znów w kontekście terapii łączonych. Jak wiemy, w wyniku tego zabiegu dochodzi do kontrolowanego stanu zapalnego, który pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Badania przeprowadzone w 2014 roku w Indiach wskazują, że w wyniku mikronakłuwania na głębokość od 0,5 do 1,5 mm dochodzi do wzrostu, o kilkadziesiąt procent, syntezy kolagenu i elastyny, pogrubienia oraz jakościowej poprawy włókien kolagenowych. Dodatkowo mikronakłuwanie poprawia wchłanianie substancji aktywnych aplikowanych na skórę. Za pomocą tego zabiegu można efektywnie wprowadzić: aminokwasy, kwas hialuronowy, pantenol, czynniki wzrostu, witaminy, komórki macierzyste, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, kwercetynę, ekstrakt z morwy białej, kwas traneksamowy, alfa-arbutynę i wiele innych substancji. Mikronakłuwanie może być poprzedzone aplikacją pilingów chemicznych.


3. Oczyszczanie wodorowe


Wodór jest pierwiastkiem charakteryzującym się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Jego działanie polega na neutralizacji wolnych rodników. Wolne rodniki należą do grupy substancji inicjujących procesy utleniania. Uszkadzają błony komórkowe, wpływają na powstawanie nieprawidłowych, wadliwie działających komórek potomnych, stanowią one jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Oczyszczanie wodorowe jest to rodzaj hydropilingu połączonego z infuzją jonową. W trakcie trwania zabiegu generowany jest wodór, który wtłaczany w skórę głęboko ją oczyszcza. Skóra jest maksymalnie odświeżona i nawilżona. W wyniku zabiegu dochodzi do jej stymulacji, odbudowy oraz regeneracji. Dopełnieniem zabiegu może być delikatny piling chemiczny lub serum antyoksydacyjne oraz preparat nawilżający. Zabieg idealnie współgra również z wymienioną w kolejnym punkcie infuzją tlenową.


4. Infuzja tlenowa


Infuzja tlenu hiperbarycznego opiera się na wtłaczaniu substancji aktywnych z wykorzystaniem tlenu. Technologia ta została opracowana, aby głębiej dostarczyć niezbędne do rewitalizacji substancje aktywne. Infuzja tlenowa oddziałuje na skórę na dwa sposoby: dochodzi do wtłoczenia substancji aktywnych użytych do zabiegu oraz ekspozycji skóry na terapię czystym tlenem. Efekty w przypadku tego zabiegu są natychmiastowe, skóra jest dotleniona, nawilżona oraz odznacza się wyrównanym kolorytem. Najczęściej wtłaczanie są silnie skoncentrowane substancje: kwas hialuronowy, witaminy,
wyciągi roślinne, peptydy, antyoksydanty, minerały.
Zabieg infuzji warto poprzedzić eksfoliacją w celu zmniejszenia bariery naskórkowej oraz zwiększenia penetracji substancji aktywnych. Przed zabiegiem można wykonać złuszczanie przy użyciu delikatnego kwasu, pilingu drobnoziarnistego, kawitacyjnego lub procedury oczyszczania wodorowego. Po zabiegu można wykonać maskę na naturalnej biocelulozie nasączonej witaminą C, kwasem hialuronowym lub pantenolem.


Ogromną zaletą zabiegu jest jego wielokierunkowe działanie. Zabieg jest też całkowicie bezbolesny, bezpieczny, w praktyce bez przeciwwskazań (jedynie aktywny stan zapalny w obszarze zabiegowym dyskwalifikuje klienta do zabiegu). Wpisuje się też w obowiązujący trend procedur bez efektów ubocznych i konieczności rekonwalescencji, dając jednocześnie natychmiastowy efekt odświeżenia i wygładzenia skóry.


5. Terapia światłem LED


Terapię LED zawdzięczamy badaniom NASA przeprowadzanym na kosmonautach. Światło LED używane było w celu wspomagania wzrostu roślin w kosmosie. Po pewnym czasie zaczęto też regenerować skórę kosmonautów z wykorzystaniem światłoterapii. Chodziło o zachowanie masy mięśniowej i kostnej, a także o przyspieszenie gojenia ran. Badania na kosmonautach dowiodły, że  wyniku terapii dochodzi do zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny w skórze.
W terapii LED wykorzystuje się dwa kolory: czerwony i niebieski. Kolor czerwony działa stymulująco i jest głównie stosowany w terapii przeciwzmarszczkowej. Światło niebieskie działa bakteriobójczo i zalecane jest do skór trądzikowych, reguluje także pracę gruczołów łojowych. Terapia ta jest bezbolesna i nie ma do niej przeciwwskazań.
Terapia LED może być wzbogacona substancjami fotoczułymi (kurkuma i chlorofil), które w wyniku ekspozycji na światło stają się fotoaktywne. W wyniku przekształcenia energii cieplnej dochodzi do aktywacji metabolizmu komórkowego. Lampa LED może stanowić zakończenie każdego zabiegu, idealnie łagodzi skórę po mezoterapii igłowej oraz zabiegach oczyszczających. Może być stosowana w schemacie: piling chemiczny, mezoterapia oraz na zakończenie terapia LED właściwie dobranym światłem.


"Najważniejszym kryterium, decydującym o wyborze produktów i zabiegów kosmetologicznych, niezmiennie pozostaje profesjonalna diagnostyka skóry i indywidualnych potrzeb danego klienta."

 

CZY TEN HIT JEST DLA MNIE?

Jak sprawdzić, czy dana nowość jest odpowiednia dla moich klientów? Po pierwsze, musimy zdobyć rzetelną wiedzę, by móc przyjrzeć się krytycznie rozwiązaniom. Imprezy targowe, kongresy, materiały eksperckie w prasie branżowej, aktualne publikacje naukowe – tu znajdziemy merytoryczne informacje. Szkolenia i prezentacje firmowe, bezpośredni kontakt z dystrybutorem lub producentem, opinie profesjonalnych użytkowników, możliwość przetestowania nowości – tak sprawdzimy w praktyce, czy inwestycja w nowe rozwiązanie jest dla nas interesująca. To my musimy znać naszych klientów, ich potrzeby, to my jesteśmy zobowiązani krytycznym okiem ocenić zakres własnych możliwości i kompetencji. Wybierając nowości, warto bazować na powyższych wskazówkach. Mniej rozczarowań, więcej satysfakcji i stabilny rozwój naszych działań mamy wówczas zagwarantowane.


Podsumowanie


Do powyższej piątki można by śmiało dołączyć wiele innych pozycji. Rok 2018 i nadchodzący rok 2019 to bez wątpienie czas terapii łączonych, a tu pole do wykorzystania obecnych na rynku rozwiązań jest ogromne. Rozkwit i dostępność zaawansowanej aparatury, takiej jak urządzenia do RF mikroigłowej, HIFU, czy lasery o różnej mocy i przeznaczeniu, sprzyjają tworzeniu zindywidualizowanych, złożonych z kilku etapów procedur zabiegowych – opartych na synergii technologii i składników aktywnych. Przykładem takiej udanej „współpracy” jest popularny piling węglowy – połączenie mocy lasera Q-Switch Nd:Yag i węgla aktywnego. Ciekawym kierunkiem wydaje się być także genokosmetyka, która zakłada spersonalizowaną, wielopoziomową pielęgnację i profilaktykę anti-aging w postaci indywidualnych programów, tworzonych w oparciu o badania genetyczne.
Rok 2019 z pewnością przyniesie wiele ciekawych nowości, które z powodzeniem będzie można zastosować w kompleksowych procedurach zabiegowych. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza pozostaje diagnostyka skóry oraz umiejętne dobranie pielęgnacji gabinetowej i domowej. Czasem lepiej skupić się na sprawdzonych rozwiązaniach, niż „na siłę” wprowadzać nowości.

dr n. med. Dorota Sołdacka | Kosmetolog, biolog, absolwentka GUM, asystent na Wydziale Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku. Właścicielka Estetic Studio Kosmetyczne Dorota Sołdacka. www.estetic-studio.pl


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij