Koszyk

In shape!

| Autor: Urszula Sikorska, Justyna Skarbek

Z tego artykułu dowiesz się:

• Na czym polega profesjonalne modelowanie sylwetki i dla kogo przeznaczone są zabiegi body-shaping?

• Dlaczego modelowania nie należy utożsamiać z odchudzaniem?

• Jakie zabiegi aparaturowe są polecane na wybrane problemy i poszczególne partie ciała?

• Dlaczego w powodzeniu serii zabiegów, tak istotna jest pielęgnacja domowa i zmiana stylu życia klientów?

Spis treści

ZABIEGI MODELUJĄCE SYLWETKĘ (cz. 1) – O kluczowych aspektach dotyczących kompleksowej terapii body shaping piszą dla Was nasze ekspertki: Justyna Skarbek-Pajdzińska i Urszula Sikorska. Pierwsza część porusza zarówno kwestie zabiegów gabinetowych, jak i pielęgnacji domowej, w drugiej przeczytacie o szczegółowym przebiegu i działaniu konkretnych procedur i receptur.

Na naszą sylwetkę wpływa kilka czynników, takich jak tryb życia, aktywność fizyczna, dieta czy procesy związane ze starzeniem się organizmu. Czynniki, na które nie mamy wpływu, a pełnią istotną rolę w naszym wyglądzie, to predyspozycje i uwarunkowania genetyczne.

Modelowanie, czyli…

To oddziaływanie przede wszystkim na zewnętrzne warstwy naszego ciała, poprzez wpływanie na tkankę tłuszczową i skórę. Zdrowy tryb życia nie zawsze wystarcza, by osiągnąć upragniony efekt wizualny. Zabiegi z zakresu kosmetyki estetycznej opierają się właśnie na kształtowaniu tych warstw, które dobrze reagują na specjalistyczne zabiegi modelujące. W zabiegach modelujących pracujemy nad usunięciem wiotkości skóry poprzez jej ujędrnienie. To problem, z którym mamy najczęściej do czynienia. Skóry na danej partii ciała jest za dużo, przez co nie napina się odpowiednio i pojawiają się nieestetyczne fałdki. Drugim elementem, na który możemy wpływać, jest tkanka tłuszczowa.

Zamiast skalpela?

Kształtowanie sylwetki jest obecnie możliwe nie tylko za pomocą odpowiednich ćwiczeń fizycznych i operacji plastycznych, ale również zabiegów z zakresu kosmetyki aparaturowej. Zabiegi tego typu wykonywane są zazwyczaj na takich obszarach jak: uda, pośladki, boczki, brzuch oraz ramiona. Jak możemy wpłynąć na wygląd tych okolic? Zabiegi modelujące i wyszczuplające sylwetkę to te, które pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez jej rozbicie, jak również korzystnie wpływają na stan skóry, ujędrniając ją i uelastyczniając. Najczęściej stosowane zabiegi to:

– Masaż podciśnieniowy;
– Fala radiowa RF;
– Kriolipoliza;
– HIFU;
– Elektrostymulacja nowej generacji wykorzystująca prąd stały dwufazowy.

Jak wybrać odpowiedni zabieg?

Dobierając odpowiednią terapię dla naszej klientki, należy mieć na uwadze aspekt morfologiczny, czyli budowę sylwetki, stan zdrowia, nawyki żywieniowe oraz kondycję fizyczną. Wszystkie te elementy mają istotne znaczenie dla powodzenia wybranej przez nas kuracji.

Terapie łączone

W celu osiągnięcia lepszych efektów bardzo dobrze jest połączyć kilka metod zabiegowych. Poprzez połączenie zabiegów aparaturowych i manualnych mamy większe szanse na poprawę kondycji skóry. Modelowanie sylwetki to proces, który wymaga wielokierunkowego działania. Dlatego też każdy program modelujący powinniśmy rozpocząć od drenażu limfatycznego. Następnie dobrze jest dołączyć zabiegi pozwalające na usunięcie zwłóknień oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Na zakończenie należy zadbać o aspekt estetyczny, czyli wygładzenie i wyrównanie skóry.

Najpierw dieta, potem shaping

Przypominajmy klientkom, że modelowanie to nie odchudzanie. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy łączyć zdrowe nawyki ze specjalistycznymi zabiegami wyszczuplającymi i modelującymi, a ich działanie wspomóc odpowiednimi kosmetykami podczas pielęgnacji domowej. U osób bardzo otyłych zaleca się najpierw redukcję wagi, by zabiegi modelujące mogły być efektywne.

Home care

O tym, że pielęgnacja domowa jest  samo, o ile nie bardziej, istotna dla osiągnięcia satysfakcjonujących.Należy mieć świadomość, że bez odpowiednio zbilansowanej diety oraz zmiany nawyków obejmujących też ruch i pielęgnację, zabiegi modelujące nie będą efektywne, a osiągane rezultaty długotrwałe.i trwałych rezultatów, profesjonalisty przekonywać nie trzeba. Nasze klientki owszem. Przypominajmy, edukujmy, doradzajmy, wspierajmy. Nasze zaangażowanie w zmianę nawyków klientów przyniesie oczekiwane efekty, jeśli będzie poparte wiedzą, doświadczeniem i odpowiednią komunikacją.

Jak zadbać o skórę ciała w domu?

Naszą rolą jako specjalistów jest nie tylko przeprowadzenie właściwie procedur zabiegowych w gabinetach, ale przede wszystkim edukowanie naszych klientów. Błędy pielęgnacyjne nie tylko odbijają się na kondycji skóry klientów, ale także niweczą część naszych działań gabinetowych. Przeanalizuj wspólnie z klientką jej pielęgnację domową. To ważne, by miała w Tobie wsparcie, a nie surowego sędziego.

Pielęgnacja skóry – Zalecenia i wskazówki

Zacznijcie od podstaw, czyli mycia – zbyt agresywne produkty myjące mogą naruszyć warstwę hydrolipidową naskórka, w efekcie powodując mikrouszkodzenia naskórka oraz przyspieszoną utratę wody. Taki proces skutkuje nasileniem suchości oraz świądu. W przypadku skór atopowych i suchych sprawdzą się emolienty, które nawilżają, natłuszczają, ale również zapobiegają stanom zapalnym. Rozmawiajmy z naszymi klientami o tak podstawowej czynności, jaką jest codzienna kąpiel. Zachęcaj do zdecydowanie chłodniejszych natrysków, zbyt gorące powodują mocne rozszerzenie naczyń krwionośnych, a więc podtrzymują obrzęki. Fani gorących kąpieli powinni zakończyć ją opłukaniem ciała letnią wodą. Tak prosta czynność ma kolosalny wpływ na skórę ciała i… głowy. U osób, które nie boją się zimnej wody, naprzemienne natryski zastosowane na skórę biustu czy pośladków i ud przyniosą świetne efekty w działaniu ujędrniającym i antycellulitowym.

Nawilżanie

Przypominaj klientom o właściwym nawilżeniu od wewnątrz, czyli o spożywaniu co najmniej dwóch litrów wody dziennie, zbilansowanej diecie i ograniczeniu spożywania używek. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest obcisła bielizna i odzież. Zbyt mocno przylegające materiały przy siedzącym trybie pracy spowodują mniejszą wydolność krążenia kończyn dolnych, zatrzymanie wody, czyli obrzęki, oraz nasilenie cellulitu. Mnogość produktów nawilżających dostępnych na rynku może przyprawić klientki o zawrót głowy: balsamy, olejki, emulsje, lotiony, masła, musy… Ważne, aby produkt był właściwie dobrany (doradź w oparciu o konsultację i diagnostykę skóry) i stosowany regularnie. Tak właśnie, to najczęstszy błąd pielęgnacyjny. Kupujemy! Ale czy używamy? Najlepszy i najdroższy produkt nie ma szans zadziałać, jeśli nie będzie stosowany regularnie! Ileż to razy kolejny produkt zbiera na sobie kurz, zamiast umilać codzienny rytuał pielęgnacyjny. Ile razy słyszysz od klientki: „nie, dziękuję, jeszcze mam krem”. A w Twojej głowie rozbrzmiewa zdziwiony głos: „ale jak to? Przecież ta pani kupiła go pół roku temu?”. No właśnie, systematyczność jest tu kluczowa.

Sztuka rozmowy

Opieka zaczyna się od poznania potrzeb. Rozmawiajmy z naszymi klientami, pytajmy o ich nawyki, poznajmy potrzeby ich skóry, uświadamiajmy. Naszą rolą jako specjalistów branży beauty jest dbanie o wygląd, ale i dobre samopoczucie. Edukacja niesie nieodzowny i istotny element synergii, łączący zabiegi profesjonalne wraz z pielęgnacją domową. Regularność i wytrwałość w postanowieniach pielęgnacyjnych przyniesie ze sobą swoje korzyści, efekty oraz satysfakcję. Edukacja to jedno, jej wdrażanie to odrębny temat. O konkretnych składnikach w produktach do pielęgnacji oraz zabiegach domowych przeczytacie w kolejnej części artykułu.

Urszula Sikorska

Absolwentka WSZKiPZ, mgr kosmetologii, właściciel salonu Aura Beauty by Urszula Sikorska na warszawskiej Sadybie. Wieloletni praktyk oraz szkoleniowiec Lycon Polska. Specjalista ds. depilacji woskiem Lycon. www.aurabeauty.pl

Justyna Skarbek

Absolwentka WSZKiPZ, kosmetolog, właścicielka salonu Nefretete SPA w Radomiu. www.spa-radom.pl