Koszyk

Król wśród składników

| Autor: Dariusz Muskała

Z tego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego mocznik to król wśród składników w preparatach do pielęgnacji stóp?

• Ile moczniku powinno się znaleźć w preparacie?

• Jaka forma produktu jest odpowiednia?

Mocznik w produktach do pielęgnacji stóp – Zabiegi podologiczne to m.in. mechaniczne usuwanie zrogowaceń. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju preparaty i substancje, a jednym z nich jest mocznik, któremu się bliżej przyjrzymy.

Zabieg rozpoczyna się od właściwego przygotowania skóry i płytek paznokciowych. Do tego celu używa się specjalistycznych preparatów. Nie zaleca się natomiast moczenia stóp w roztworach soli lub z dodatkami substancji zmiękczających. W grę wchodzą takie kwestie jak higiena zabiegu oraz bezpieczeństwo pacjenta. Proces osmozy zachodzi szybko i skóra staje się zbyt rozpulchniona. Zwiększa to ryzyko urazu lub agresywnej, głebokiej pracy. Dlatego od kilku lat zaleca się stosowanie innego rozwiązania i coraz częściej kosmetyczki, kosmetolodzy a w szczególności podolodzy sięgają po odpowiednie preparaty zmiękczające. Aplikacja jest prosta – niewielką ilość preparatu opartego przed wszystkim na moczniku, nanosi się na naskórek i od razu można przystępować do pracy. Warto by w składzie pojawiły się również np. alantoina, gliceryna lub pantenol. Odpowiednie połączenie i stężenie substancji aktywnych pozwala na szybką i płynną pracę. Po usunięciu warstwy zrogowaciałego naskórka można  ponownie zaaplikować preparat i kontynuować pracę. 

Ile moczniku w preparacie

Wróćmy do mocznika, który to posiada całe mnóstwo zastosowań i jest substancją szeroko stosowaną zarówno w kosmetyce jak i w medycynie. Jego zastosowanie w podologii jest kluczowe a przy zabiegach – niezbędne. Preparat przygotowujący skórę stóp do zabiegu winien mieć więc dość wysokie stężenie urea, w graniach 15-20%. Wówczas produkty skutecznie wygładzają naskórek, eliminują i rozpuszczają martwe komórki naskórka oraz zapobiegają złuszczaniu się suchych skórek na jego powierzchni. Takie działanie mocznika określa się mianem keratolitycznego. Praca skalpelem na skórze potraktowanej właściwym preparatem jest szybka, bezpieczna i skuteczna. Specjalista może przez cały czas kontrolować grubość usuwanych warstw. Paznokcie zmiękczone w ten sposób dużo łatwiej poddają się zabiegom. Cały proces trwa dużo krócej a frezy nie zużywają się nadmiernie. Płytki poddane działaniu preparatu z mocznikiem moża łatwo skrócić bez ryzyka urazu opuszka czy zadania bólu związanego z nadmiernym napięciem w przypadku paznokci bardzo zrogowaciałych.

Mocznik sprawdza się podczas leczenia niewielkich, miejscowych ran, nawet tych nadkażonych (tzw. brudnych), ponieważ wykazuje działanie antyseptyczne i złuszczające. Dzięki temu posiada zdolność do usuwania martwych komórek naskórka, a co za tym idzie sprzyja gojeniu i procesom regeneracji. Mocznik wykorzystuje się także do leczenia jako ,,opatrunek’’ dla skóry wystawionej np. na nadmierne tarcie lub mechanicznie uszkodzonej. Dodatkowo mocznik działa antybakteryjnie i ma właściwości przeciwświądowe.

Antyseptyka i nawilżenie

W przypadku paznokci zmienionych chorobowo czy zainfekowanych lub po stanach zapalnych praca po użyciu preparatu pozwala zachować higienę. Spada ryzyko rozsiania infekcji, szczególnie przy zachowaniu wszystkich zasad postępowania w gabinecie podologicznym.  Kolejną, najważniejszą właściwością mocznika, jest jego działanie nawilżające. Mocznik jest to bowiem humektantem posiadającym bardzo silne zdolności wiążące wodę w naskórku. Dzieje się to na skutek przyciągania dostarczanych do wnętrza skóry cząsteczek wody i zatrzymywaniu ich w jej strukturach. W rezultacie woda nie odparowuje tak łatwo i pozostaje w głębokich warstwach skóry i dzięki temu może być wykorzystywana do różnych procesów zachodzących w jej strukturach. Z tym związany jest trzeci etap każdego zabiegu podologicznego. Po prawidłowym i precyzyjnym opracowaniu zmian należy bowiem dobrać odpowiedni preparat kończący i zabezpieczający skórę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ oczyszczona skora jest delikatna i poddana naciskowi w trakcie chodzenia może, broniąc się, tracić swoją dopiero co uzyskaną elastyczność. 

Dobierz stężenie

Dodatkowo mocznik zwiększa poziom enzymów, które odpowiadają za syntezę lipidów w głębszych warstwach skóry – on dosłownie leczy suchość i jego regularne stosowanie sprawia, że wraca równowaga. Urea wyraźnie wzmacnia barierę ochronną skóry a także ma wpływ na ekspresję peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Preparaty z mocznikiem, z racji właściwości tego składnika, opisane wyżej, wykazują naprawdę pozytywny wpływ na skórę. Szczególnie pomocne są przy pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej, wrażliwej, atopowej czy też łuszczącej się. Nie tylko dlatego, że silnie i trwale ją nawilżają, lecz również z tego względu, że złuszczają martwy naskórek i poprawiają jej kondycję. W tym celu należy sięgać po produkty, które zawierają mocznik w wysokości 5-10%. Mocznik w takim stężeniu przyspiesza podział komórek, budujących warstwę ziarnistą skóry, a co się z tym wiąże, wpływa na regenerację naskórka. Stężenia powyżej 10%, ale nie przekraczające 15% mają działanie częściowo złuszczające, wpływają na zwiększenie przepuszczalności warstwy rogowej naskórka i ułatwiają wnikanie innych substancji aktywnych zawartych w danym preparacie.

Krem, maść czy pianka?

To działanie mocznika oraz dobór jego stężeń a także dodatkowe substancje aktywne zawarte w specjalistycznych preparatach do pielęgnacji gabinetowej oraz domowej to jedna sprawa. Drugą jest postać aplikowanych substancji. W przypadku stóp jest to o tyle ważne, że skóra na nich jest najgrubsza w porównaniu do pozostałych obszarów naszego ciała. Ponadto potrafi intensywnie się pocić i poddana jest dużemu obciążeniu w trakcie chodzenia. Mając do wyboru kremy, maści, żele czy też pianki, warto sięgnąć po te ostatnie. 

Sięgnij po piankę

Dlaczego? By powstała piana, potrzeba specjalnego aplikatora, a to wymusza i gwarantuje higieniczne, zamknięte i pozbawione dostępu powietrza opakowanie. Pianki są też dużo wydajniejsze niż tradycyjne formy kosmetyków. Szybkie wchłanianie i brak dyskomfortu związanego z śliską skórą po aplikacji produktu to kolejne zalety. Przy wyborze produktów piankowych warto również zwrócić uwagę na to, by piana była dość „mięsista” i zwarta. Taka formuła łatwo się rozprowadza po skórze i jest przy tym niezwykle przyjemna, a to zachęca pacjentów do regularnego stosowania produktu, co przekłada się później na skuteczność działania zaleconej pielęgnacji domowej. Ideałem będą więc produkty z różną zawartością mocznika oraz substancjami aktywnymi dopasowanymi do problemu z jakim zgłosił się pacjent. Najlepszą zaś postacią preparatu są pianki. Zabieg podologiczny to nie tylko sama praca skalpelem, ale również właściwe przygotowanie i zakończenie pracy z pacjentem i jego stopami oraz paznokciami. Dobór preparatów i rozwiązań zarówno w gabinecie, jak i dla pacjenta do domu stanowią często o sukcesie terapeutycznym. Warto dobrze przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania. Zwrócić należy baczną uwagę na składy, postaci, bezpieczeństwo stosowania oraz czynnik ekonomiczny. Wydajność przekłada się bowiem na zadowolenia i podologa, i pacjenta.

Dariusz Muskała

Podolog, szkoleniowiec marki Allpresan®, twórca marek Podolog24®, Alto® i Zulan™, twórca autorskiej metodyki pracy i wykonywania zabiegów.