Koszyk

Makijaż wizytowy

| Autor: Agnieszka Broda
Każdy profesjonalista wie, że niezależnie od okazji makijaż powinien być dostosowany przede wszystkim do urody i wieku klientki. Sezon wiosenno- letni to czas obfitujący w śluby, przyjęcia weselne, uroczystości komunijne, chrzciny i różnego rodzaju spotkania rodzinne. Pełniąc rolę gościa, nasze klientki chcą wyglądać elegancko i wyjątkowo. Na co zwrócić uwagę przy makijażu wizytowym? Jakich błędów unikać? Czy makijaż to dobry pomysł dla 8-letniej dziewczynki? Na te trudne pytania odpowiedzi udziela Agnieszka Broda.
 
Najważniejszym elementem każdego makijażu jest odpowiednie przygotowanie cery u kosmetologa oraz wykonanie stylizacji brwi u profesjonalnego stylisty. Odpowiednio przygotowana cera oraz perfekcyjnie wykonana henna i regulacja brwi sprawią, że makijaż będzie wyglądał świeżo i perfekcyjnie. W tak ważnym dniu, jakim jest ślub, nie tylko panna młoda, ale i każda zaproszona kobieta chce czuć się pięknie. Najważniejszym elementem przygotowań jest niewątpliwie makijaż. Właściwy dobór produktów, zachowanie etapów makijażu oraz odpowiednia aplikacja sprawią, że makijaż będzie trwały i elegancki, bez efektu sztuczności i przerysowania.
 
 
Ważną kwestią jest różnica między makijażem wieczorowym a makijażem wizytowym. Luźnym porównaniem może tu być moda – sukienka koktajlowa to nie suknia balowa, prawda? O ile przyjęcie weselne trwające całą noc rządzi się odrębnymi prawami, to jednak ślub w plenerze, w blasku słońca, komunia lub chrzciny będą wymagały nieco innej oprawy. Zbyt krzykliwy, ciężki i intensywny makijaż nie sprawdzi się przy tych okazjach.
 
Makijaż rozpoczynamy od oczyszczenia cery. Tutaj należy pamiętać o przemyciu twarzy wodą oraz zastosowaniu toniku. Po dokładnym demakijażu warto zastosować mgiełkę oraz odpowiednio dobrany do rodzaju cery krem na okolicę oczu, szyję i dekolt. Nawilżenia wymagają także usta. Po oczyszczeniu i nawilżeniu cery możemy przystąpić do makijażu. Właściwie dobrany podkład oraz korektor sprawią, że cera będzie świeża, a niedoskonałości zatuszowane. U klientek, które mają cerę tłustą i problematyczną, można zastosować podkład zastygający. Pamiętajmy, iż podkład musi być idealnie dopasowany. Zbyt jasny podkreśla przebarwienia, które po pewnym czasie będą wydawały się jeszcze bardziej szare. Ciężki podkreśli pory oraz zmarszczki. Poza tym zbyt ciemny kolor dodaje lat – na zdjęciach podwójnie! Modelarz wykonujemy na mokro lub na sucho. Profesjonalne modelowanie sprawi, że twarz będzie się dobrze prezentowała w każdym świetle i na fotografiach. Trwałość zapewni nam odpowiednio dobrany puder. Róż i bronzer ożywią całość. Paniom, które mają idealną cerę, proponuję odrobinę blasku, czyli rozświetlacz zastosowany punktowo. UWAGA: Nie aplikujemy rozświetlacza na środek czoła, środek brody, niedoskonałości cery, takie jak: zmarszczki, pory, długi, krzywy nos, niesymetryczna górna warga.
 
Oczy, ach te oczy…
Dostosowany do okazji makijaż oczu to z całą pewnością połączenie harmonizujące z tęczówką. Takie połączenie jest nie tylko eleganckie, ale i powiększa oczy. Dla ożywienia można zdecydować się na punktowe zastosowanie kontrastu. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić. Dobierając produkty do makijażu oczu, wybieramy takie, które przedłużą trwałość makijażu. Rynek oferuje nam wiele produktów, takich jak bardzo modne cienie w kremie lub nawet cień w żelu, który jest doskonałym rozwiązaniem dla tłustej powieki. Wyrazistości nada eye-liner w żelu lub kredka o przedłużonej trwałości. Kropką nad i są zawsze rzęsy. Pamiętajmy o zastosowaniu wodoodpornego tuszu lub trwałej stylizacji rzęs
Dopełnieniem makijażu będzie staranny i trwały makijaż ust. W przypadku zastosowania błyszczyków powinnyśmy umożliwić klientce zakup zaproponowanego produktu. Zadbajmy też o dekolt – rozświetlony będzie się pięknie mienił zarówno w świetle dziennym jak i przy  sztucznym oświetleniu. Całość spryskujemy mgiełką oraz utrwalaczem do makijażu, które sprawią, iż makijaż będzie odporny zarówno wysokie temperatury i pot jak i łzy… wzruszenia.
 
 
Makijaż małej damy
Coraz częściej spotykamy się z życzeniem wykonania makijażu dziewczynkom – przystępującym do komunii lub sypiących kwiaty na ślubach. Oczywiście każdy może mieć tu odrębne zdanie, ale naszym zadaniem jest spełnienie życzenia klienta bez naruszenia naszych standardów pracy. Możemy wykonać go na wyraźne życzenie rodziców i młodej klientki, ale musimy pamiętać, że musi on być dyskretny i dostosowany do okazji. Musi być praktycznie niewidoczny. Ważne by użyte do jego wykonania produkty były hipoalergiczne, najlepiej bezzapachowe – używamy ich nader oszczędnie. W większości przypadków chodzi o sam fakt muśnięcia młodej twarzyczki pędzlem… Każda dziewczynka czuje się wtedy jak gwiazda. Oczyszczamy buzię i nakładamy krem nawilżający lub ochronny z filtrem UV.  Następnie możemy zaaplikować odrobinę korektora i kropelkę podkładu lub kremu BB na środek twarzy. Obowiązuje zasada im mniej tym lepiej. Róż w kremie stosujemy w ilości minimalnej – jedynie dla ożywienia. Możemy też zastosować puder mineralny. Na koniec aplikujemy żel na brwi i balsam pielęgnacyjny na usta. Starszej dziewczynce możemy zaproponować błyszczyk w neutralnym kolorze. Nigdy nie malujemy oczu – rzęs i powiek. To już zbyt wiele dla młodej buzi.
 
 
Makijaż cery dojrzałej
Po oczyszczeniu cery proponuję użyć serum nawilżająco-napinające, krem na twarz, szyję oraz dekolt, krem w okolice oczu oraz balsam na usta. Do makijażu na zdjęciu użyto podkładu w tonacji żółtej, na zaczerwienione miejsca zaaplikowano podwójną warstwę. Przy widocznych porach wybieramy delikatniejszy podkład lub rozcieńczamy go kremem lub serum. Korektor o ton jaśniejszy od podkładu nakładamy w okolice oczu, na opuchliznę korektor w tonacji podkładu. Zbyt jasny niepotrzebnie podkreśliłby miejsca opuchnięte.
Zastosowano tu modelowanie na mokro, poziomo z racji dosyć smukłej buzi. Przed aplikacją pudru należy usunąć ze zmarszczek gąbeczką nadmiar produktu i dopiero wtedy aplikujemy puder dobrany do rodzaju cery, zastosowanego podkładu – w tym przypadku mineralny. Nigdy nie aplikujemy pudru matującego w okolice oczu.
W makijażu oka dominują cienie w odcieniu cielistym i brazy. Roztarta kredka przy linii rzęs subtelnie podkreśla spojrzenie. Aplikacja kępek nada oczom wyrazistości na zdjęciach. Tusz wodoodporny zapobiegnie rozcieraniu.  Podczas malowania brwi zwracamy uwagę na symetrię. Na koniec stosujemy żel utrwalający. Usta obrysowujemy konturówką w tonacji naturalnej czerwieni wargowej dla wypełnienia konturu oraz szminkę nawilżającą w tej samej tonacji. Całość spryskujemy mgiełką oraz utrwalaczem do makijażu.
 
 
 
 
Agnieszka Broda | Właścicielka Biar Beauty Group, mistrzyni makijażu, szkoleniowiec, jurorka mistrzostw makijażu. Ekspert magazynów urodowych. Aktywna zawodowo w Polsce, Anglii i USA
www.biarbeauty.com