Koszyk
Męska sprawa

Męska sprawa

| Autor: Małgorzata Zdziebko-Zięba

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czy męska skóra wymaga specyficznej pielęgnacji? Jakiej?

• Czym wyróżniają się produkty i rytuały pielęgnacyjne dla mężczyzn?

• Na co zwracać uwagę przy rekomendacjach i zaleceniach pielęgnacji domowej?

• Jakie produkty będą pomocne w uzyskaniu zadbanej brody?

 

 

Spis treści

Pielęgnacja domowa | Jest grubsza nawet do 25%, w porównaniu z kobiecą. Ma zdecydowanie bujniejsze owłosienie. Jej tendencja do wydzielania większej ilości sebum sprawia, że z jednej strony wolniej się starzeje i jest odporniejsza na podrażnienia, z drugiej strony bardziej podatna na zaskórniki. Nic zatem dziwnego, że męska skóra ma zupełnie inne potrzeby niż kobieca i wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Skóra mężczyzny ma większą gęstość, niż kobieca, dlatego dużo lepiej znosi ekspozycję na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nie jest również tajemnicą, że ma większą  odporność na procesy starzenia się. Jednak jej włókna kolagenowe i elastynowe również ulegają degradacji. Męska cera jest częściej narażona na podrażnienia, chociażby podczas codziennego golenia. Wydziela większą ilość sebum, co może prowadzić do powstawania zaskórników. Dodatkową uciążliwością są stany zapalne przy mieszkach włosowych. Kosmetyki dla mężczyzn muszą zatem zarówno zapobiegać powstawaniu zmarszczek, jak i nawilżać, łagodzić podrażnienia i normalizować cerę.

Wyzwanie oczyszczanie

Wielu panów nie przywiązuje uwagi do tego, czym myją twarz. Bardzo często używają w tym celu mydła lub żelu do ciała. Choć wydaje się to walką z wiatrakami, warto podjąć próbę zmiany takiego przyzwyczajenia. Kosmetyk do mycia męskiej twarzy powinien być delikatny i wykazywać nie tylko działanie oczyszczające ale i łagodzące. To ostatnie jest szczególnie ważne dla klientów, którzy codziennie golą twarz. Warto również stosować raz w tygodniu piling, który jest niezbędny aby usunąć martwy naskórek oraz  dogłębnie oczyścić pory. Kosmetyk również doskonale przygotowuje skórę do golenia, przeciwdziałając wrastaniu włosów i tworzeniu się stanów zapalnych. Kolejnym obowiązkowym kosmetykiem będzie tonik, który przywróci naturalne ph skórze. Nie dość, że działa odświeżająco, to nierzadko dezynfekująco, co ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry trądzikowej lub z problemami wrastających włosków.

Nawilżamy i łagodzimy

Bez względu na to, czy nasz klient regularnie goli twarz, czy nosi zarost, po umyciu powinien zastosować odpowiednio dobrany krem. W pierwszym przypadku oczywiście priorytetem będzie złagodzenie skóry. Przy bardzo wrażliwej cerze poleca się stosowanie emolientów, w pozostałych przypadkach najlepiej stosować kremy przeznaczone dla wrażliwej skóry, którą męska ogolona twarz staje tuż po goleniu. Warto również zwrócić uwagę na produkty posiadające w składzie mocznik, który sprawi, że skóra stanie się bardziej miękka, co utrudni włosom wrastanie. W przypadku cer skłonnych do trądziku, sięgamy po preparaty normalizujące. Nie należy także zapominać o odpowiednim nawilżeniu. Męska skóra również go potrzebuje.

Broda pod kontrolą

Moda na bujny zarost wciąż trwa. Najrzetelniejszą wiedzę dotyczącą odpowiedniej pielęgnacji brody przekaże klientowi barber. Warto jednak wspomnieć o kilku najważniejszych zasadach. Kosmetyki, które są stosowane do brody mają również kluczowy wpływ na skórę twarzy. Jedną z podstawowych zasad będzie użycie dobrze dobranego preparatu do jej umycia. Nie może to być przypadkowy kosmetyk. Produkt nie powinien podrażniać, ani wysuszać skóry twarzy, do tego musi skutecznie zmywać zanieczyszczenia, które po cały dniu zgromadziły się w zaroście.

Dlatego najlepiej sięgać po szampony i specjalne mydła przeznaczone do brody. Nie należy ich zastępować zwykłym szamponem do włosów. W niezbędniku brodacza powinien się również znaleźć olejek. Nie dość, że skutecznie odżywi, zabezpieczy i delikatnie nabłyszczy włosy na brodzie, będzie miał również wpływ na problematyczną skórę znajdującą się pod nią.

Odżywiona skóra przestanie swędzieć i łuszczyć się. Dodatkowo zachowa sprężystość i młody wygląd. Ważną właściwością olejku jest również zabezpieczenie zarówno zarostu, jak i skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie słoneczne, mróz, wiatr, czy chlorowana woda.

 

Jak rozmawiać z mężczyznami

Pomimo faktu, że pielęgnacja skóry przestała być tematem tabu wśród panów, nadal nie jest kwestią tak oczywistą jak w przypadku kobiet. Polecając mężczyźnie kosmetyki do domowego użytku, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji. Szczegółowy opis składników preparatu, konsystencji, czy przyjemności związanej z jego stosowaniem, będzie w tym przypadku zupełnie zbędny. Co więcej, może odnieść odwrotny skutek. Warto z kolei zwrócić uwagę na działanie produktu, efekty po jego zastosowaniu i sposób aplikacji.

Mężczyzna, który wychodzi z gabinetu, powinien dostać gotową „receptę” na konkretny problem. Wiedzieć w jaki sposób używać kosmetyku i z jaką częstotliwością. Jeśli nie prowadzimy w gabinecie sprzedaży detalicznej, to warto mieć przygotowaną listę kosmetyków, które możemy polecić. Jeśli przekażemy zbyt ogólne informacje, klient może być zdezorientowany, co w rezultacie spowoduje, zniechęcony zrezygnuje z zakupów.

Małgorzata Zdziebko-Zięba

Absolwentka DSW we Wrocławiu, od ponad 15 lat związana z branżą kosmetyczną, wykładowca oraz egzaminator OKE we Wrocławiu. Od 10 lat zajmuje się budowaniem wizerunku.