Koszyk

Mikropigmentacja bez tajemnic

| Autor: Daria Jurałowicz-Boratyńska

Kształtne, proporcjonalne, ponętne i wydatne usta są dziś marzeniem wielu kobiet. I choć pojęcie piękna jest względne i zależy od mody, jak również osobistych preferencji każdego z nas, istnieje szereg złotych zasad, których warto przestrzegać w makjiażu permanentnym ust. Daria Jurałowicz Boratyńska zdradza, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Mimo że kanony urody zmieniały się na przestrzeni epok, usta od zarania dziejów są symbolem kobiecości i seksapilu. Coco Chanel jako pierwsza zaczęła nosić czerwoną szminkę co dzień. I tak karminowe usta do dziś są kojarzone z wizerunkiem kobiety niezależnej, pewnej siebie i zdecydowanej.Usta to najbardziej zmysłowy element twarzy, odgrywają istotną rolę w mimice, mowie, wyrażaniu uczuć i seksualności, często bywają bardziej wymowne niż słowa. W badaniach psychologicznych z okolicy ust można wyczytać zmianę nastroju, a położenie ich kącików wskazuje na różne stany emocjonalne. Szeroki, szczery uśmiech angażuje inne części twarzy: kąciki ust unoszą się ku kościom policzkowym, wargi rozchylają się, ukazując zęby, a wokół oczu tworzą się charakterystyczne zmarszczki mimiczne. Natomiast w sytuacjach stresowych zazwyczaj zamykamy usta, zwężamy i chowamy wargi do środka, a kąciki wędrują w dół.

Makijaż permanentny ust

W dobie rosnącej popularności makijażu permanentnego coraz więcej klientek pragnie, by ich usta były piękne i zmysłowe przez cały czas. Stąd też wciąż pojawiają się nowe trendy, systemy kolorystyczne, techniki aplikacji pigmentu. Obserwujemy nowoczesne, różnorodne nazwy podobnych metod pigmentacji, gdyż każdy chce wyróżnić się innowacyjnością i wykroić dla siebie choć niewielki kawałek tortu tego dynamicznego rynku. Należy pamiętać, że najważniejsze w pigmentacji jest podkreślenie naturalnego piękna klientki/klienta, w taki sposób, by uwydatnić walory i skorygować mankamenty urody, zawsze uwzględniając stan skóry, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu.

Delikatne i wrażliwe

Warstwa nabłonka pokrywającego wargi jest wyjątkowo cienka, skóra ust, która jest kilkakrotnie cieńsza niż skóra na reszcie twarzy (ok. 1,5–2 mm), do wewnątrz jamy ustnej przechodzi w błonę śluzową. Jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Skóra w postaci tzw. czerwieni wargowej to cecha charakterystyczna wyłącznie dla gatunku ludzkiego. Jest pozbawiona włosów, gruczołów potowych oraz bardzo ubogo wyposażona w gruczoły łojowe. Ta ostatnia właściwość sprawia, że naturalna ochronna warstwa lipidowa na ustach jest także wyjątkowo delikatna. W dodatku nieustannie ścieramy ją, oblizując usta, jedząc czy pijąc, przez co wargi stają się bezbronne i odsłonięte na działanie czynników uszkadzających. Dlatego ta szczególnie wrażliwa okolica wymaga odpowiednio delikatnej pigmentacji.

Makijaż permanentny ust krok po kroku

Ile szkoleń, ilu trenerów, ile urządzeń, narzędzi i pigmentów, tyle pomysłów na perfekcyjny makijaż permanentny ust. Są jednak ogólne zasady, których należy przestrzegać, by zabieg był bezpieczny, skuteczny, satysfakcjonujący, a przede wszystkim w naturalny sposób podkreślał piękno klientki na co dzień. •  Konsultacja przed zabiegiemNie ma możliwości spełnienia oczekiwań  bez przeprowadzenia szczegółowej konsultacji przed zabiegiem, gdyż każda klientka ma swoje wyobrażenie o idealnych ustach, a nie zawsze można je spełnić za pomocą makijażu permanentnego. Często klientki oczekują powiększenia ust, a to zadanie dla lekarza medycyny estetycznej, który za pomocą wypełniaczy nada im objętość lub poprawi kształt. Ważne, by konsultacja odbyła się twarzą w twarz, nie telefonicznie, gdyż podczas osobistej rozmowy możemy zaobserwować mimikę, pracę mięśni, wypytać o oczekiwania i zaproponować rozwiązanie, które będzie je spełniało. Im więcej szczegółów ustalimy na wstępie, tym większe szanse na gwarancję satysfakcji. Na tym etapie istotne jest uwzględnienie aktualnego stanu zdrowia i ustalenie, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Kształt i rozmiar

Rzadko spotykamy naturalnie symetryczne usta. Dążąc jednak do ust idealnych, w miarę możliwości staramy się osiagnąć haronijny kształt. Przed wykonaniem zabiegu zawsze należy zrobić zdjęcie ust bez makijażu. Następnie należy narysować docelowy ich kształt za pomocą kredki, aplikatora pigmentu czy markera przeznaczonego do rysunku wstępnego przed mikropigmentacją. Warto skórę wcześniej zmatowić, by kolor nie rozmywał się. Osobiście preferuję wyznaczenie dwóch najwyższych punktów na łuku Kupidyna i wyprowadzenie konturu od jego środka, modelując obie strony tzw. serduszka, a następnie poprowadzenie linii do kącików ust. Dolny kontur zaczynam od przeniesienia wyznaczonych dwóch punktów na dolną wargę, by zachować symetrię dolnej i górnej wargi oraz prawej i lewej strony ust, a następnie łagodne wyprowadzenie linii do kącików. Na koniec tej czynności zawsze proszę klientkę o mimikę (np. uśmiech, „dzióbek”), przyglądam się wargom, od góry i z dołu, a także z profilu, by mieć pewność, że pasują do całej twarzy.Ten etap zawsze powinien być zakończony zdjęciem, na którym widać ostateczny kształt ust, zaakceptowany przez klientkę. Nigdy nie przystępuję do kolejnych czynności, dopóki obie strony nie są pewne rezultatu rysunku.

Dobór koloru

Dobierając właściwy kolor pigmentu, zawsze należy podkreślać jak najbardziej naturalny kolor ust i uwzględnić preferencje klientki, jej styl i oczekiwania. Często panie mają swój ulubiony kolor pomadek czy błyszczyków. Należy to uwzględnić, o ile pasuje on do subtonu skóry, czyli ukrytego kolorytu skóry, który ocenimy, obserwując kolor skóry bez makijażu i w świetle dziennym, analizując naturalny kolor włosów, kolor tęczówek oczu, a przede wszystkim naturalny odcień czerwieni wargowej.Kolor można wybrać opierając się na aktualnej modzie i oczekiwaniach klientki, ale należy pamiętać, że przede wszystkim ma być idealnie dobrany do jej urody i kształtu ust.Dla kobiet o bardzo jasnej cerze idealne będą odcienie delikatnego różu, który nadaje świeży wygląd, a twarz staje się bardziej promienna. Odcienie koralowej czerwieni czy truskawki podkreślą urodę kobiet o lekko złotawym odcieniu skóry, a malinowa czerwień idealnie współgra z jasną cerą i ciemnymi włosami. Dlatego też warto posiadać w ofercie wiele odcieni pigmentów, by spełnić różnorodne wymagania i podkreślić atuty ust klientek.  mikropigmentacja usta Przed wykonaniem zabiegu zawsze należy zrobić zdjęcie ust bez makijażu. Fotografujemy też usta po zabiegu i po wygojeniu, tak by wspólnie z klientką móc ocenić efekt końcowy.

Daria Jurałowicz-Boratyńska

Certyfikowana linergistka i trenerka makijażu permanentnego. Absolwentka pedagogiki, kosmetologii medycznej i praktycznej. Autorka cyklicznych artykułów w Beauty Forum Polska oraz innych pismach branżowych. Prelegent podczas targów i konferencji kosmetycznych. Juror podczas mistrzostw makijażu permanentnego oraz zdobywczyni 1 miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach PMU. Twórczyni autorskiej techniki mikropigmentacji piegów, realistycznych brwi 3D oraz metody rekonstrukcji brwi u pacjentów z alopecją. Właścicielka LE CONTOUR w Legionowie.