Koszyk

Neuro-anti-aging

| Autor: Joanna Kostrzewska

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Na czym polega idea neuro-anti-aging’u?

•  Czy stymulacja światłem SLI ma zastosowanie w terapii zespołu long covid?

•  Z jakimi korzyściami wiąże się ten rodzaj neurostymulacji?

•  Jaki wpływ na naszą kondycję psychofizyczną oraz zdolności poznawcze ma białko BDMF?

Spis treści

Neurostymulacja światłem  w zespole long covid – Anti-aging XXI wieku to nie tylko pielęgnacja i profilaktyka przeciwstarzeniowa skóry. To także dbanie o ogólną kondycję organizmu, obejmujące stymulację i relaksację wielu układów, dla lepszego całościowego ich funkcjonowania, zwiększenia efektywności różnego rodzaju procesów zachodzących  w naszym ciele. Coraz częściej profilaktyka ta obejmuje także neurostymulację, która może być szczególnie istotna w zwalczaniu objawów Long covid, takich jak problemy z pamięcią i koncentracją. Żyjemy w dobie stresu epoki cyfrowej oraz wszechogarniającej pandemii. Zmiana naszego dotychczasowego trybu życia, izolacja, niepewność jutra, lęk przed chorobą wprowadzają mózg w niekorzystne stany neuropsychiczne, zaburzenia depresyjne, które skutkują działaniami autodestrukcyjnymi i coraz częściej także zagrożeniem samobójstwem. Przebodźcowany organizm wymaga działań zmierzających do zapewnienia regeneracji i homeostazy. Rośnie liczba chorych na raka, cierpiących na depresję, zmagających się ze skutkami permanentnego stresu czy chorobami neurodegeneracyjnymi. Klienci gabinetów kosmetologicznych i medical spa to już nie tylko młodzi ludzie w sile wieku, ale coraz większa grupa seniorów, którzy pragną zachować dobrą kondycję jak najdłużej. Zarówno w obszarze fizycznym, jak i psychicznym.

Long covid

Pandemia zmieniła nasze priorytety i sprawiła, że dużo szerzej patrzymy na naszych klientów, ich kondycję postrzegając bardziej holistycznie. Duża grupa osób po przejściu COVID-19 boryka się ze złożonymi objawami natury neurologicznej i psychicznej. Problemy z pamięcią, koncentracją, osłabienie procesów poznawczych, określane jako „mgła mózgowa”, wpływają na każdy aspekt życia ozdrowieńców. Zdruzgotani faktem, że powrót do dawnej formy jest tak trudny, obawiając się, że mogą już nigdy nie odzyskać w pełni sił, często w pierwszej kolejności zwracają się o pomoc i wsparcie do zaufanych terapeutów beauty. Nasza empatia i wiedza są więc kluczowe, narzędzia, które umożliwią nam wsparciew  tego rodzaju problemach, są już dostępne, przebadane i co najważniejsze – skuteczne i bezpieczne w stosowaniu.Oczywiście każda terapia obejmująca neurostymulację czy wprowadzanie w stan głębokiej relaksacji wymaga znajomości stanu zdrowia naszych klientów, czasem konieczna staje się też konsultacja neurologiczna czy psychiatryczna.


Stymulacja mózgu światłem

Jednym z ciekawych rozwiązań o udokumentowanej skuteczności jest neurostymulacja przerywanym światłem SLI (STIMULATIONE LUMINOZA INTERMITTENTE) z leczniczymi lampami LED, które wprowadzają mózg w stan alfa, naturalnej synchronizacji, wykorzystując zasady neurorehabilitacji i synaptycznej plastyczności mózgu. Owoc ponad 50 lat pracy zespołu wybitnego włoskiego neurologa, chirurga profesora Francesco Ferro Milone, wcześniej dostępny jedynie w gabinetach neurologicznych, został dostosowany i dopracowany w każdym szczególe tak, aby mógł być bezpiecznie stosowany w gabinetach terapeutycznych, odnowy biologicznej i medical spa, a także w ośrodkach rehabilitacyjnych. Badania naukowe zawarte w 110 publikacjach i 890 cytatach potwierdzają działanie stymulacji światłem przerywanym w przypadku zaburzeń pamięci, depresji, bezsenności  czy problemów z koncentracją. Neurostymulator światłem SLI działa na linii oko–mózg, wykorzystując właśnie aspekt stymulacji wizualnej w pracy mózgu. Powoduje naturalny wzrost białka BDNF, które jest niezbędne do wzrostu i różnicowania neuronów. Dzięki BDNF uczymy się szybciej, mamy lepszą pamięć i starzejemy się wolniej. Badania pokazują, że osoby wyczerpane stresem, depresją, uzależnieniami oraz osoby, które zagrożone samobójstwem mają bardzo niski poziom białka BDNF. Terapia łagodzi niekorzystne stany psychiczne spowodowane najczęściej wyczerpaniem fizycznym naszych organizmów, doświadczaniem lęku, stresu czy traum nie tylko pandemii. Wysoki poziom białka BDNF pozwala na tworzenie nowych ścieżek neuronalnych. Światło SLI wpływa również na naturalny wzrost poziomu melatoniny (artykuł F. Ferro Milone, T. Mineli, R. Cian, 2016 r. Neuroscience & Medicine), która poprawia samopoczucie oraz reguluje cykl dobowy i odpowiada za długowieczność. Dzięki regularnej stymulacji światłem SLI możemy też zniwelować szkodliwy wpływ niebieskiego światła ekranów. Mózg samodzielnie zaczyna produkować melatoninę.

Terapia światłem – Istotne wsparcie

Terapia światłem SLI jest udokumentowaną i skuteczną metodą łagodzenia wielu objawów neurologicznych, stosowaną na całym świecie w prestiżowych ośrodkach rehabilitacji. W przypadku zaburzeń psychicznych, w których konieczna jest terapia farmakologiczna, należy traktować ją jako cenne wsparcie. Opieka psychiatryczna jest fundamentem leczenia depresji, jednak wielu specjalistów  wskazuje terapię światłem jako skuteczne, kompleksowe wsparcie w łagodzeniu objawów i powrocie do równowagi psychofizycznej.¨

Joanna Kostrzewska

Ekspert terapii światłem MNEMOSLINE®, konsultantka Recall Healing, prowadzi akcje społeczne, prezes Plazanet RevitaLash® Polska, Plaza Medical MNEMOSLINE®. www.mnemosline.pl