Koszyk

Nobody is perfect

| Autor: Patrycja Czygier-Kulbacka

Z tego artykułu dowiesz się:

• Z jakimi problemami spotykają się najczęściej styliści rzęs w swojej codziennej pracy?

• Dlaczego dokumentacja zabiegowa jest tak istotna?

• Jakie aspekty techniczne warto zoptymalizować dla komfortu i zadowolenia klientki i samej stylistki?

• Na co zwrócić uwagę pod kątem higieny i bezpieczeństwa pracy?

Problemy w pracy stylisty rzęs | Stylizacja rzęs to dziedzina wymagająca niezwykłej precyzji, koncentracji i ciągłego dokształcania się. Najczęściej przyciąga osoby, które dążą do perfekcji – zdarza się, że wymagając od siebie zbyt wiele, zapominają o własnych potrzebach, zdrowiu i zadręczają się, iż ich praca jest niedoskonała. Jak radzić sobie z tym i innymi problemami powszechnymi w zawodzie stylisty?

Ze względu na coraz łatwiejszy dostęp do profesjonalnych szkoleń, materiałów edukacyjnych i świetnej jakości produktów, rynek usług stylizacji rzęs znajduje się w szczytowej fazie rozkwitu. Wykwalifikowanym stylistom daje poczucie stabilizacji finansowej, niezależność w zarządzaniu swoim czasem pracy oraz możliwość rozwijania pasji. Praca stylistki lub stylisty rzęs – panowie również coraz chętniej wybierają tę ścieżkę kariery zawodowej – niesie jednak za sobą wiele dylematów oraz problemów. Podzielić je można na trzy zasadnicze grupy.

Problemy okołozabiegowe

Zmaga się z nimi każda stylistka rzęs. Jak powiedzieliśmy, ważną cechą tego zawodu jest precyzja. Ciągła chęć dążenia do ideału oraz odpowiednia dawka samokrytyki są absolutnie konieczne, by poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami na naszej drodze zawodowej. Indywidualne podejście do klienta, dobranie odpowiedniej stylizacji, idealnie pasującej do kształtu i budowy oka, oraz przeprowadzenie wstępnej konsultacji w celu zweryfikowania aktualnego stanu zdrowia, wykluczenia alergii, poinformowanie o przebiegu zabiegu oraz postępowaniu po – wszystkie te elementy są kluczowe w budowaniu zaufania u klientki. Jak sobie radzić z zapamiętaniem i porządkowaniem tak wielu informacji? Niezastąpiona okazuje się karta klienta. Prowadzenie dokumentacji daje nam i klientce poczucie bezpieczeństwa. Odnotowujemy każdą wizytę w gabinecie, zapisując datę zabiegu, rodzaj użytych rzęs i kleju, sposób modelowanie oka, uwagi. Na podstawie zgromadzonych danych możemy optymalnie dopasować usługę dla konkretnej klientki, zapewniając jej komfort oraz efekt końcowy, który spełni jej oczekiwania w stu procentach. Ze względu na dużą konkurencję na obecnym rynku zapewniamy też sobie pozycję lidera i profesjonalisty, który będzie długo cieszył się dobrą opinią wśród stałych i przyszłych klientów.

Fachowo przeprowadzony zabieg stylizacji rzęs powinien uwzględniać aspekty bezpieczeństwa zarówno klientki, jak i samej stylistki.

A co z techniką?

W jaki sposób używać kleju, tworzyć kępki, modelować oko, pracować na rzędach rzęs – o tym i wielu innych aspektach pracy dowiadujemy się podczas szkoleń. I tu wybór odpowiedniego instruktora, który przekaże nam niezbędne wiadomości, jest najistotniejszy. Wiele osób potrafi doskonale wykonać stylizację rzęs, jednak nie zawsze umieją przekazać tę wiedzę swoim kursantkom. Nauka nigdy nie powinna kończyć się na jednym lub dwóch szkoleniach, na których „dowiadujemy się wszystkiego”. Stylizacja rzęs to dziedzina, której uczymy się przez cały okres naszej czynnej kariery zawodowej. Wymaga cierpliwości i pokory, ale za to nagradza efektami i zadowoleniem klientów.

Stylistka też człowiek!

Kolejnym równie ważnym aspektem jest komfort naszej pracy. Wiele stylistek rzęs pracuje po 12 godzin dziennie, wykonując stylizacje jedną po drugiej, bardzo często bez chwili przerwy. Problemy, jakie mogą się pojawić, to między innymi zapalenie pęcherza, zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz trudności z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Krótki odpoczynek między zabiegami jest niezbędny ze względów fizjologicznych, ale również pozwala zadbać o odpowiednią postawę ciała. Wykonanie kilku prostych ćwiczeń w trakcie zabiegu i przerw pomoże odciążyć kręgosłup, ręce oraz dłonie, czyli niezwykle istotne narzędzia naszej pracy. Stanowisko pracy powinno być dopasowane indywidualnie. W wyborze odpowiednich narzędzi kierujmy się możliwością regulacji zarówno łóżka, jak i naszego krzesła. Wizyta u okulisty, aby zbadać wzrok pod kątem pracy z tak małym elementem, jakim są rzęsy, pozwoli nam zadbać o komfort widzenia podczas zabiegu. Dolegliwością, która często ujawnia się podczas szkolenia lub na początku kariery jest astygmatyzm, czyli zaburzenie ostrości i odległości widzenia. W życiu codziennym mógł on nie sprawiać problemu, ale już podczas pierwszego szkolenia bywa, że instruktor zwraca uwagę, iż może właśnie astygmatyzm jest przyczyną braku precyzji i niedokładności pracy. Dodatkowo należy bezwzględnie zainwestować w odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Do tego celu świetnie sprawdzi się lampa z białym, czyli ledowym światłem, wzbogacona o możliwość zmiany jego natężenia podczas zabiegu. Idealnym dopełnieniem będzie odpowiednia poduszka pod głowę klientki, która oczywiście zapewni jej wygodę i relaks, ale również zadba o prawidłową postawę stylistki. Ważna jest też troska o nasze ciało po pracy. Warto znaleźć czas, aby przynajmniej raz w miesiącu odwiedzić fizjoterapeutę lub udać się na masaż oraz regularnie korzystać z aktywności fizycznej w celu wzmocnienia głównie mięśni brzucha, pleców oraz rąk.

Reakcje niepożądane

Stylizacja rzęs wiąże się z zagrożeniem powstania alergii na opary kleju wdychane podczas zabiegu w ciągu całego dnia pracy. Główne objawy to: nasilający się ból głowy, katar, zablokowane zatoki, łzawienie, zaczerwienione oczy, problemy z oddychaniem, duszności, ostry kaszel, zawroty głowy. Stylistki zazwyczaj uczulają się z czasem, a objawy stają się coraz bardziej odczuwalne. Po obsłużeniu klientki należy wietrzyć pomieszczenie, aby oczyścić powietrze. Dodatkowo praca w maseczce z filtrem węglowym staje się koniecznością, choć czasami nie jest to wystarczające rozwiązanie. Alternatywą okazuje się maseczka lakiernicza, która zabezpiecza przed dostawaniem się do organizmu cząstek oparów kleju. Jeżeli objawy nie ustępują pomimo zastosowania powyższych rozwiązań, należy niestety rozważyć zakończenie kariery stylistki rzęs.

Bezpieczeństwo zabiegu

Kolejną trudnością jest możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych u klientki. Możemy podzielić je na dwie grupy: uszkodzenia mechaniczne oraz podrażnienia chemiczne. Do pierwszej z nich zaliczamy zaczerwienienie gałki ocznej spowodowane niepoprawnie przyklejonym płatkiem lub taśmą pod oczy. Zbyt bliskie usytuowanie obu elementów względem oka działa na nie drażniąco. Żel, którym nasączony jest płatek, nigdy nie powinien mieć kontaktu ze śluzówką oka. Taśma jest często ostro zakończona, powodując mikrourazy w strukturze gałki ocznej. Reakcja objawiać się będzie bezpośrednio po zabiegu zaczerwienieniem oka, które może utrzymać się nawet kilka dni. Gałka oczna ma zdolność do samoregeneracji bez konieczności stosowania leków. Klientka będzie jednak odczuwać bolesność w tym miejscu. Najlepiej pracować w taki sposób, aby całkowicie wyeliminować tego typu zagrożenie. Do podrażnień chemicznych możemy zaliczyć podrażnienie oparami kleju lub produktami zabiegowymi, które stosujemy w celu przygotowania rzęs klientki do zabiegu. Aplikację rzęs wykonujemy na zamkniętych oczach. Jeżeli niedomykanie powiek wynika z sytuacji, nad którymi jesteśmy w stanie zapanować, jak np. rozmowa podczas zabiegu, należy zaprzestać tego typu działań. Opary kleju dostają się do oka, powodując łzawienie, czyli naturalny odruch obronny organizmu, ale skutkiem tego będzie popękanie naczyń krwionośnych w oku. Jeżeli jednak nie mamy wpływu na niedomykającą się powiekę klientki, powinnyśmy odmówić wykonania zabiegu. Nakładając produkty przygotowujące do stylizacji typu cleaner lub primer, należy zadbać o prawidłowe odsączenie ich nadmiaru. Składniki w nich zawarte nie są przystosowane do kontaktu z gałką oczną. Podrażnienia chemiczne powodują przemijające zaczerwienienie oczu, występujące od razu po zakończonym zabiegu. Wśród reakcji niepożądanych coraz częściej występują alergie na klej lub płatek pod oczy. Jeżeli klientka po podklejeniu płatka czuje pieczenie skóry, należy go od razu zmienić na taśmę typu microfoam. Nad alergią nie mamy niestety do końca kontroli. Może wystąpić po drugim kontakcie z alergenem lub klientka może uczulić się z czasem. Główne objawy to spuchnięcie, swędzenie i łuszczenie górnej powieki, zaczerwienie oczu następnego dnia po przebudzeniu lub światłowstręt. Pierwszą linią obrony jest zażycie leków antyhistaminowych i wapna. Czasami alergia jest na tyle silna, że to nie wystarczy. Należy wtedy udać się do lekarza w celu konsultacji i zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Stylistka nie ma wpływu na zapobieganie wystąpieniu reakcji alergicznej, dlatego tego typu sytuacje nigdy nie podlegają reklamacji.

Szukaj wsparcia

Omówione sytuacje są tylko namiastką tego, z czym boryka się każda stylistka rzęs podczas codziennej pracy. Bardzo ważna jest możliwość wsparcia poszkoleniowego u swojego instruktora, aby na bieżąco wyjaśniać wszystkie problematyczne sytuacje.

Patrycja Czygier-Kulbacka

Mgr kosmetologii. Instruktorka Mlashes. Laureatka mistrzostw i konkursów. Mistrzyni Polski 2018 i wicemistrzyni Europy w stylizacji rzęs „Volume”. Absolwentka wielu szkoleń z zakresu stylizacji rzęs i brwi, liftingu oraz PMU. www.czygier.pl