Nowe pokolenie

Oferta dla nastolatków | Jak skomponować menu zabiegowe dla młodszych klientów, których zainteresowanie profesjonalną pielęgnacją stale rośnie? Jak mówić do nich o zmianach w ich ciele tak, by nie czuli się onieśmieleni? Jak pomóc naprawdę, zamiast ingerować niepotrzebnie w delikatny organizm? Jak przekonać do właściwej pielęgnacji domowej? Katarzyna Filo odpowiada.

 

 

 

 

 

Okres dojrzewania to czas, w którym dochodzi do wielu zmian fizycznych, psychicznych i fizjologicznych. Następuje nagły, zazwyczaj gwałtowny przyrost wagi, a w związku z tym często również rozstępy. Kształtują się cechy płciowe, czemu towarzyszą: swoiste owłosienie ciała i rozłożenie tłuszczu na ciele, biust oraz miesiączka u dziewcząt, mutacja głosu u chłopców. Zarówno jednym, jak i drugim w tych przemianach nie pomaga burza hormonalna. Dlatego do nastoletniego klienta w gabinecie należy podchodzić w sposób indywidualny, ze szczególną ostrożnością i przede wszystkim zrozumieniem. Najlepiej w myśl zasady: nie szkodzić! Dlatego od razu można z oferty dla nich wyrzucić zabiegi, których przed ukończeniem pełnoletności nie powinno się wykonywać. Należą do nich:

zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – temat kontrowersyjny, ponieważ intratny. Nastoletnie dzieci, często za zgodą swoich rodziców, proszą o podanie botoksu, wypełnienie ust kwasem hialuronowym, redukcję podwójnego podbródka przy użyciu nici PDO, a nawet liposukcję. Należy pamiętać wówczas, że rozpoczęcie inwazyjnych zabiegów w tak młodym wieku może prowadzić do zaburzeń w naturalnej produkcji kolagenu i skutkować przedwczesnym starzeniem się skóry. Może zaowocować wieloma powikłaniami oraz uzależnieniem od ciągłej, również chirurgicznej, korekty swojego wyglądu w przyszłości.

Wszechobecny kult pięknego ciała może przyprawić o zawrót głowy osobę dorosłą, a co dopiero nastolatka. Ciągła presja związana z wyglądem stanowi dla młodzieży ogromne obciążenie. Jeżeli dodać do tego rzeczywiste problemy, które w tym wieku mogą dotknąć młodego człowieka, takie jak zmiany trądzikowe, wahania wagi, nadpotliwość ciała, nadmierne owłosienie czy przetłuszczanie się włosów, mamy komplet dolegliwości, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych – wzmożonych kompleksów, braku pewności siebie, a nawet depresji. W tym miejscu tylko spokojna rozmowa poparta argumentami – najlepiej w postaci zdjęć – przekonuje nastolatka do zmiany terapii z inwazyjnej i krótkiej na nieinwazyjną, ale wydłużoną w czasie. Zachęcam każdego kosmetologa do chwili refleksji nad chęcią szybkiego zysku;

depilacja laserowa – chociaż nie jest zabroniona, uznaje się ją za bezcelową, ponieważ stan owłosienia u nastolatek może się zmieniać, co uniemożliwia prawidłowe oszacowanie skuteczności zabiegu;

– ultradźwięki – przed zakończeniem wzrostu kostnego stosowanie ultradźwięków jest przeciwwskazane. Dlatego nawet tak pozornie łagodnych zabiegów, jak kawitacja czy sonoforeza nie powinno się wykonywać;

– solarium – naświetlanie sztucznym promieniowaniem ultrafioletowym jest szkodliwe dla osób w każdym wieku, jednak osoby młodociane korzystające z solariów są zaliczane do grupy wzmożonego ryzyka na zachorowania na nowotwory skóry.

Co zaproponować, aby było bezpieczne i przyniosło zamierzony efekt? Istnieje cały wachlarz zabiegów, które można zaoferować młodym pacjentom. Mają one na celu poprawę wyglądu ich twarzy i ciała, a co za tym idzie – podniesienie samooceny.

 

 

Zabiegi przeciwtrądzikowe

To najpopularniejsza usługa wykonywana wśród nastolatków. Istnieje wiele metod radzenia sobie z trądzikiem. Z powodzeniem można zaproponować: oczyszczanie manualne poprzedzone maską rozpulchniającą/wapozonem, oczyszczanie wodorowe, pilingi enzymatyczne, delikatne kwasy owocowe – migdałowy, glikolowy czy pirogronowy, maski oczyszczające i oksybrazję. W przypadku terapii trądzikowej, poza samym wykonaniem usługi, należy porozmawiać z klientem – wytłumaczyć mu, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja domowa oraz dieta, zakazać wyciskania stanów zapalnych, co często wydłuża leczenie, oraz w przypadku zaawansowanych zmian trądzikowych odesłać do dermatologa w celu uzupełnienia terapii w gabinecie leczeniem dermatologicznym.

 

„Najważniejszym zadaniem kosmetologa w kontakcie z nastolatkiem, jest poważne potraktowanie problemu, z jakim przyszedł do gabinetu.”

 

Darsonwalizacja

Zabieg niedoceniany w gabinecie – o doskonałym działaniu dezynfekującym i przeciwbakteryjnym. Wykorzystuje prądy wielkiej częstotliwości (300–500 kHz). Poprawia stan skóry objętej zmianami trądzikowymi, przyspiesza gojenie, a użyty na włosy – zmniejsza łojotok skóry głowy, redukując ich przetłuszczanie.

 

Depilacja i regulacja brwi

Nigdy nie należy ignorować potrzeb młodych osób, borykających się z problemem nadmiernego owłosienia. Zdarzają się przypadki, kiedy już u młodych dziewczynek można zaobserwować obficie rosnące, gęste i ciemne włoski w okolicach nóg, pach, a nawet wąsika, klatki piersiowej czy brzucha. Usunięcie owłosienia za pomocą wosku czy pasty cukrowej nie wpłynie negatywnie na rozwój nastolatka, ale złośliwe komentarze kolegów już tak. Dlatego decydując się na tę usługę, możemy w dużym stopniu ułatwić mu życie. Rodzicom dziecka, u którego pojawiło się nadmierne owłosienie, należy zalecić wizytę u endokrynologa, aby potwierdzić lub wykluczyć hirsutyzm.

Okres dojrzewania to czas, w którym dziewczynki eksperymentują ze swoim wyglądem – dotyczy to również oprawy oka. Bardzo ważne jest, aby regulując brwi po raz pierwszy nadać im prawidłowy kształt. Każdy nieudany eksperyment z wyrywaniem włosków może później znacznie utrudnić doprowadzenie łuku brwiowego do stanu, w którym będzie on pasował do kształtu twarzy i podkreślał jej urodę.

 

Redukcja rozstępów i blizn

Bez względu na to, czy blizna jest pochodzenia pourazowego, pooperacyjnego, poparzeniowego, potrądzikowego, czy mowa o rozstępach – nie trzeba czekać z ich likwidacją do osiągnięcia pełnoletności. Wręcz przeciwnie – im wcześniej podda się ją leczeniu, tym szybciej uda się ją całkowicie zlikwidować. W terapii blizn stosuje się lasery pulsacyjno-barwnikowe, bromkowo-miedziowe, IPL czy naświetlanie diodami LED.

 

Makijaż

Jak skorygować defekty urody, by nie szkodzić dodatkowo swojej skórze? Jak podkreślić jej walory? Jakich kosmetyków używać i jak, by nie narazić się na śmieszność? Jakie znaczenie dla wyglądu i zdrowia cery ma demakijaż? Na te pytania i wiele innych nastolatka mogłaby uzyskać odpowiedź podczas usługi makijażu cery problematycznej – płatnej oddzielnie lub dodanej na przykład darmowo do pakietu zabiegów przeciwtrądzikowych. Zachęcam do tego wszystkich kosmetologów, ponieważ podczas prelekcji w szkołach na temat właściwej pielęgnacji cery młodej przeraził mnie fakt niskiej świadomości dziewcząt w tym zakresie. One zwyczajnie nie mają komu zadać tych pytań, albo pytając – nie znajdują właściwych odpowiedzi. Dlatego eksperymentują z kosmetykami kolorowymi, co często prowadzi do pogorszenia stanu ich skóry.

 

Budowanie relacji

Najważniejszym zadaniem kosmetologa w zetknięciu z nastolatkiem w gabinecie jest nieignorowanie problemu, z jakim on przyszedł. Potraktowanie go z należytym szacunkiem i absolutnie poważnie. Nadwrażliwość młodzieży często jest bowiem związana z brakiem tolerancji kolegów wobec ich nieidealnego wyglądu. Co nieprzerwane w porę, może prowadzić do kolejnych błędów i zaniedbań pielęgnacyjnych oraz pogłębiania się poczucia niskiej wartości. Te z kolei będą źródłem jego smutku i wyobcowania w społeczeństwie. Tylko właściwa ocena potrzeb nastolatka oraz szeroka wiedza na temat zmian, jakie zachodzą w jego organizmie, pozwolą tak dobrać substancje aktywne, poszczególne urządzenia i procedury zabiegowe, by służyły one poprawie stanu skóry i samopoczucia młodego klienta. Najważniejsza pozostaje jednak komunikacja – właściwy dobór słów i stylu naszych wypowiedzi, oparty na szacunku i zrozumieniu wzbudzi zaufanie nastolatka. Zbudowanie dobrej relacji umożliwi ukształtowanie w nim prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, a to zaowocuje pozyskaniem wiernego klienta na wiele lat.

 

 

Pielęgnacja domowa

Poza terapią gabinetową bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja domowa nastolatka oraz wykształcenie w nim prawidłowych nawyków higieniczno-urodowych. Najważniejszym krokiem jest prawidłowe oczyszczanie twarzy i ciała. Do tego celu poleca się delikatne żele, pianki przeciwtrądzikowe czy naturalne oleje do mycia. Należy unikać preparatów zawierających w składzie alkohol. Dobrym nawykiem jest przetarcie skóry tonikiem antybakteryjnym po każdym kontakcie z wodą, a nawet wówczas, kiedy z jakichś przyczyn nie jest możliwe umycie twarzy, np. po lekcji WF-u. Do osuszania cery należy zrezygnować z wielofunkcyjnego ręcznika frotté na rzecz jednorazowych chusteczek higienicznych. Jeżeli systematyczne mycie twarzy nie wyeliminuje problemu nadmiernego łojotoku, należy poszerzyć pielęgnację o oczyszczające maseczki zawierające borowinę lub węgiel aktywny oraz substancje pochłaniające sebum, np. talk, glinkę czy kaolin, a także o kremy i korektory lecznicze, nakładane punktowo na zmiany zapalne. Elastyczność skóry osoby młodej jest zazwyczaj na wysokim poziomie, jednak codzienne stosowanie lekkiego kremu nawilżającego z filtrem przeciwsłonecznym o wysokiej liczbie SPF jest bardzo istotne. Całoroczna fotoprotekcja zabezpiecza skórę, szczególnie osób dotkniętych trądzikiem, przed pojawieniem się przebarwień posłonecznych. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku problematycznej cery młodej są także lekkie tonujące kremy BB, które sprawią, że niedoskonałości cery będą mniej widoczne, ale bez efektu maski.

 

Katarzyna Filo | Kosmetolog, wykładowca akademicki, ekspert profesjonalnej pielęgnacji z wieloletnim doświadczeniem. Współwłaścicielka salonu FILOVE & LOVELIER w Krakowie.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także:

Fresh and clear

 

 

 

 


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij