Koszyk
Peelingi - jak właściwe odświeżać skórę!

Peelingi – jak właściwe odświeżać skórę!

| Autor: Dr Marek Wasiluk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak dobierać metodę eksfoliacji do potrzeb i kondycji skóry?

• Jakie zabiegi rekomendowane są w pielęgnacji domowej, a jakie w gabinetowej?

• Komu polecać warto zabiegi z użyciem ablacyjnego lasera frakcyjnego

• Na co zwracać uwagę wykonując głębsze peelingi?

Spis treści

Skóra przesuszona, szara, matowa, pozbawiona blasku, zrogowaciała, szorstka, z zaskórnikami pilnie potrzebuje odświeżenia. Zabiegami, które przywrócą jej gładkość, promienistość, ładny koloryt i poprawią nawilżenie są peelingi. Stosowane w pielęgnacji domowej lub w gabinecie weszły już na stałe do kanonu pielęgnacji. Jakie zabiegi aparaturowe mają podobne działanie? Czy peeling może zlikwidować przebarwienia? Dr Marek Wasiluk odpowiada.

Bardzo dobrymi metodami złuszczającymi naskórek i odświeżającymi są również zabiegi laserowe, a wśród nich zabieg black doll oparty o wykorzystanie aktywnego węgla i lasera Q-switch oraz ablacyjny laser frakcyjny.

Peelingi wczoraj a dziś

Peelingi są zabiegami złuszczającym, pozbywającymi się zewnętrznej, zrogowaciałej i martwej części naskórka, całego naskórka, a czasem naskórka i częściowo skóry właściwej. Tego typu metody już od dawna stosowane są w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry. Nadal są stosowane,  udoskonalane i modyfikowane.  Wśród zabiegów eksfoliacyjnych możemy wyszczególnić przeróżne kwasy chemiczne np. salicylowy, migdałowy, pirogronowy, felurowy, trójchlorooctowy, ale też inne związki chemiczne, czy gotowe mieszanki firmowe. Są także peelingi mechaniczne takie jak mikrodermabrazja, oksybrazja, czy też oparte o wykorzystanie technologii jak np. ultradźwięków w peelingu kawitacyjnym, ale też zdecydowanie nowocześniejsze – laserowe, do których należy laserowy peeling węglowy black doll oraz ablacyjny laser frakcyjny.

Peelingi mogą działać z różną mocą. Część z nich penetruje naskórek bardzo delikatnie i może być wręcz stosowana w warunkach domowych. Inne są mocniejsze,  wykonywane w w celach leczniczych  i kondycjonujących skórę. Paleta rozciąga się aż po inwazyjne zabiegi medyczne, oddziałujące głęboko zahaczając o zewnętrze warstwy skóry właściwej, aż po bardzo agresywne peelingi, głęboko penetrujące skórę właściwą, te są niebezpieczne i niezwykle rzadko obecnie stosowane

W różnorodności siła

Część peelingów przeznaczona jest do terapii antytrądzikowych, inne sprzyjają przywróceniu właściwego stopnia nawilżenia skóry, a jeszcze inne poprawiają jej jakość. Mawia się również, że działają odmładzająco i likwidują przebarwienia. Warto jednak zaznaczyć, że ich skuteczność sprowadza się głównie do powierzchownych zmian.  Dodatkowo bardzo często efekt usunięcia przebarwień za pomocą peelingów jest dość krótkotrwały.

Większość płytkich peelingów stosowanych w warunkach domowych, jedynie delikatnie odświeża naskórek. Może stanowić dobrą pielęgnację cery tłustej, z tendencją do trądziku oraz suchej. Warto je rekomendować, jako uzupełnienie terapii gabinetowej, ponieważ podtrzymają jej efekty.

Peeling – Mechanizm działania

Preparaty zawarte w peelingach mogą działać przez zmianę pH, enzymatycznie, mechanicznie. Nad peelingami enzymatycznymi mamy większą kontrolę. W pielęgnacji domowej nakładamy preparat na twarz, najczęściej na ok. 4 minuty, następnie spłukujemy. Alternatywą dla enzymów są peelingi mechaniczne, zawierające w składzie różnego rodzaju granulki. Kolejnym sposobem na złuszczanie w domowym zaciszu są specjalne kremy z niewielkimi stężeniami substancji chemicznych nakładane na noc. Takie kosmetyki najczęściej zawierają różnego rodzaju kwasy np. glikolowy, migdałowy bądź retinol.  Dobór odpowiedniego preparatu dla klienta powinien być wynikiem wywiadu i konsultacji kosmetologicznej.

Peelingi w gabinecie

Peelingi gabinetowe są mocniejsze, wykonywane często w seriach. Schemat zabiegowy dobierany jest do danej cery i jej problemów. Dzięki  intensywnemu działaniu pozawalają np. unormować wydzielanie sebum czy pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Stosuje się je także w przypadku specyficznych odmian rumienia. Jednocześnie mocno wspomagają pracę komórek naskórka, dzięki czemu lepiej się on odnawia i w dłużej perspektywie poprawia się również stopień nawilżenia skóry, za który naskórek odpowiada. Są to więc bardzo dobre zabiegi, które mogą być stosowane w celu leczenia trądziku, normowania pracy gruczołów łojowych, uszczelniania bariery hydrolipidowej oraz ogólnej poprawy kondycji cery zarówno tłustej, jak i przesuszonej. Przez to, że pod ich wpływem naskórek lepiej pracuje, działają przeciwstarzeniowo. Ponieważ skóra się nie przesusza, więc dłużej może cieszyć się odpowiednią jędrnością i napięciem. Peelingi te jednak nie zadziałają silnie odmładzająco! Nie przebudują skóry, wpływając na jej znacząco lepsze napięcie, wypełnienie zmarszczek czy ubytków w tkance. Takie właściwości miałyby peelingi głębokie, obecnie prawie nie stosowane.  Bardzo agresywnych peelingów chemicznych i mechanicznych takich jak stężony TCA czy dermabrazja, służących kiedyś do odmładzania skóry, czy usuwania blizn oraz przebarwień nie poleca się obecnie stosować. Niszczą one całkowicie warstwę skóry, do tego w mało kontrolowany sposób. Stosując je, nie wiemy dokładnie jak głęboko zadziałają, co bardzo łatwo może skończyć się powikłaniami w postaci rozległych blizn i przebarwień. Skóra po nich długo się goi, i może dojść do powstania defektu w pracy melanocytów, czy złej odbudowy jej struktury. Kiedyś takie metody może były stosowane, z braku alternatywy, obecnie medycyna estetyczna bardzo mocno się rozwinęła, mamy o wiele bardziej skuteczne i bezpieczne zabiegi. Są one dedykowane konkretnie tym problemom (np. w przypadku przebarwień selektywnie oddziałują tylko na melaninę), a więc są również bardziej bezpieczne.

Peelingi – Aparatura

Metodą, która jednocześnie odświeża jak i  realnie odmładza skórę jest zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym, który jest zabiegiem dwa w jednym. Po pierwsze, pod wpływem bardzo mocnego podgrzania skóry i odparowania wody z jej komórek, po jego wykonaniu następuje mocne złuszczenie skóry. Działa on więc jak peeling medyczny. Poza tym pod wypływem głębokiego termicznego oddziaływania na skórę właściwą i podgrzania jej struktur, przez kolejne tygodnie następuje jej regeneracja i wyraźne odmłodzenie – dochodzi do poprawy napięcia, spłycenia zmarszczek, ale również przebudowy skóry, a więc zmniejszenia poszerzonych porów oraz przebudowy blizn. Dlatego zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym to doskonały wybór, jeśli chcemy jednocześnie odświeżyć jak i odmłodzić skórę. Warto dodać, że dzięki frakcjonowaniu skóry, zabieg ten jest bezpieczniejszy niż głębokie peelingi, a skóra po nim szybciej i lepiej się goi, ponieważ mamy pełną kontrolę nad mocą i głębokością wykonywanego zabiegu.

Black doll

Wśród zabiegów laserowych, znajdziemy jeszcze jedną ciekawą metodę stricte odświeżającą skórę. To peeling węglowy, potocznie nazywany zabiegiem „black doll’. Jest on dostępny od niedawna na rynku medycyny estetycznej. Wykonywany jest przy użyciu lasera Neodymowo-YAG-owego typu Q-switch. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni skóry koloidalną zawiesiną węgla, wygląda ona jak czarna maska, stąd nazwa zabiegu. Tak przygotowana skóra jest następnie naświetlana światłem laserowym o krótkim impulsie. Cząsteczki węgla absorbując energię światła laserowego ulegają rozbiciu pod jego wpływem, powodują „mikroeksplozje” na powierzchni skóry, prowadząc do delikatnego jej złuszczania. W wyniku zabiegu uzyskujemy oczyszczenie skóry, zwężenie porów oraz ujednolicenie kolorytu. To bardzo dobra alternatywa dla zabiegów peelingami chemicznymi i mechanicznymi.

Stosowanie peelingów w celu odświeżenia skóry jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać właściwą metodę złuszczającą do rodzaju i problemów cery, oraz w zależności od stopnia nasilenia zanieczyszczenia musi być adekwatnie mocna. Gdy problemy są nasilone, aby uniknąć podrażnienia i skutków ubocznych w postaci przebarwień, bardziej inwazyjne peelingi powinny być wykonywane jedynie przez doświadczonego specjalistę.  Rekomendowanym zabiegiem jednocześnie mocno odświeżającym jak i odmładzającym skórę jest ablacyjny laser frakcyjny.

Dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „„Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”