Koszyk

Piękna sztuka akwareli

| Autor: Anzhela Smyk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jaka jest historia akwareli?

• Jakie wyróżniamy metody akwareli?

• Na co zwrócić uwagę zdobiąc akwarelą?

Technika pracy farbkami ‒ Akwarela ma wieloletnią historię. Prymitywny człowiek używał pigmentów pomieszanych z wodą do malowania na skórze. Malował palcami, patyczkami lub kośćmi. Starożytni Egipcjanie używali farb na bazie wody do malowania ścian świątyń i grobowców, także pierwsze rysunki na papirusie były wykonane farbami na bazie wody. Aktualnie farbki akwarelowe podbijają serca stylistek paznokci. Na Dalekim i Bliskim Wschodzie pierwsze szkoły akwareli miały swój osobliwy, indywidualny styl. Chińczycy i Japończycy, mistrzowie, malowali jedwab i papier ryżowy. W Indiach i Persji akwarele były również szeroko stosowane do dekoracji świątyń i elementów religijnych. Malarstwo akwarelowe jest stosunkowo nowe: koniec XVII wieku i początek XIX wieku. Wówczas technika ta stała się samodzielną i jedną z najbardziej skomplikowanych technik malarskich.

Istnieje wiele różnych metod wykonania akwareli. Najbardziej znane techniki to:

‒ akwarela na sucho
– włoska akwarela
‒ akwarela na mokro
– angielska akwarela „à la prima”.

 

Czym jest akwarela

Krótko mówiąc, akwarela to wodna farba o rozpuszczalnym w wodzie spoiwie, najczęściej z gumy arabskiej, bardzo często z dodatkiem miodu, cukru lub gliceryny. To te składniki nadają akwareli elastyczność oraz ułatwiają łatwe pobranie farby wilgotnym pędzlem. Co jest bardzo istotne w naszej pracy, akwarela jest nieodporna na światło. Możemy nią malować na paznokciach, papierze, pergaminie, kości słoniowej czy jedwabiu.

Trudna sztuka akwareli

Technika malowania akwarelami na paznokciach jest jedną z najbardziej urokliwych, ale też niestety jedną z najtrudniejszych technik zdobnictwa. Od stylistki paznokci wymaga niezwykłej wprawy, pewności, precyzji i biegłości technicznej. Jest na tyle niewdzięczna, że nie daje szans i możliwości na poprawki czy zatuszowanie błędów. Tutaj wszystko musi się udać za pierwszym razem, dlatego bardzo ważne jest dobre podłoże i zrozumienie techniki aplikacji produktów oraz sposobu pracy. Akwarela to zdobnictwo bardzo lekkie, zwiewne, delikatne. Tworzymy tylko bardzo cienką przezroczystą warstwę, przez którą przebija kolor bazowy paznokci, czyli nasze podłoże zdobienia. Sama farbka jest niedroga, a pozorna łatwość malowania sprawia, że sięgamy po nią bez przygotowania, nie potrafimy jej okiełznać i odstawiamy w kąt po pierwszych próbach. Tak jak wspominałam, akwarela jest niewątpliwie najtrudniejszą techniką zdobnictwa i bez litości wytknie nam naszą niewiedzę. Największy problem stwarza osobliwa transparentność farb wodnych, która niestety nie daje możliwości żadnych poprawek czy kolejnych warstw. Niestety, mamy tylko jedną szansę na prawidłowe położenie farby na paznokciu i ta jedyna szansa musi być perfekcyjna i udana.

Złote rady

Akwarela to technika malarstwa, gdzie mieszamy kolory pigmentu z wodą. Opanować tę technikę nie jest łatwo. Istnieje jednak kilka sekretów, które mogą Wam pomóc. Oto niektóre z nich: 1. Musimy zaopatrzyć się w dobre pędzle różnych rozmiarów ‒ od „00” do „2”. Najmniejszy przyda się do najdrobniejszych szczegółów rysunku; 2. Kupujcie farby wysokiej jakości z naturalnymi składnikami; 3. Próbujcie malować suchymi i rozpuszczonymi w wodzie farbami. Akwarele wymagają użycia wody, jednak można malować i suchymi. W zależności od ilości wody mamy możliwość regulowania nasycenia kolorów; 4. Najlepiej zaczyna się od naniesienia jasnych odcieni. Wówczas najjaśniejsze kolory w trakcie malowania zostaną niedotykane i obraz oraz efekt końcowy będzie lekki jak powietrze; 5. W akwareli można dopuścić się odstępstw od zasad. Na przykład technika rozpylania akwareli. Z pomocą takiego efektu możliwa jest imitacja wodnych kropel; 6. Mieszanie kolorów na niewyschniętej powierzchni pomoże uzyskać łagodne przejście koloru; 7. Technika lessirovka – to malowanie farbami w kilka warstw; 8. W przypadku drobnych szczegółów lepiej używać ciemnych odcieni farb; 9. Bardzo charakterystyczny dla tradycyjnej akwareli jest fakt nieużywania białej farby. Biel uzyskuje się za pomocą białego paznokcia, pozostawiając celowo i świadomie puste miejsca w kompozycji; 10. Czas malowania. Musimy pracować pewnie i szybko, gdyż akwarela wysycha dużo szybciej niż inne farby. Bardzo istotne jest też zabezpieczenie kompozycji, by była trwała przez cały okres używania i noszenia paznokci przez klientkę, czyli 3‒5 tygodni; 11. Malarstwo akwarelowe jest dość przezroczyste, dlatego ciemne odcienie nanosimy na końcu malowania. Opisane wskazówki pomogą osobom początkującym z tą techniką zdobień malować nie tylko na paznokciach, a możliwe, że odkryją one swój talent artystyczny. Powodzenia!

Akwarela to zdobnictwo bardzo lekkie, zwiewne, delikatne. Tworzymy tylko bardzo cienką przezroczystą warstwę, przez którą przebija kolor bazowy paznokci

Krok po kroku | Motyw 1

1. Na zmatowioną powierzchnię nanosimy różowy pigment z dużą ilością wody. Malujemy pierwszą warstwę płatków różową farbką

2. Następnie malujemy drugą warstwę płatków a po wyschnięciu kolejne, nieco mniejsze płatki.

3. Dekorujemy kompozycję cienkimi liniami i kropkami

 

Krok po kroku | Motyw 2

1.  Pokrywamy paznokcie wybranym kolorem (pastelowy lub biały) i dokładnie je zmatawiamy.

2.  Na środek na ok 1/3 wysokości paznokcia nanosimy 3 krople pigmentu. Półsuchym pędzelkiem rozcieramy różowym kolorem płatki kwiatka.

3.  Na linii uśmiechu dodajemy w taki sam sposób kolejne kwiatki i dodajemy fioletowy i czerwony kolor.

4.  Dopełniamy kompozycję zielonymi listkami.

 

Anzhela Smyk

Instruktor Akademi „Magik” Magdaleny Perec, absolwentka ASP w Tarnopolu. Aktyena zawodowo instruktor stylizacji paznokci i podologii. Autorka artykułów w prasie branżowej. www.magik.pila.pl