Pielęgnacja, która koi

Z tego artykułu dowiesz się,

•     Czym charakteryzuje się skóra nadwrażliwa?

•     Co określamy mianem reaktywności?

•     Jakie czynniki mają niekorzystny wpływ na skórę nadwrażliwą?

•     Jakie są możliwe przyczyny nadreaktywności?

 

 

 

Skóra nadwrażliwa - Skłonność do podrażnień, nawet przy delikatnym dotyku, przewlekły rumień i świąd to obraz skóry nadwrażliwej. Skóra reaktywna jest nadmiernie wrażliwa i odznacza się zmniejszoną tolerancją na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jak ją pielęgnować i na co zwrócić uwagę dobierając zabiegi?

 

 Nadwrażliwość skóry wynika z jej zwiększonej podatności na czynniki zewnętrzne, takie jak:

•  promieniowanie UV, długotrwałe przebywanie na słońcu, solarium,

•  warunki atmosferyczne: smog, wiatr, mróz, wahania temperatury, duża wilgotność,

•  styl życia: emocje, stres,

•  nieprawidłowa dieta: ostre jedzenie, gorące napoje, alkohol, dym tytoniowy,

•  nieodpowiednia pielęgnacja,

•  wysoka temperatura; gorące kąpiele, sauna,

•  twarda woda,

•  emulgatory, dodatki konserwujące i zapachowe.

 

Reaktywna, czyli...

Na reaktywność skóry składa się kombinacja czynników, obejmujących uszkodzoną funkcję bariery naskórkowej i tendencję do nadmiernego reagowania na czynniki miejscowe. Kliniczne objawy skóry wrażliwej to głównie dyskomfort w postaci uczucia ściągania, świądu, kłucia, a nawet bólu. Widoczne przesuszenie, złuszczanie skóry, rumień, obrzęk oraz grudki. Skóra wrażliwa jest delikatna, sucha, łatwo ulega podrażnieniu. Jest podatna na alergie i często pojawiają się na niej zaczerwienienia. To „skóra, która nie toleruje niczego”.

 

Akcja, reakcja

Przyczyny nadreaktywności związane są z większą przepuszczalnością skóry, połączone z zaburzeniami krążenia. Funkcje skóry są zaburzone, co czyni ją bardziej wrażliwą na bodźce zewnętrzne. Dochodzi do pobudzenia neuronów czuciowych i obserwuje się uwolnienie mediatorów zapalnych.

 

Dwa podstawowe czynniki odpowiedzialne za obniżanie progu tolerancji i powodowanie nadmiernej wrażliwości to:

•  przede wszystkim zaburzona funkcja ochronna naskórka, która powoduje szybsze odwodnienie oraz łatwiejsze przenikanie czynników drażniących,

•  nadmiar wydzielania neuroprzekaźników przez zakończenia nerwów powierzchniowych oraz cytokin zapalnych (substancje wydzielane przez komórki skóry), co daje uczucie dyskomfortu.

 

Nie tylko geny

O reaktywności cery w pewnym stopniu decyduje genetyka. To za sprawą niezależnego od nas dziedziczenia otrzymujemy kruche naczynka krwionośne, cienką skórę oraz uwrażliwione zakończenia nerwowe. Równie ważne są także czynniki zewnętrzne, w tym nawyki pielęgnacyjne. Na kondycję skóry możemy wpływać i w zależności od rytuałów pielęgnacyjnych, albo neutralizować jej niekomfortowe objawy, albo wręcz przeciwnie – nasilać je. A to zrobić nietrudno – bagatelizowanie wpływu stresu, spożywanie intensywnych przypraw, picie alkoholu, palenie tytoniu, zaniedbania higieniczne – to tylko niektóre przykłady tego, jak można skórze skutecznie szkodzić.

 

 

Emocje na skórze

Skóra reaktywna, chociaż w dużym stopniu jest zależna od uwarunkowań genetycznych, może wystąpić także z innych przyczyn – na przykład wskutek problemów emocjonalnych. Wówczas ma zazwyczaj charakter przejściowy, a jej objawy po pewnym czasie samoistnie ustępują.

 

Objawy

Skórę reaktywną cechują takie objawy jak osłabienie i zwiększona przepuszczalność bariery hydrolipidowej naskórka, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz aktywny stan zapalny będący odpowiedzią ze strony układu immunologicznego. Reaktywność skóry wiąże się z wieloma niekomfortowymi i nieestetycznymi objawami. Niezależnie od źródła nadmiernego uwrażliwienia cery, jej symptomy zawsze są jednakowe.

Należą do nich:

• nadmierne napięcie skóry,

• świąd i zaczerwienienie,

• stałe rozszerzenie i osłabienie naczyń krwionośnych,

• ciągły rumień,

• uczucie pieczenia,

• pękanie skóry pod wpływem temperatury,

• nadwrażliwość na zmiany temperatur,

• skóra atopowa i trądzikowa,

• łuszczenie skóry,

• uderzenia gorąca.

 

Złote zasady pielęgnacji

Skóra reaktywna jest nadwrażliwa na różnego rodzaju bodźce, w jej pielęgnacji fundamentalne miejsce zajmuje neutralizacja tych czynników i przeciwdziałanie ich negatywnemu wpływowi na cerę.

Zapobieganie powstawaniu objawów związanych ze skórą wrażliwą obejmuje:

• stosowanie preparatów przeciwsłonecznych opartych na filtrach fizycznych typu

tlenek cynku czy tytanu, ograniczają wpływ słońca na skórę,

• unikanie produktów zawierających kwas salicylowy, silne środki zapachowe, kwas retinowy, glikol propylenowy i liczne substancje pochodzenia roślinnego,

• nieużywanie mydeł nasilających uszkodzenia funkcji bariery,

• niestosowanie środków nadmiernie usuwających łój, środków tonizujących i

ściągających na bazie alkoholu,

• nie zmywanie skóry twardą wodą,

 

Ukoić i wzmocnić

Zwalczanie symptomów skóry reaktywnej polega w dużej mierze na wzmocnieniu naczynek krwionośnych. W tym aspekcie nie wystarczy wyłącznie stosowanie odpowiednich kremów pielęgnacyjnych. Niezbędna jest także właściwa dieta i rezygnacja z używek. Właściwa pielęgnacja i higiena mogą skutecznie zniwelować uciążliwe objawy.

 Odpowiednia pielęgnacja, dobór specjalistycznych zabiegów i kosmetyków ma na celu utrzymać odpowiednie pH skóry, wzmocnić ją, zabezpieczyć przed utratą wody i oczyścić tak, żeby jednocześnie nie zetrzeć cennej, ochronnej bariery hydrolipidowej.

Przy takim rodzaju skóry należy stosować terapię złożoną, ze szczególną dbałością o dobór substancji w kosmetykach i zabiegach pielęgnacyjnych. Systematyczność, kondycjonowanie i odpowiednia pielęgnacja są niezbędnym elementem w zmniejszaniu dolegliwości. Pamiętajmy, że skóra o takim podłożu może reagować bardzo silnym podrażnieniem na składniki w kosmetykach o wysokich stężeniach. Pielęgnację lub terapię w gabinecie należy stopniowo rozszerzać, zaczynając od wprowadzenia kosmetyków i zabiegów o nieskomplikowanych składach, a jednocześnie systematycznie dążąc do wprowadzenia substancji bardziej aktywnych.

 

O pielęgnacji domowej

Dla osób zmagających się z problemami skóry reaktywnej codzienna pielęgnacja może stanowić nie lada wyzwanie. Problemy z naruszonym, zubożałym mikrofilmem mogą pojawić się po zastosowaniu niewłaściwych produktów. Wrogiem skóry reaktywnej i wrażliwej jest agresywne oczyszczanie oraz składniki kosmetyków, które zamiast delikatnie pozbywać się zanieczyszczeń i resztek makijażu, ścierają naturalną barierę ochronną. Skóra musi zostać dokładnie ale delikatnie oczyszczona. Posłużyć do tego może bezbarwny i bezwonny tonik do mycia twarzy lub po prostu przegotowana woda. Ważny jest też odpowiedni sposób mycia twarzy: należy polewać ją wodą zgromadzoną na dłoniach. Skóra reaktywna wymaga też specjalnego traktowania, jeśli chodzi o kosmetyki. Przy takiej skórze należy tak podporządkować pielęgnację, aby wykluczyć wszystko co wywołuje jej wrażliwość oraz zaburza równowagę warstwy hydrolipidowej. Nawet jeśli uda się wyprowadzić skórę ze świądu i pieczenia nie należy zmieniać sposobu pielęgnacji. Im mniej tym lepiej! Substancje pielęgnacyjne powinny być łagodne i delikatne, o lekkim zapachu lub pozbawione substancji zapachowych.  Każdą zmianę w pielęgnacji takiej skóry należy przemyśleć i obserwować. Odpowiedni dobór kosmetyków to jednak połowa sukcesu. Osoby o skórze wrażliwej, dla jej dobrej kondycji, powinny również trzymać odpowiednią dietę. Jadłospis „wrażliwców” powinien być pozbawiony: potraw tłustych, ostrych, kolorowych napojów i używek. Skóra wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji.

 

Zalecenia dla klienta:

• myj twarz letnią wodą, używaj płynnych zmywaczy (opartych na syndetach, niezawierających mydeł alkalicznych), nie stosuj gąbek ani myjek,

• stosuj dermokosmetyki poprawiające kondycję naczyń włosowatych oraz odnawiających bakteryjny film skóry,

• unikaj silnego masażu, wzmagającego grę naczyniową.

 

 

 

CENNE SKŁADNIKI

Zarówno zabiegi kosmetologiczne jak i kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny być oparte o składniki przeciwzapalne, wzmacniające naczynia krwionośne i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy.

 Warto stosować preparaty zawierające między innymi:

▪ alantoinę - działa kojąco, przeciwzapalnie i regenerująco na skórę,

▪ pantenol - łagodzi podrażnienia oraz trwały i napadowy rumień. Ma zdolność wiązania wody przez co zwiększa elastyczność skóry,

▪ bisabolol - działa antyseptycznie, łagodząco i przeciwzapalnie,

▪ siarczan dekstranu- redukuje stany zapalne w rozległych sczerwienieniach,

▪ witamina C - wzmacnia ściany naczyń, działa antyoksydacyjnie,

▪ witamina K - działa przeciwkrwotocznie, zapobiega wylewom podskórnym,

▪ piroktonian olaminy- hamuje powstanie zmian grudkowo-krostkowych,

▪ neutrazen- hamuje nadreaktywność i powstanie zmian grudkowo-krostkowych

▪ peptydy - zwiększają poziom tolerancji skóry,

▪ prebiotyk - działa ochronnie na ekoflorę skóry, wzmacnia mechanizmy obronne

▪ kwas azelainowy- działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, hamuje powstanie wolnych rodników tlenowych,

▪ wyciąg z kasztanowca- zawiera escynę, która hamuje przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, poprawia ich elastyczność, zwiększa odporność na rozszerzanie i pękanie,

▪ wyciąg z arniki - wzmacnia ściany naczyń, działa lekko przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,

▪ ekstrakt z ruszczyka - zawiera hesperydynę o działaniu obkurczającym naczynia, przeciwzapalnym, przeciwutleniającym,

▪ ekstrakt ze złotej algi - działa przeciwzapalnie, kojąco i łagodzi podrażnienia,

▪ wyciąg z mimozy meksykańskiej - wzmacnia naczynia i poprawia mikrokrążenie,

▪ wyciąg z ziarnopłonu - zmniejsza przekrwienie, poprawia elastyczność naczyń,

▪ ekstrakt z owsa - działa łagodząco,

▪ wyciąg z oczaru wirginijskiego - ma właściwości ściągające i przeciwzapalne,

 

Kluczową zasadą w pielęgnacji skóry reaktywnej i wrażliwej jest utrzymanie regularności w stosowaniu produktów do pielęgnacji domowej i zabiegów kosmetologicznych. Przy takich skórach naprawdę ważna jest codzienna pielęgnacja, dlatego warto przypominać klientom, że tylko systematyczność i konsekwencja w działaniu przyniosą upragnione efekty.

 

Justyna Skarbek-Pajdzińska | Absolwentka WSZKiPZ, kosmetolog, właścicielka salonu Nefretete SPA w Radomiu. www.spa-radom.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także:

Ukojenie i ochrona

 

 

 

 

 

Dla wrażliwych

 

 

 

 

 

Pielęgnacja skóry suchej, wrażliwej i nadreaktywnej

 

 

 

 

 


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij