Koszyk

Pielęgnacja skóry atopowej

| Autor: Monika Szatkowska

Atopowe zapalenie skóry to choroba cywilizacyjna, która dotyczy szacunkowo około 20 proc. populacji. Wielu klientów zmagających się z tym problemem, obawia się, że zabiegi gabinetowe są dla ich skóry zbyt intensywne. Niesłusznie. Kosmetolog ma do dyspozycji szereg doskonałych narzędzi w postaci procedur oraz składników łagodzących, zabezpieczających skórę przed podrażnieniem oraz nadmiernym wysuszeniem. Jak pomóc klientom z AZS przetrwać zimę?

AZS w kilku słowach

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą i nawrotową dermatozą zapalną. Jest to choroba spowodowana genetycznym defektem bariery naskórkowej (m.in. poprzez mutacje w genie filagryny), zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej (podwyższony poziom limfocytów T i IgE) oraz zapalnej. Ważną rolę w przebiegu choroby odgrywają czynniki infekcyjne (nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze) oraz czynniki środowiskowe (nadwrażliwość na alergeny i zanieczyszczenia).
Główne objawy AZS to:
1. świąd;
2. przewlekły i nawrotowy charakter choroby;
3. typowe umiejscowienie zmian
U dzieci zmiany na twarzy, szyi i głowie, u dorosłych w zgięciach kolanowych i łokciowych;
4. występowanie atopii u członków rodziny.
U atopików występują również inne objawy, m.in.: suchość skóry, biały dermografizm, dodatkowy fałd skórny poniżej powieki, pogrubienie fałdów na szyi, rogowacenie przymieszkowe, nawrotowe zapalenie spojówek, nietolerancja wełny, rumień twarzy, zaciemnienie wokół oczu, zaostrzenie choroby pod wpływem emocji.
 
Skóra atopowa potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Zimą większość osób cierpiących na AZS skarży się na pogorszenie stanu skóry, tak więc właśnie teraz należy poświęcić jej więcej uwagi by zapewnić klientom komfort i dobre samopoczucie.  Ze względu na swoją zaburzoną fizjologię – nadwrażliwość, skłonność do świądu i suchości –  skóra atopowa powinna być traktowana z ostrożnością i rozwagą.
 

Odpowiednia pielęgnacja

W przypadku AZS raczej nie sprawdzą się kosmeceutyki z zawartością silnych składników aktywnych, pilingi chemiczne i mechaniczne, klasyczne zabiegi oczyszczające i intensywne rytuały odmładzające. Skóra atopowa potrzebuje przede wszystkim ukojenia i natłuszczenia. Powinniśmy stosować preparaty, których skład będzie oparty na substancjach okluzyjnych, takich jak: lanolina, wazelina, parafina, sterole, woski, NNKT. Kosmetyki do skóry atopowej powinny być bogate w fizjologiczne lipidy naskórka (nienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalen, fosfolipidy) oraz substancje łagodzące, antypodrażnieniowe (alantoina, bisabolol, pantenol).
 

Stres wrogiem skóry

AZS należy do chorób psychosomatycznych, w których czynnikami nasilającymi zmiany atopowe są silne emocje i przewlekły stres. Czynniki emocjonalne o dużym stopniu nasilenia osłabiają układ immunologiczny i zaburzają gospodarkę hormonalną. Warto dodać, że naskórek rozwija się z ektodermy, blaszki zarodkowej, z której wywodzi się również ośrodkowy układ nerwowy. Tak więc te dwa układy –  skóra i układ nerwowy – są ze sobą ściśle powiązane.
 

Wyjątkowy klient

Nie ulega wątpliwości, że każdy nasz klient jest wyjątkowy, ale osoba z atopowym zapaleniem skóry powinna być przez nas traktowana w szczególnie delikatny sposób. Zatroszczmy się o nią – zacznijmy od rozmowy na temat kondycji skóry, stosowanej pielęgnacji, przeprowadźmy zabieg starannie, dbając o każdy szczegół. Wzbogacajmy rytuał pielęgnacyjny o klasyczne relaksacyjne elementy – akupresurę dłoni lub stóp, masaż głowy i karku, światłoterapię oraz muzykoterapię.
Klienci z AZS szukają osoby której mogą zaufać i bez obaw powierzyć trudną w pielęgnacji skórę. Jeśli staniesz na wysokości zadania, możesz być pewna, że zyskasz lojalnego klienta na długie lata.
 
 
 
PRZYKŁADOWY ZABIEG DLA SKÓRY ATOPOWEJ –  Terapia SOS
 
1. Przygotowanie do terapii
Demakijaż wykonujemy bardzo delikatnie, lekko schłodzonymi dłońmi. Delikatnie muskamy skórę, resztki preparatu usuwamy miękkim, zwilżonym wodą destylowaną wacikiem. Najlepiej zastosować preparat myjący dermatologiczny na bazie alkoholu cetylowego, hipoalergicznych olejów lub mieszanki jonowych amfoterycznych i niejonowych spc wzbogacanych o substancje renatłuszczające.
 
2. A – łagodzenie zmian zapalnych
Skóra atopowa ma skłonność do nadkażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Zmiany te trudno jest wyleczyć, terapia doustna nie zawsze przynosi zamierzony efekt. W przypadku pojedynczych zmian możemy zastosować punktowo darsonval. Terapię prądem wysokiej częstotliwości należy przeprowadzić umiejętnie – nastawić niską moc urządzenia, pelotę przykładać delikatnie, tylko w miejsca zakażone drobnoustrojami. Zamiennie możemy stosować naświetlania lampą Bioptron bądź maskę z beta-glukanem, probiotykami, ksylitolem lub glinką.
 
2. B –  działanie emoliencyjne
Masaż twarzy na bazie preparatu bogatego w substancje zmiękczająco-natłuszczające sprawi ulgę napiętej i swędzącej skórze atopowej.
 
3. Łagodzenie zmian rumieniowych
Skóra atopowa dobrze reaguje na zimno. W zaostrzonej fazie AZS dobrze sprawdzi się maska algowa plastyczna rozrobiona z bardzo chłodną wodą. Alternatywą jest płat krystaliczny wypłukany w lodowatej wodzie. Maska algowa i kolagenowa mają za zadanie obniżyć temperaturę skóry. Oziębienie powoduje zmniejszenie przewodnictwa nerwowego oraz ograniczenie uwalniania mediatorów bólu i zapalenia. Poza tym poprzez okluzję hamujemy utratę wody, przez co skóra jest lepiej nawodniona.
4. Zakończenie terapii
Po zdjęciu maski algowej/kolagenowej nie przemywajmy skóry wodą. Na koniec zabiegu najlepiej nałożyć krem do cery wrażliwej bogaty w emolienty.
Do skóry atopowej nie powinno się stosować wysokich filtrów UV, maksymalnie SPF 15. Udowodniono, że zmiany atopowe cofają się pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego też atopicy największe problemy ze skórą mają w porze zimowej. W niektórych przypadkach dermatolodzy doradzają specjalne naświetlania PUVA (połączenie UV i psoralanów).

Monika Szatkowska

Kosmetolog, blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów, współwłaścicielka salonu „Lucyna” w Zamościu.
www.otwartysalon.pl