Koszyk

Powrót do formy

| Autor: Agnieszka Rosińska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie działania fizjoterapeutyczne mogą wspomóc rekonwalescencję po zabiegach chirurgii plastycznej?

• W jaki sposób pracować z tkanką po zabiegu liposukcji?

• Jak zaplanować procedury terapeutyczne krok po kroku?

Spis treści

Fizjoterapia po zabiegu liposukcji

Fizjoterapia poszerza spektrum swojego działania o kolejne pola w dziedzinach medycznych. Sprawdza się szczególnie jako terapia uzupełniająca po zabiegach chirurgii plastycznej. Oferuje wiele rozwiązań przyspieszających powrót pacjenta do pełnego, sprawnego funkcjonowania. Na czym w praktyce polega działanie fizjoterapeutyczne prezentuje Agnieszka Rosińska w studium przypadku. Zaburzenie homeostazy organizmu, a chirurgia plastyczna jest tego typu działaniem, wymaga w pierwszej kolejności rozważenia, od jakich czynności po zabiegu zacząć pracę, aby pacjent jak najszybciej wracał do zdrowia. Podstawowa znajomość procedur zabiegowych dotyczących problemów danej okolicy ciała z pewnością pomoże fizjoterapeucie dobrze rozplanować terapię, która może trwać nawet do kilku miesięcy. Jego wiedza medyczna pomaga przewidywać i objaśniać pacjentowi mechanizmy gojenia się tkanek, ich wzajemne relacje, odpowiedzi organizmu na bodźce terapeutyczne, a tym samym uspokoić pacjenta, któremu zazwyczaj zależy na powocie do formy sprzed zabiegu.

Terapia pozabiegowa – Studium przypadku

Poniższe studium przypadku daje wgląd w poszczególne etapy terapii pozabiegowej oraz czynności fizjoterapeutyczne szczególnie istotne przy postępowaniu z pacjentem po chirurgicznym zabiegu estetycznym, jakim jest liposukcja.

CASE STUDY

Pacjent – mężczyzna, 33 lata Obwód pasa (linia pępka): 90 cm Liposukacja techniką Lipo Veser okolic brzucha i boków. Pierwsza fizjoterapia w szóstej dobie po zabiegu, tuż po wyjęciu drenów z okolic pachwin. Pacjent nosi produkt uciskowy na okolicy operowanej do szóstego tygodnia po zabiegu. Fizjoterapia odbywa się cztery razy w tygodniu przez okres trzech tygodni. Następnie trzy razy w tygodniu do trzeciego miesiąca. Zaleca się wizytę 1–2 razy w tygodniu po trzecim miesiącu, nawet do 5.–6. miesiąca po zabiegu.

Terapia pozabiegowa – I etap (do zdjęcia szwów)

6. doba – 2 tygodni po zabiegu W okresie 5.–7. dnia po zabiegu tkanka podskórna zaczyna twardnieć, zbrylać się, dlatego szczególną uwagę trzeba poświęcić tej fizjologicznej przemianie. Techniki manualne mają za zadanie zmniejszać zbitą strukturę. 1. Manualny drenaż limfatyczny – otwieranie centralnych miejsc (kąty żylne, brzuch, pachwiny, kanał i rozwór mięśni przywodzicieli uda, okolice dołu podkolanowego). Występują zaburzenia przepływu chłonki. 2. Ćwiczenia oddechowe celowane na cały tor żebrowy oraz przeponowy. 3. Mobilizacja tkanek miękkich – uzależniona od napięcia wyjściowego oraz tkliwości i bólu tkanek w obrębie operowanym. 4. Kinesiotaping w celu zmniejszenia obrzęków oraz redukcji siniaków, krwiaków. 5. Ćwiczenia rozciągające w zakresie bezbólowym. 6. Rozpoczęcie aktywności fizycznej – spacery.

 

Terapia pozabiegowa – II etap

2.–6. tydzień po zabiegu Głównym celem jest włączenie aktywności fizycznej pacjenta. 1. Manualny drenaż limfatyczny. 2. Ćwiczenia oddechowe. 3.  Mobilizacja tkanek miękkich w obszarze operowanym. Mobilizacja tkanek wokół blizn. 4. Zwiększanie aktywności fizycznej – rower do 20 minut, lekki jogging, nordic walking, ćwiczenia wzmacniające. 5. Ćwiczenia rozciągające.

Terapia pozabiegowa – III etap

6. tydzień – 4.–6. miesiecy po zabiegu Głównym celem jest wygładzanie nierówności tkanki podskórnej. Zwiększenie aktywności fizycznej. 1. Manualny drenaż limfatyczny – głównie otwieranie centralnych miejsc. 2. Mobilizacja tkanek miękkich w obszarze operowanym. Mocne techniki masażu, takie jak rozcieranie, ugniatanie. 3. Mobilizacja blizn. Krem silikonowy. 4. Mobilizacja kręgosłupa oraz miednicy – techniki terapii manualnej. 5. Aktywność fizyczna – rower do 50 minut, jogging, nordic walking, ćwiczenia wzmacniające, siłowe. 6. Ćwiczenia rozciągające.

Terapia pozabiegowa – Wyniki

Po okresie czterech tygodni zmniejszyło się napięcie tkanek po bokach brzucha, co pozwoliło na swobodniejsze unoszenie ramion podczas ćwiczeń. Pacjent odczuwał komfort w funkcjonowaniu na co dzień po szóstym tygodniu, czyli w momencie zdjęcia ubrania uciskowego, a w czwartym miesiącu od zabiegu obwód w pasie zmniejszył się o 5 cm. Mimo to zalecam kontynuację fizjoterapii do szóstego miesiąca w formie terapii tkanek miękkich raz na tydzień oraz systematyczny trening sportowy, minimum 2–3 razy w tygodniu. Do terapii można włączyć zabiegi wspomagające przepływ limfy czy poprawiające ujędrnianie, takie jak endermologia czy bańka chińska. Okres wprowadzenia zależy od stanu tkanek pacjenta oraz wrażliwości bólowych. Na pewno nie wcześniej niż w 2.–3. tygodniu po zabiegu.

– Pacjent przed zabiegiem

 Szósty dzień po zabiegu

Po czterech miesiącach

 

Ćwiczenia oddechowe torem żebrowym

 

Techniki drenażu limfatycznego (obszar pachwin)

Techniki mobilizacyjne tkanek miękkich

 

Technika aplikacyjna kinesiotapingu

Agnieszka Rosińska

Magister fizjoterapii, od 20 lat pracuje z pacjentami z dziedziny medycyny estetycznej, stomatologicznej i ortopedycznej. Właścicielka gabinetu Kinesis Rosińska.