Resurfacing a fotoodmładzanie

Resurfacing i fotoodmładzanie to dwa zupełnie różne zabiegi, które teoretycznie mają służyć do osiągania tego samego celu – poprawy jakości skóry. I właściwie to jedyne podobieństwo - zabiegi różnią się zarówno pod względem stopnia inwazyjności, zasad działania jak i szeroko pojętej skuteczności.

 

 

Aby unaocznić różnice między fotoodmładzaniem a  resurfacingiem należy bliżej przyjrzeć się obu zabiegom i zdefiniować ich zakres i obszary działania, przeanalizować parametry i technologie stosowanej w obu aparatury.

Resurfacing z zasady określa zabieg z użyciem lasera, tak więc używanie tego określenia w stosunku do procedur z użyciem urządzeń IPL lub szeroko pojętych zabiegów poprawiających jakość skóry jest błędne.

Fotoodmładzanie

Jest to zabieg nieinwazyjny  wykonywany przy użyciu światła IPL. Światła, bo IPL nie jest laserem, choć wciąż zdarza się, że bywa tak opisywany i nazywany. Zabieg polega na naświetlaniu skóry promieniowaniem o szerokim spektrum długości fal, które charakteryzuje tę technologię.

Takie światło nie może działać selektywnie, a więc nie może działać wybiórczo i punktowo, działa również na tkanki sąsiadujące. W urządzeniach IPL stosuje się filtry, które odcinają niektóre (dolne lub górne) zakresy fal. W ten sposób można nieco poprawić selektywność i penetrację tkanek, ale w porównaniu z tym, co potrafi laser, nie jest to wiele.

Podstawowym celem, który w obiegowej opinii ma przyświecać fotoodmładzaniu, jest odmłodzenie skóry, co w przypadku tej metody następuje niestety w niewielkim stopniu. Ze względu na małą selektywność nie możemy IPL działać zbyt mocno, ponieważ doszłoby do poparzenia. A to znaczy, że IPL będzie działać słabo i płytko, co ogranicza używanie tej techniki tylko do niektórych defektów, umiejscowionych w warstwie naskórka i powierzchniowej warstwie skóry właściwej.

Jeśli problem umiejscowiony jest głębiej, stosowanie IPL będzie bezzasadne i nieskuteczne. Zabieg nie daje efektu złuszczenia czy jakiegokolwiek naruszenia tkanki. Jedynie delikatnie ją podgrzewa. Dzięki takiemu działaniu przede wszystkim usuwa płytkie przebarwienia oraz rumień, więc tym samym wyrównuje koloryt skóry, a także w niedużym stopniu poprawia również jej jakość poprzez oddziaływanie na kolagen.

Jest to zabieg nieinwazyjny, delikatnie biostymulujący, który bardziej niż medycynie estetycznej przypisywałbym kosmetologii, a więc intensywność osiąganych efektów jest tu niejako ograniczona. To dlatego uświadamiam swoim pacjentkom, że za pomocą tej metody nie usuniemy im zmarszczek ani nie zliftingujemy twarzy. Fotoodmładzanie za pomocą IPL w pewnym stopniu poprawia jakość samej skóry, jednak nie da efektu liftingu.

Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, zazwyczaj wystarczy zastosowanie serii 3–4 zabiegów w ok. tygodniowych odstępach. Nie niesie za sobą potrzeby jakiejkolwiek rekonwalescencji.

Laserowy resurfacing

Lasery frakcyjne można podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. Ten pierwszy typ ablacyjny (Erbowo-YAGowy lub CO2) ma podwójne działanie: bardzo mocno podgrzewa tkanki (a więc ma działanie liftingujące, choć nie tak silne HIFU i frakcyjna RF mikroigłowa) i dziurkuje skórę, czyli złuszcza ją (i tu jest bezkonkurencyjny).

Natomiast laser nieablacyjny, który pojawił się później, działa na tkanki jedynie termicznie, nie złuszcza skóry, a jego działanie jest łagodniejsze. Skóra jest jedynie podgrzewana. W praktyce oznacza to krótszy czas gojenia, ale zarazem dużo słabszy efekt.

Laser ablacyjny i nieablacyjny

Gdyby więc porównywać te dwa typy lasera, to różnią się one przede wszystkim skutecznością. W teorii, aby laserem nieablacyjnym uzyskać taki rezultat, jaki daje jeden zabieg laserem ablacyjnym, trzeba by ich wykonać od trzech do pięciu. To oznacza dużo wyższe koszty i zajmuje dużo więcej czasu. W praktyce, przy stosowaniu laserów nieablacyjnych, nie udaje się uzyskać takiej samej skuteczności klinicznej jak w przypadku ablacyjnych, nawet przy dużej liczbie zabiegów.

Poza tym niewystępowanie złuszczania skóry po zabiegu laserem nieablacyjnym powoduje, że nie można oczekiwać efektu w postaci odświeżenia skóry, który jest charakterystyczny dla zabiegów laserem ablacyjnym.

Lasery nieablacyjne mają swoich zwolenników, jednak mimo iż są młodsze od laserów ablacyjnych, uważam ich los za przesądzony. Jedynym plusem technologii nieablacyjnej jest krótszy czas rekonwalescencji. Jednak w sytuacji, kiedy dąży się do osiągnięcia optymalnych efektów, lepiej poczekać trzy dni dłużej na zagojenie skóry, niż frustrować się zbyt mało satysfakcjonującymi rezultatami zabiegu.

A poza tym pojawiły się nowsze technologie (RF mikroigłowa, HIFU), które przy takim samym lub krótszym okresie rekonwalescencji gwarantują lepsze efekty od lasera nieablacyjnego. Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem lasera frakcyjnego ablacyjnego.

Frakcyjny, ablacyjny resurfacing

Laserowy resurfacing służy teoretycznie temu samemu celowi, jednak z tą różnicą, że z jego pomocą jesteśmy w stanie zadziałać znacznie mocniej i o wiele głębiej. Jest zabiegiem złuszczającym skórę, wykonywanym za pomocą ablacyjnego lasera. Polega na tym, że choć w sposób kontrolowany, to jednak odparowywana jest woda w komórkach skóry (zachodzi proces ablacji). Dochodzi do tego na głębokości aż 1,5 mm. Dzięki ablacji skóra zostaje uszkodzona (świadomie) – po to, aby mogła się ona następnie zregenerować i na nowo odbudować, a przez to wzmocnić i ujędrnić.

Zabieg służy więc odmłodzeniu skóry, jednak w sposób znacznie bardziej intensywny niż w przypadku fotoodmładzania IPL. To dlatego efekty są bardziej widoczne. Resurfacing ablacyjnym laserem nie tylko bardzo mocno odświeża skórę, wyrównuje jej koloryt i rozjaśnia, ale też w znacznym stopniu poprawia jej jakość.

Po takim uszkodzeniu włókien kolagenu i elastyny pobudzone zostają na długi czas procesy regeneracji, które nie tylko odtwarzają to, co uszkodziliśmy laserem, ale prowadzą to uzyskania poprawy jakości warstw skóry nieuszkodzonych nim. Drobniejsze zmarszczki pod oczami czy na policzkach stają się bardziej wygładzone. W przypadku dużych zmarszczek jest to trudniejsze, dlatego zabiegi muszą być mocniejsze.

Z reguły, dla uzyskania zadowalających efektów, wystarczy już jeden. Zabieg wymaga ok. tygodniowej, a często i dłuższej, rekonwalescencji. Pewne ryzyko związane z resurfacingiem dotczy nie tyle samego zabiegu, co okresu rekonwalescencji. Skóra wymaga bardzo dużej troski, ponieważ łatwo wówczas o wdanie się infekcji.

 

Środki ostrożności

Trzeba pamiętać, że przy resufacingu ablacyjnym laserem frakcyjnym, skóra jest naświetlana energią o dużej gęstości i zabieg polega na uszkadzaniu. Nieumiejętne stosowanie może więc doprowadzić do powikłań i w efekcie gorszego wyglądu.

Dlatego uczulam, że w pracy z ablacyjnym laserem frakcyjnym najważniejsze jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a dopiero potem dobry sprzęt.

Specjalista wykonujący zabieg powinien doskonale znać laser, którym się posługuje, wiedzieć, co chce osiągnąć, jakie parametry powinny być wystarczające i czym może objawiać się to, że urządzenie nie działa tak, jak powinno. Powinien umieć dostawać parametry i ilość do konkretnego przypadku, a także co niezmiernie ważne, umieć sobie radzić z ewentualnymi powikłaniami.

Zalecana pielęgnacja pozabiegowa

Zabieg wykonywany ablacyjnym laserem frakcyjnym wymaga rekonwalescencji. Jest na tyle silny, że aby był komfortowy dla pacjenta wykonywany jest zawsze w miejscowym znieczuleniu. Po zabiegu twarz jest czerwona, obrzęknięta i szorstka, a pacjent może też odczuwać lekki ból i dyskomfort.

Złuszczenie i gojenie trwają zazwyczaj kilka dni. W większości przypadków wskazane jest po nim sześciodniowe pozostanie w domu. To, jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu zależy od tego jak mocno i na, jaki problem zabieg jest ukierunkowany.

Laser powoduje zaczerwienienia i opuchnięcia. Same zaczerwienienia, które utrzymują się nawet kilka tygodni zamaskować jest raczej łatwo, natomiast z opuchnięciem sprawa nie jest już niestety taka prosta. Po prostu nie jesteśmy w stanie ukryć tego typu zmiany. Opuchnięcie utrzymuje się przez ok. 3 dni.

Dodatkowym efektem „ubocznym" jest też powstawanie na skórze niedużych strupków. W ich przypadku ponownie trzeba liczyć się z tym, że będą nam towarzyszyły od kilku dni do nawet dwóch tygodni (w przypadku najmocniejszych zabiegów). Powtórzmy jednak, że we wszystkich tych przypadkach, okres rekonwalescencji zależy zawsze od mocy i wskazań wykonanego zabiegu.

Jeśli chodzi tylko o odmłodzenie u osoby ok. 30-letniej, to niedogodności będą mniejsze i będą utrzymywały się krócej, im natomiast pacjentka ma więcej lat (a zabieg jest silniejszy), okres rekonwalescencji będzie trwał dłużej. Po pierwsze ma to związek z tym, że u starszych osób gojenie przebiega nieco wolniej, a po drugie starsze osoby mają bardziej nasilone objawy starzenia skóry, dlatego trzeba wówczas stosować silniejsze zabiegi dla dobrego efektu, słabsze nie przyniosą pacjentowi pożądanych efektów.

Jak zatem walczyć z „efektami ubocznymi" resufacingu ablacyjnym laserem frakcyjnym?  Np. poprzez pielęgnację domową, która pomoże nie tyle w szybszym zagojeniu się zmian, co w uchronieniu podrażnionej skóry przed ewentualnymi infekcjami. Skóra w następstwie zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym jest bowiem po pierwsze punktowo uszkodzona, a po drugie bardzo łatwo się przesusza co wydłuża gojenie. To dlatego trzeba o nią w tym czasie dbać szczególnie, odkażać i regularnie smarować odpowiednimi maściami.

Bardzo ważna jest również odpowiednia ochrona skóry przed promieniowaniem UV, która po zabiegu jest zupełnie całkowicie bezbronna. To dlatego zabieg należy wykonywać jedynie w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Ale również wtedy wychodzą na światło dzienne zalecamy ochronę skórę za pomocą kosmetyków z wysokimi filtrami.

dr Marek Wasiluk | Specjalista medycyny estetycznej.Z wyróżnieniem ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine na uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij