Koszyk

SHR bez tajemnic

| Autor: Anna Malińska

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Jaki jest mechanizm działania metody SHR?

•  Jakie są plusy i minusy tej najnowszej technologii?

•  Jak dobierać parametry, aby zabieg był skuteczny i komfortowy?

Spis treści

 

Analiza efektywności, wady i zalety | Technologia SHR stale zyskuje na popularności. W czym tkwi jej sekret? Czy oprócz wielu zalet ma także wady? Jak dobierać parametry, aby zabieg był skuteczny i komfortowy? Anna Malińska odpowiada. SHR, czyli Super Hair Removal, to zaawansowana odsłona znanej od dawna technologii światła pulsacyjnego IPL. Innowacją jest większa kontrola emisji wiązki światła, stopniowe nakładanie się impulsów oraz kumulowanie energii w określonych strukturach – w tym wypadku energię pochłania melanina znajdująca się w mieszkach włosowych. Następnie energia świetlna zostaje zamieniona w energię cieplną, a mieszek włosowy ulega przegrzaniu i trwałemu uszkodzeniu. To rozwiązanie skutkuje większym bezpieczeństwem, komfortem, a w określonych przypadkach także wyższą skutecznością niż zabiegi z użyciem innych metod trwałej epilacji.

 

Technologia SHR – Bez bólu

Zalet SHR jest wiele. Do tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, oraz które wyróżniają omawianą technologię na tle innych urządzeń do epilacji, należy bez wątpienia bezbolesność zabiegu. Wysoki komfort zabiegu bywa zaskakujący, szczególnie w przypadku klientów korzystających wcześniej z tradycyjnej epilacji laserowej. Znakomita większość osób ocenia zabieg jako zupełnie bezbolesny. Nieznaczna część klientów doświadcza odczucia ciepła w ostatnich etapach sesji zabiegowej.

 

Technologia SHR – Bezpieczeństwo i szybkość

Technika zabiegowa SHR polega na wielokrotnym przesuwaniu głowicy po opracowywanym obszarze ciała. Urządzenie emituje większą liczbę impulsów o mniejszej mocy, co powoduje, że energia kumulowana jest wyłącznie w chromoforze i nie narusza okolicznych struktur. Dodatkowo praca w ruchu (in motion) znacznie skraca czas zabiegu, co jest korzystne dla gabinetu oraz oszczędza czas klienta.Jak to działa? Technologia SHR opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. W dużym skrócie – energia świetlna o określonej długości fali jest pochłaniana przez chromofor bez naruszenia okolicznych tkanek. Dzięki temu mamy pewność, że docieramy tylko do struktur, które chcemy zniszczyć – w tym wypadku wiązka skupi się w melaninie zawartej w cebulkach włosowych. Odpowiednio dobrana długość wiązki światła ma kluczowy wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

 

Technologia SHR – Więcej opcji

Optymalnie dobrane parametry zabiegowe zapewniają dostarczenie odpowiedniej dawki energii do mieszka włosowego nawet przy niewielkiej ilości melaniny, tak więc SHR jest skuteczna nawet w przypadku jasnych włosów. Dzięki stopniowej pracy i kumulowaniu energii w cebulkach technologia ta sprawdza się w pracy przez cały rok, również latem oraz na opalonej skórze. Należy jedynie pamiętać, aby skóra nie była podrażniona, a opalenizna bardzo świeża. Najlepiej wstrzymać się z kąpielami słonecznymi na trzy dni przed i po zabiegu. Wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegów sprawia, iż można bez obaw wykonywać je w sesjach przez cały rok, znacznie ułatwia to planowanie terapii, co doceniają klienci oraz specjaliści.

 

 

Zdecydowanym atutem technologii SHR jest jej skuteczność w usuwaniu jasnego owłosienia. Właściwie dobrane parametry zabiegowe zapewniają dostarczenie odpowiedniej dawki energii do mieszka włosowego nawet przy niewielkiej ilości melaniny.

 

Technologia SHR – Parametry

Podczas pracy regulujemy parametry: gęstość mocy wyrażoną w dżulach (J) oraz częstotliwość impulsów wyrażoną w hercach (Hz). Ustawienia zawsze dobieramy mając na względzie: – rodzaj włosa – im ciemniejszy włos, tym mniejsza moc, im jaśniejszy włos, tym wyższa moc; – fototyp – im wyższy fototyp (ciemniejsza skóra), tym wyższa częstotliwość, a mniejsza moc. Dla jasnych karnacji parametry będą odwrotne – niższa częstotliwość, większa moc; – partię ciała, rodzaj i stan skóry – dla delikatniejszych obszarów oraz w przypadku delikatnej i wiotkiej skóry ustawiamy niższą moc; – porę roku – w okresie letnim lub przed planowanym urlopem na plaży najlepiej jest pracować na parametrach dla wyższych fototypów, nawet gdy klient faktycznie kwalifikuje się do niższego fototypu. Zakładamy wówczas,  że skóra będzie poddawana ekspozycji na promieniowanie słoneczne i takie działanie jest wyrazem ostrożności. Zasada ta dotyczy głównie obszarów eksponowanych, jak ramiona, łydki, twarz.

 

 

Minusy technologii SHR

– Jak każda fototerapia, nie jest skuteczna w przypadku siwych włosów. Siwe włosy są pozbawione melaniny, toteż brak jest chromoforu, który mógłby pochłonąć wiązkę światła. – Przy usuwaniu bardzo jasnych włosów klient może odczuwać dyskomfort – mogą wystąpić silniejsze odczucia gorąca, część klientów może odczuwać zabieg jako bolesny. – Większa liczba zabiegów w przypadku jasnych włosów. Usuwając jasne owłosienie, potrzebna jest większa liczba zabiegów w serii niż w przypadku włosów ciemnych. W mojej opinii bilans zalet i wad plasuje metodę SHR w czołówce technologii do epilacji, oferując większą elastyczność i kontrolę częstotliwości emitowanych impulsów. Warto wspomnieć, iż urządzenia pracujące w technologii SHR mają znacznie więcej zastosowań. Standardowo wyposażone są w dwie głowice. Jedna służy do zabiegów epilacji, druga natomiast pozwala na wykonywanie procedur z zakresu fototerapii, m.in. zamykania naczynek, usuwania przebarwień czy w kompleksowych terapiach antytrądzikowych.

 

 

Anna Malińska | Kosmetolog, szkoleniowiec, skin-coach, właścicielka salonów kosmetologii profesjonalnej Healthy Beauty. Zwolenniczka holistycznego podejścia do pielęgnacji.