Trądzik młodzieńczy a trądzik dorosłych

Pomóż nie szkodząc

Trądzik pospolity jest dzisiaj jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości skórnych. Jednak nie pozostaje on jedynie dolegliwością skórną, ale wpływa także na funkcjonowanie człowieka zarówno w sferze psychologicznej, emocjonalnej, jak również społecznej. Niezależnie jakiej grupy wiekowej dotyczy, może stanowić przyczynę depresji i zaburzeń w funkcjonowaniu w społeczeństwie. 

Spośród osób dotkniętych trądzikiem najwięcej jest tych w okresie dojrzewania. Najwcześniej pojawia się u dziewczynek. W przypadku chłopców trądzik występuję częściej i ma nierzadko ostrzejszy przebieg. Jednak trądzik to nie tylko problem nastolatków. Szacuje się, że dotyka on 25 proc. dorosłych mężczyzn i do 50 proc. dorosłych kobiet. U około 5 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet może mieć bardzo poważny przebieg. Zaobserwowano też, że częściej występuje u osób palących. Trądzik jest obecnie bardzo rozpowszechnioną dolegliwością. W 2003 r. w Chorwacji przeprowadzono badania, z których wynika, iż 52 proc. pacjentów i około 44 proc. lekarzy rodzinnych jest zdania, że trądzik jest przejściową dolegliwością i nie wymaga leczenia. Takie przekonanie powoduje, że pacjenci czekają nawet dwa lata, aż zdecydują się pójść do lekarza dermatologa i podjąć leczenie.

W patogenezie trądziku znaczący czynnik stanowi zbyt duża produkcja androgenów i jest ona ściśle związana z nadmiernym rogowaceniem mieszków włosowych i zwiększoną produkcją łoju. Trądzik wywołany jest przez kilka zasadniczych elementów patogenetycznych:

nadmierną produkcję serum,

przerost gruczołów łojowych,

wpływ androgenów (np.: dihydroksytestosteron, DHT),

kwas linolenowy i zwiększoną aktywność interleukiny 1-α ( IL-1),

nieprawidłowe różnicowanie się keratynocytów w obrębie przewodu wyprowadzającego oraz kolonizację przez beztlenową gram-dodatnią pałeczkę Propionibacterium acne,

istotnym czynnikiem wywołującym trądzik jest pojawienie się stanu zapalnego oraz odpowiedź immunologiczna, która mu towarzyszy.

Przyczyny i terapia

Trądzik pojawia się głównie na twarzy oraz w miejscach bogatych w gruczoły łojowe, czyli na klatce piersiowej i w okolicach międzyłopatkowych. Wśród objawów klinicznych najczęściej wymieniamy zaskórniki. Poza nimi diagnozuje się również: grudki, krosty, guzki oraz torbiele ropne. Leczenie każdej choroby czy dolegliwości powinno likwidować nie tylko objawy i skutki, ale przede wszystkim przyczyny. Istotna z punktu widzenia współczesnej kosmetologii jest holistyczna terapia, a kompleksowe podejście do problemu pomoże nie tylko zniwelować zmiany wynikające z tej przykrej dolegliwości, ale także podnieść na duchu pacjenta, borykającego się z uporczywym problemem. 

W wielu przypadkach skuteczne staje się leczenie ukierunkowane na:

redukcję wydzielania serum, 

hamowanie tworzenia się zaskórników,

przeciwdziałanie Propionibacterium Agnes,

likwidowanie stanu zapalnego.

Leczenie trądziku może mieć charakter złożony. Często terapie trwają wiele miesięcy. Na tej długiej drodze w kierunku zdrowej skóry najważniejsze jest uświadomić pacjentowi, jak istotna jest systematyczność w stosowaniu wskazanych terapii i przede wszystkim cierpliwość. W niektórych przypadkach w trakcie trwania leczenia i pielęgnacji równoważącej pierwszym etapem bywa nasilenie zmian trądzikowych. Najważniejsza wówczas staje się opieka nad pacjentem, zadbanie o jego komfort i dobre samopoczucie ‒ po prostu wsparcie. Nierzadko w tym momencie pojawia się konieczność konsultacji z psychologiem. Wsparcie psychologiczne pozwala utrzymać terapię, dobre samopoczucie leczonego, jak również wspiera tych, którzy nie widząc z początku efektów terapii, po prostu by z niej zrezygnowali.

WAŻNE

W przypadku skóry trądzikowej nadrzędną rolę odgrywa lekarz dermatolog i zaordynowana przez niego terapia. Kosmetolodzy i kosmetyczki są niejednokrotne doskonałym wsparciem w pielęgnacji tej trudnej przypadłości. Z wykorzystaniem wiedzy i praktyki popartej doświadczeniem, substancji biologicznie czynnych często wspartych urządzeniami jesteśmy w stanie zdecydowanie poprawić kondycję skóry problematycznej, jak również zniwelować powstałe zmiany trądzikowe. Zarówno w trakcie kuracji medycznej jak i po jej zakończeniu warto konsultować się z lekarzem prowadzącym naszego klienta.

Trudny przeciwnik

Trądzik jest często występującą chorobą skóry, dlatego musimy doskonale ją poznać, by pomóc, a nie zaszkodzić. Warto więc, zanim postawimy diagnozę lub podejmiemy się pielęgnacji tej skóry, uwzględnić szczegółowy wywiad kosmetyczny z pacjentem, ustalić wszystkie za i przeciw kuracji.

Niestety, największym błędem dzisiaj popełnianym w praktyce okazują się być „kuracje na chybił trafił”, czyli może pomogą, skoro pomogły innym. Niewłaściwe jest również praktykowanie zabiegów z serii „nie zaszkodzą, nie pomogą” ‒ te niestety dają tylko pacjentowi złudną nadzieję na zdrowy wygląd skóry. Jednak po dłuższym czasie nie przynoszą żadnych oczekiwanych rezultatów poza tym, że angażują czas i pochłaniają pieniądze. Zatem często taka pielęgnacja kończy się tym, że pacjent traci zaufanie do profesjonalistów, a co gorsza ‒ wiarę w wyleczenie zmian. Narażamy go wówczas na zwątpienie i niechęć do dalszych terapii. To również może skutkować jego złym samopoczuciem i przełożyć się na brak pewności siebie oraz kompleksy wynikające z nieestetycznego wyglądu skóry.

Wiedza w zakresie etiologii trądziku, jak również znajomość czynników sprzyjających powstawaniu zmian i tych, które te zmiany niwelują, jest niezbędna, by w ogóle podjąć się wyzwania, jakim jest pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem. Jeśli zaś nie jesteśmy pewni, jak walczyć czy wspierać pacjenta w różnym wieku z trądzikiem, lepiej nie podejmujmy się przeprowadzenia terapii.

CZYM LECZY SIĘ TRĄDZIK?

Do najczęściej stosowanych zewnętrznych środków leczniczych zalicza się: siarkę, rezorcynę i jej pochodne, nadtlenek benzoilu, retinoidy, tretinoinę, adapalen, tazaroten, kwas salicylowy, miejscowe antybiotyki (z grupy linkozamidów i makrolidów), fulereny. 

Wśród środków stosowanych doustnie w leczeniu ogólnym znajdują się: antybiotyki (tetracykliny, linkozamidy, makrolidy), retinoidy, izotretynoina, terapie hormonalne, środki antyandrogenne, estrogeny.

Jak pomóc?

Poza środkami farmakologicznymi przepisywanymi przez dermatologa, w leczeniu trądziku skuteczne okazują się działania mechaniczne i fizyczne. Wymierny efekt kosmetyczny daje oczyszczanie skóry z zaskórników, mając jednak na uwadze to, że nie należy usuwać zmian o charakterze zapalnym, gdyż istnieje ryzyko powstania blizny.

Dużą skuteczność w leczeniu trądziku wykazuje zastosowanie promieniowania widzialnego i UV. Działanie promieniowania świetlnego związane jest z aktywnością fotoczułych porfiryn, które występują zewnętrznie oraz są produkowane przez bakterie. Światło powoduje ich pobudzenie i aktywowanie tlenu singletowego – jako czynnika destrukcyjnego dla bakterii Propionibacterium acnes.

Obecnie na podstawie dostępnej literatury można zauważyć, że istnieje zależność między występowaniem trądziku a przyjmowanym pokarmem. Wysokoglikemiczna dieta może sprzyjać zaostrzeniu zmian trądzikowych. Ponadto u cierpiących na trądzik spada poziom niektórych bardzo cennych składników w fizjologii skóry i patofizjologii trądziku. Wśród nich są kwasy omega-3, cynk, antyoksydanty rozpuszczalne w tłuszczach. Zawartość w diecie błonnika pokarmowego znacząco wpływa na poprawę kondycji skóry z dokuczliwym trądzikiem. 

Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, iż przemysł kosmetyczny, a szczególnie wiodące światowe laboratoria biotechnologiczne prześcigają się w produkcji „systemów”, które wykazują skuteczność w walce z problemami. 

Do cenionych składników w kosmetykach do pielęgnacji skóry trądzikowej zalicza się: 

Asebiol BT 2, Laricyl®, Ac.net , Evermat ™, Pore Away®, roślinne komórki macierzyste, jak i wiele innych składników. W ostatnim czasie zaskakujące efekty przynoszą ekstrakty z komórek macierzystych pozyskiwanych z owcy św. Jakuba. Ze względu na obecność w ekstraktach cytokin przeciwzapalnych znacznie zmniejszają zmiany zapalne. Z kolei EGF ‒ czynnik wzrostu naskórka ‒ stymuluje wzrost komórek, proliferację i różnicowanie. To zaś daje zadowalające efekty w niwelowaniu zmian potrądzikowych.

Z punktu widzenia właściwej, równoważącej pielęgnacji, skóra trądzikowa wymaga nienagannego nawilżania i dlatego dobrze dobrany kosmetyk: 

zmniejsza widoczność porów, niweluje błyszczenie skóry,

długotrwale nawilża,

reguluje keratynizację naskórka,

ma działanie ściągające,

działa przeciwzapalnie, 

absorbuje nadmiar sebum,

wygładza naskórek,

zmniejsza podrażnienie i rumień,

pozostawia skórę gładką i dobrze nawilżoną.

Podsumowanie

Każdy zabieg i program pielęgnacji trudnej skóry powinien być poprzedzony skrupulatnym wywiadem. Tylko właściwie postawiona diagnoza ma szanse zmienić wygląd skóry, przynieść oczekiwane i spektakularne efekty. Właściwa edukacja pacjenta z trądzikiem, niezależnie od jego wieku, ma również niebagatelny wpływ na wspólny sukces. Jedynie holistyczne podejście w przypadku tego problemu daje szanse na zdrową skórę. Znowu sprawdza się znana już metoda, że tylko równowaga i harmonia całego organizmu może przynieść sukces. Dlatego nie zawsze tylko kosmetyczka czy kosmetolog powinien uczestniczyć w „programie” walki z trądzikiem. 

Anna Drobnik

Wykładowca i pełnomocnik kanclerza Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, doświadczony pedagog, szkoleniowiec firmy Klapp Cosmetics, praktyk w zawodzie, autor wielu artykułów o tematyce kosmetycznej. 

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij