W walce z cellulitem

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie metody aparaturowe i manualne są skuteczne w walce z cellulitem

  • dlaczego ważna jest kompleksowa i indywidualnie dobrana terapia antycellulitowa

  • jak diagnozować i ocenić stadium zaawansowania cellulitu

  • jak wykonać skuteczne fuzje zabiegowe

   

  Cellulit zawsze stanowi wyzwanie dla kosmetologa. Na każdym etapie – od diagnostyki poprzez wybór metod terapeutycznych kończąc na przewidywalności efektów końcowych – wymaga solidnej porcji wiedzy i kompleksowego podejścia.

  Iza Bagińska opisuje wybrane zabiegi manualne i aparaturowe – dla systematycznych klientów i tych, którzy oczekują bardzo szybkich efektów w pozbyciu się cellulitu

  Salony i kliniki urody wychodzą naprzeciw kobietom, które podejmują walkę z niechcianymi nierównościami w strukturze skóry, dodatkowymi centymetrami, utratą jędrności. Szczególnie pora wiosenno-letnia jest dla profesjonalistów branży urodowej intensywnym czasem walki ze znienawidzoną „skórką pomarańczową”.

  Rynek beauty jest pełen różnorodnych technologii, urządzeń do kształtowania sylwetki. W ofercie profesjonalnej jak i na drogeryjnych półkach mamy setki produktów obiecujących spektakularne efekty. Czym kierować się przy wyborze sprzętu, preparatów pielęgnacyjnych i produktów do uzupełniającej terapii domowej na cellulit

   

  Nadrzędna zasada brzmi – każdy przypadek cellulitu należy traktować indywidualnie i dopasować nasze metody do danej klientki – jej kondycji skóry, wieku, trybu życia, oczekiwanych efektów. Wśród szerokiej gamy zabiegów na cellulit, czyli kosmetyków i urządzeń, z pewnością znajdziemy takie zestawienie, które będzie „współgrało z naszą klientką” i zapewni nam satysfakcjonujące rezultaty.

   

  Manualnie, skutecznie, bezpiecznie

  Bańka chińska jest jedną z odmian tzw. bańki zimnej czy też próżniowej, która działa na zasadzie zasysania tkanki pod ciśnieniem. Ma wiele zastosowań prozdrowotnych, w kosmetyce stosuje się głównie jako nieinwazyjną metodę walki z cellulitem. Jeśli cellulit nie jest w stadium zaawansowanym, warto pomyśleć o jej wykorzystaniu przed przystąpieniem do inwazyjnych sposobów na cellulit, takich jak: laser, mezoterapia czy też liposukcja, bo jak wiadomo, każdy agresywny zabieg wiąże się z jakimś ryzykiem.

  Tak jak zaznaczyłam wyżej – jeśli klientka nie będzie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, spożywać dużej ilości wody, zabiegi z zastosowaniem bańki chińskiej nie przyniosą satysfakcjonującego, długotrwałego efektu – jak zresztą każdy z zabiegów na cellulit, czy to inwazyjny, czy nie. Masaż bańką chińską to procedura dla osób, które dbają o swoje ciało, a zabieg jest jedynie uzupełnieniem i pomocą w zwalczaniu miejscowych niedoskonałości. 

  Kolejną techniką manualną jest drenaż limfatyczny, czyli masaż ciała pobudzający krążenie krwi i limfy, wykonywany w celu zlikwidowania obrzęków, ujędrnienia skóry oraz pozbycia się cellulitu. Polega na uciskaniu skóry poprzez zastosowane konkretnych technik i specjalistycznych ruchów, tak by przepchnąć nagromadzoną limfę, tym samym poprawić krążenie i zlikwidować obrzęki.

  Przy zabiegu unika się nadmiernego rozgrzania tkanek, tempo masażu powinno być powolne. Większość naczyń limfatycznych, na które mamy wpływ podczas tego zabiegu na cellulit, znajduje się tuż pod skórą, dlatego masaż wykonywany jest z umiarkowaną siłą.

  Taki zabieg na cellulit może być wykonywany ręcznie albo przy użyciu maszyny do sekwencyjnego masażu uciskowego. Nie masuje się węzłów chłonnych, tylko ich okolice, wykonując ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające – zawsze wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

   

  Aparatura w służbie piękna

  Nie wszystkie klientki znajdują czas na systematyczne zabiegi na cellulit. Codzienne życie w ciągłym pośpiechu, stres i brak czasu spychają problemy skórne na dalszy plan. Nadchodzi jednak ten moment, w którym okazuje się, że do lata zostało niewiele czasu i nawet najdoskonalsze techniki manualne nie pozwolą na szybką redukcję cellulitu. W takich przypadkach z pomocą przychodzi nam zaawansowana aparatura. 

  Coraz większa liczba technologii i coraz to nowsze urządzenia, które pozwalają w stosunkowo szybki sposób zredukować widoczny problem. Przy wywiadzie przedzabiegowym, w trakcie którego klientka podkreśla konieczność znalezienia natychmiastowego rozwiązania, powinniśmy przede wszystkich ustalić, czy nie istnieją przeciwwskazania do zabiegów z użyciem aparatury. Następnie możemy zaoferować program zabiegowy na cellulit, który będzie bazował na zastosowaniu kilku technologii i terapii w serii.

  Z pierwszą pomocą przyjdzie fala uderzeniowa. Są to pneumatycznie generowane fale mechaniczne charakteryzujące się skokowym wzrostem ciśnienia. Przy zabiegu dochodzi do przenikania energii przez tkankę, a następnie jest ona przenoszona w głąb w formie skoncentrowanych fal akustycznych rozpraszanych przez specjalnie zaprojektowaną końcówkę głowicy. Takie działanie prowadzi do rozbicia tkanki tłuszczowej. Najpierw powoduje rozerwanie wiązań komórkowych komórek tłuszczowych, następnie rozerwanie ściany komórkowej komórek i wiązań włóknistych występujących w tkance.

   

  walka z cellulitem

  Zabiegi łączone – fala uderzeniowa i technologia podciśnienia – możemy wykonywać dwa, a nawet trzy razy w tygodniu, jeśli przy konsultacji dojdzie do kwalifikacji zabiegowej. Już w trakcie trwania serii możemy obserwować zmiany zachodzące w strukturze tkanek, widoczne wygładzenie, zagęszczenie skóry oraz najważniejsze – redukcję nierówności.

   

  Warto zaznaczyć, że komórki tłuszczowe mają błonę bardzo podatną na działanie ciśnienia, ulegają rozbiciu i uwalniają swoją zawartość. Ta uwolniona zawartość komórek jest metabolizowana i naturalnie wydalana z organizmu. Tę metodę wybiera coraz więcej kobiet, które oczekują efektów postępujących przy każdym zabiegu, aczkolwiek warto wykonać serię, określoną przez osobę wykonującą procedurę. Zazwyczaj jest to seria 5–10 zabiegów.

  Idealnym uzupełnieniem działania fali akustycznej jest zabieg z zastosowaniem technologii podciśnienia, który pozwala na przedrenowanie okolic zabiegowych poddanych silnemu rozbiciu. Technologia przeznaczona jest do zagęszczenia, ujędrnienia skóry i przede wszystkim do drenażu. 

  Technika bazująca na podciśnieniu powoduje mikrostymulację tkanek, dzięki temu skóra zostaje dotleniona, odżywiona i wzmocniona, a funkcja drenażu redukuje obrzęki, cellulit wodny.

  Mechaniczna stymulacja fibroblastów przyczynia się do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, co odpowiada za zagęszczenie skóry. Dzięki pobudzeniu metabolizmu organizm szybciej eliminuje toksyny. To zabieg, który leczy, likwiduje obrzęki, uczucie ciężkich nóg, a przy tym wygładza skórę i mocno dotlenia komórki skóry. 

   

  Technologia dla gładkiej skóry

  Kolejna technologia również idealnie uzupełnia działanie fali akustycznej, jak i fal radiowych w walce z celuulitem. Ultradźwięki, które działają bezpośrednio na tkankę tłuszczową, przyczyniając się do upłynnienia jej treści, naruszenia ścian komórek tłuszczowych, co w konsekwencji powoduje wydostawanie się treści w przestrzenie międzykomórkowe. Upłynniona treść usuwana jest z organizmu za pośrednictwem układu limfatycznego, a wydalana poprzez układ wydalniczy. Stosowane są w przypadku miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które mają tendencję do tycia w dolnej partii brzucha czy wewnętrznej stronie ud.

  Technologia ta przynosi dobre rezultaty w połączeniu z falą uderzeniową. Stosowanie w połączeniu -> fala uderzeniowa – najpierw rozbija skupiska grudek tłuszczowych – rozrywany jest włóknisty gorset w tkance tłuszczowej, a następnie -> ultradźwięki, które mają uproszczone działanie. Ponadto są również dobrym uzupełnieniem działania fali radiowej. Warto zaznaczyć, że działanie tych dwóch technologii nie wyklucza się, a wręcz przeciwnie, uzupełnienie działania ultradźwięków o moc fali radiowej przyniesie zaskakujące efekty w pozbyciu się cellulitu w krótkim czasie. 

  Inny typ technologii ultradźwiękowej to technologia bazująca na ultradźwiękach wysokiej częstotliwości (ang. high intensity focused ultrasound), w skrócie HIFU. Ich zastosowanie i specyfika są inne niż opisane powyżej. HIFU to ultradźwięki, które działają bezpośrednio na SMAS (system podskórno-mięśniowo-rozcięgnowy). 

   

   

   

  Technologia odnajduje się w zabiegach anti-age, jak i tych silnie ujędrniających, po sporej utracie masy ciała, po ciąży, w sytuacjach, kiedy borykamy się z brakiem jędrności konkretnej partii ciała. Urządzenia zaopatrzone w przetworniki, które emitują falę głębiej, znajdują swoje miejsce w zabiegach zmniejszających obwód, jak i przy redukcji cellulitu.

   

  Dobroczynne działanie fal 

  Fale radiowe wykorzystywane są do stymulowania tkanek zarówno powierzchownych, jak i położonych głębiej. Przenoszą energię w głębokie warstwy skóry, prowadząc do podgrzania konkretnych struktur skóry i tkanki tłuszczowej. Symulują fibroblasty do wytwarzania kolagenu i elastyny – czyli zagęszczenia i wypełnienia skóry. Efektem działań fali radiowej jest zmniejszenie obwodu w miejscu poddanym zabiegowi, zagęszczenie oraz redukcja cellulitu

  Tylko działanie fali radiowej unipolarnej i tripolarnej przynosi pożądane efekty, dlatego warto zwrócić uwagę na konkretny typ technologii zawarty w urządzeniu. Satysfakcjonujący efekt ujędrnienia i przebudowy skóry następuje przy zastosowaniu fali trójpolarnej, która wnika nawet do 3–4 cm. 

  Taki układ zawiera trzy elektrody, z których dwie są ujemne, a jedna pełni rolę elektrody dodatniej. Przyczynia się do spiralizacji i odbudowy kolagenu, zwiększenia metabolizmu i kurczenia komórek tłuszczowych. Natomiast fala radiowa monopolarna (unipolarna) jest najstarszą technologią radiofrekwencji, przynoszącą efekty równe trójpolarnej (bądź nawet bardziej satysfakcjonujące w przypadku skór poddanych wcześniej działaniu wielu technologii, często sprzecznych ze sobą), wymaga jednak większej kontroli oraz ma więcej przeciwwskazań – w tym wypadku prąd wysokiej częstotliwości płynie w obwodzie zamkniętym: od urządzenia do elektrody, przez ciało pacjenta a następnie do elektrody neutralnej i stamtąd do urządzenia. 

  Rezultaty widoczne są nawet po pierwszym zabiegu, warto jednak podkreślić, że w przypadku tego rodzaju fali istnieje więcej przeciwwskazań, co oznacza, że do zabiegu kwalifikuje się mniejsze grono osób niż w przypadku fali trójpolarnej.

   

  Kompleksowo

  Branża beauty bogata jest w szeroki zakres technologii służących do walki o piękne ciało. Decydując się na wykorzystanie możliwości zaawansowanych sprzętów HI-TECH należy pamiętać, że w walce o piękną sylwetkę ogromną rolę odgrywa styl życia: zdrowe odżywianie, ruch, znajomość potrzeb własnego ciała, wykluczenie czynników zaburzających rytm jego pracy. Mając na uwadze te czynniki, warto uzupełnić starania klientki o profesjonalne zabiegi aparaturowe, które pomogą poprawić stan skóry w miejscach problematycznych. Wówczas efekty będą zauważalne już po krótkim czasie.

  Zdrowy styl życia, odpowiednio zbilansowana dieta, ćwiczenia uzupełnione o systematyczne wykonywanie zabiegów stymulujących proces redukcji cellulitu to najlepsze połączenie w walce z tą przypadłością. Dzięki niemu możemy osiągnąć gładką, jędrną skórę, bez wielkich ingerencji w pracę organizmu – za pomocą zabiegów manualnych.

   

   

  Iza Bagińska | Kosmetolog, właścicielka warszawskiego gabinetu Iza Bagińska SKIN SPACE

  BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij