Koszyk

Wszechstronne mikroprądy

| Autor: Marta Boryka

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Czym są mikroprądy i jakie zastosowanie mają w kosmetologii?

•  Jakie są mechanizmy działania mikroprądów na skórę i mięśnie twarzy?

•  Dlaczego technologia ta jest bezpieczna i wszechstronna?

Spis treści

Niedoceniana technologia | Młody wygląd skóry twarzy to główny cel terapeutów naszej branży. W tym pędzie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań zapominamy często o tym, co najważniejsze: bezpieczeństwie, komforcie i wpływie stosowanych produktów na zdrowie skóry i całego organizmu. Dlaczego więc nie sięgnąć po sprawdzone łagodne metody? Jedną z nich terapia mikroprądami.  Mikroprądy to impulsy elektryczne o bardzo małym natężeniu 10-500 μA, co odpowiada naturalnemu potencjałowi elektrycznemu ludzkiego organizmu. To sprawia, że terapia jest bezpieczna i zupełnie nieodczuwalna przez klienta. Główną funkcją mikroprądów jest pobudzenie syntezy ATP, zwiększenie penetracji produktów oraz przywrócenie prawidłowych funkcji mięśni. Już w 1982 roku udowodniono, że mikroprądy o natężeniu poniżej 500 µA zwiększają o 500% poziom syntezy ATP w tkankach. Jakie ma to odzwierciedlenie w kosmetologii i zabiegach odmładzających?

 

Zwiększenie dostępności ATP

Skóra jako największy ludzki organ wymaga dużych nakładów energii, aby móc się rozwijać i odnawiać. ATP jako „paliwo komórkowe” jest niezbędne do syntezy kolagenu, elastyny, przyspiesza gojenie i proces regeneracji. Z wiekiem spada ilość ATP. Po 60. roku życia ilość wytworzonego ATP jest mniejsza o 50%. Zapobieganie starzeniu się i poprawa zdrowia zaczyna się od stworzenia środowiska, które będzie wspierać i maksymalizować syntezę ATP.

Reedukacja mięśni

Ale młody wygląd to nie tylko skóra. Zapominamy w swojej praktyce o tym, jak ważną rolę odgrywają mięśnie twarzy. Z wiekiem ich kształt ulega zmianie, przez co tracą swoje właściwości. Mięśnie dolnej partii twarzy rozciągają się, co przyczynia się do zmiany owalu, z kolei mięśnie mimiczne na skutek ciągłej pracy ulegają skurczeniu. Mikroprądy mają zdolność  reedukacji mięśni – stosując odpowiednie protokoły, jesteśmy w stanie odwrócić te procesy i przywrócić twarzy młodszy wygląd. Ze względu na to, iż mikroprądy nie powodują fizycznej ani wizualnej manipulacji mięśni przez prąd elektryczny, akcesoria, takie jak głowice lub rękawice przewodzące służą do fizycznego przesuwania mięśnia do pożądanej pozycji.

Przeciwdziałanie fotostarzeniu skóry

Badanie pokazują także korzystny wpływ tej technologii na skórę dotkniętą procesami fotostarzenia. W skórze zdrowej glikozoaminoglikany (GAG) znajdują się między włóknami elastynowymi i kolagenowymi. W skórze zniszczonej przez promieniowanie UV obserwuje się przemieszczenie GAG do powierzchownych warstw skóry właściwej, gdzie nie pełnią żadnej korzystnej roli. Mikroprądy są w stanie doprowadzić do ich relokacji i poprawy struktury skóry.

Lepsze przenikanie substancji aktywnych

Urządzenia z mikroprądami umożliwiają także wprowadzanie aktywnych preparatów kosmetycznych. Mikroprądy pobudzają ruch jonów, dzięki czemu produkty łatwiej wnikają do tkanek. Szeroki wachlarz produktów sprawia, że technologia nie ogranicza się tylko do zabiegów anti-age, ale może być stosowana także w terapiach skór trądzikowych, suchych czy z przebarwieniami. Pozytywny wpływ na procesy regeneracyjne sprawia, że mikroprądy są także pomocne w przyspieszaniu gojenia i poprawy jakości blizn, głównie poprzez pobudzenie krążenia. Efekt stymulacji cyrkulacji krwi i limfy pomaga w niwelowaniu obrzęków i zastojów limfatycznych. Podsumowując, urządzenia wyposażone w mikroprądy należą do wielofunkcyjnych rozwiązań, które są w stanie w bezpieczny sposób poprawić kondycję skóry i mięśni twarzy, dając przy tym trwałe efekty terapeutyczne.

Marta Boryka

Marta Boryka

Specjalista ds. szkoleń Dermalogica. Magister kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wieloletni szkoleniowiec w branży kosmetyki profesjonalnej. Prowadzi szkolenia oraz prezentacje w kraju i zagranicą. Autorka artykułów w prasie branżowej, uczestniczka licznych szkoleń. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii leczniczej z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury oraz peelingach chemicznych.

www.dermalogica.pl