Koszyk

Z igłą i bez

| Autor: Monika Szatkowska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie zabiegi iniekcyjne i aparaturowe skutecznie stymulują skórę okolic oczu?

• Na czy dokładnie polegają najpopularniejsze obecnie zabiegi?

• Czym kierować się przy doborze metody i aparatury?

Spis treści

Zaawansowane procedury zabiegowe | Okolica oczu jest bardzo wymagająca i jeśli chcemy skutecznie ją odżywić i zliftingować, niezbędne są zaawansowane zabiegi, m.in. iniekcyjne i aparaturowe. Dobrane odpowiednio do wieku, stanu skóry i konkretnych defektów pomagają wygładzać, wypełniać i stymulować. Ważna jest optymalna kwalifikacja do zabiegu i jego precyzyjne wykonanie. Tylko wtedy osiągniemy efekt spektakularnego odmłodzenia.

 

Mezoterapia mikroigłowa – igłowy pen

Praca igłowym penem pozwala na naturalną stymulację okolic oczu. Kontrolowane kilkukrotne nakłuwanie mobilizuje naskórek i skórę właściwą do regeneracji. Zabieg powinniśmy rozpocząć jak najdalej od okolicy oczu i stopniowo przybliżać się w ich kierunku. Przy pracy penem należy pamiętać o:

– odpowiednim naciąganiu skóry podczas zabiegu,

– doborze optymalnego kartridża – klasyczne 12 igieł lub bardzo delikatna głowica nano, dająca efekt mikrodermabrazji,

– ustawieniu szybkości drgań – im szybciej, tym zabieg jest delikatniejszy i bardziej komfortowy dla klientki,

– głębokości – rozpoczynamy od 0,1 maks. do 0,3 mm w zależności od grubości skóry.

Czas zabiegu, liczba powtórzeń i wybór techniki (ciągłe: liniowa, zygzakowa, okrężna, punktowe: mikrodrgania, stemplowanie) zależy od indywidualnych potrzeb skóry klientki. W większości przypadków zaczynamy od ruchów ciągłych. Ruchy punktowe stosujemy w miejscach zmarszczek mimicznych. Ważny jest skład ampułki. Najlepiej, by były to hipoalergiczne substancje nawilżające. Skóra okolic oka ma bowiem tendencję do podrażnień i opuchnięć. Podczas zabiegu należy uważać, aby preparat, który najczęściej występuje w formie wodnej lub żelowo-wodnej, nie przedostał się do oka.

 

Mezoterapia igłowa usieciowanym kwasem hialuronowym/osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia igłowa polega na ostrzykiwaniu usieciowanym kwasem hialuronowym okolic oczu. Przynosi natychmiastowy efekt wypełnienia ubytków w objętości, nawilżenie i odmłodzenie skóry. Kwas hialuronowy podajemy: w dolinie łez, gdy chcemy wypełnić boczne zmarszczki przy zewnętrznym kąciku oka, w okolicy nadoczodołowej bocznej, aby unieść boczną część brwi. Do wypełniania wybieramy kwas miękki, rzadki, słabo usieciowany. Okolica oczu jest predysponowana do obrzęków ze względu na słabe mięśnie okalające i jednoczesne mocne unaczynienie. Mięśnie mają trudności z właściwym odprowadzeniem żylnym, więc w tym miejscu często dochodzi do zastojów, dlatego ostrzykując tę okolicę zwracajmy uwagę na ilość, technikę podania i parametry HA. Przy ostrzykiwaniu badajmy grubość skóry, zbyt płytkie podanie przy cienkiej skórze może spowodować tzw. efekt Tyndala, czyli zasinienie w okolicy oczu (powoduje je prześwitujący HA). Obecnie kwas hialuronowy często jest łączony z osoczem bogatopłytkowym lub fibryną. Takie połączenie daje dodatkowy efekt aktywacji czynników wzrostu i naturalnych mechanizmów regeneracyjnych.

Plazma

To technologia polegająca na wytworzeniu łuku elektrycznego, dzięki któremu skóra może przejść ze stanu stałego w gazowy i „odparować” (zjawisko sublimacji). Wpływa to na reorganizację włókien kolagenowych, zwiększenie napięcia skóry, polepszenie ukrwienia powiek, wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego. Zabieg najczęściej wykonujemy na powiece górnej, w wyniku działania plazmy dochodzi do delikatnego uniesienia powieki. Bardzo ważna jest technika wykonania zabiegu – odległość łuku od skóry, czas, liczba i rozmieszczenie strzałów, systematyczna praca na jednakowej, bezpiecznej głębokości.

Karboksyterapia

Za pomocą bardzo cienkiej igły (insulinówki) dwutlenek węgla podawany jest śródskórnie lub podskórnie. Zabieg powoduje gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi wraz ze składnikami odżywczymi. Tym samym poprawia się mikrokrążenie i odnowa komórek. Odpowiedzią na karboksyterapię jest reakcja zapalna, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu w skórze.

RF mikroigłowa

RF mikroigłowa frakcyjna to rodzaj mezoterapii aparaturowej, gdzie igły (głowica zawiera ich ok. 25) dodatkowo nagrzewają skórę za pomocą fali radiowych. Jednocześnie działamy mechanicznie igłą oraz termicznie falą. Skóra zostaje nakłuta w okolicach oczu na głębokość do maks. 0,5 mm (na ciele maks 2,5 mm). Natychmiast po zabiegu dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych, przez kolejne miesiące skóra regeneruje się, a efekt zabiegu ulega wzmocnieniu.

Lasery

Do okolic oczu najczęściej stosujemy lasery ablacyjne frakcyjne. Laser frakcyjny powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje koagulacja tkanek. Poprawia się napięcie i elastyczność skóry, następuje jej „zagęszczenie”. W zależności do mocy możemy zastosować:

– laser tulowy – działa w naskórku, jest bardzo bezpieczny,

– laser erbowo-yagowy – dochodzi do granicy skóry właściwej, średnia moc działania,

– laser frakcyjny CO2 – działa również w skórze właściwej, ma bardzo dużą moc.

Monika Szatkowska

Kosmetolog, blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów, współwłaścicielka salonu „Lucyna” w Zamościu.
www.otwartysalon.pl