Koszyk

Żel & akryl w jednym

| Autor: Elwira Listwan

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Na co zwrócić uwagę pracując akrylożelem?

•  Jak modelować krótkie i szerokie płytki?

•  Dlaczego warto zwrócić uwagę na apex?

Spis treści

MODELOWANIE AKRYLOŻELEM ‒ Łączący w sobie zalety żelu i akrylu akrylożel to produkt, który w ostatnim czasie zyskał sympatię wśród stylistek paznokci, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących. Jest to bardzo gęsty produkt, ale jednocześnie plastyczny, pozwala na dowolne modelowanie. Zobacz, na co zwrócić uwagę, sięgając po akrylożel.

Używając akrylożelu stylista ma całkowitą kontrolę nad produktem, co w przypadku tradycyjnego żelu lub akrylu jest trudniejsze, gdyż żel może spływać, natomiast akryl zastyga. Akrylożel łączy zalety akrylu i żelu, eliminując też wady tych produktów. Pomimo utwardzania akrylożelu w lampie nie pojawia się tutaj nieprzyjemne pieczenie oraz brak jest charakterystycznego zapachu, jaki występuje przy metodzie akrylowej. Produkt dostępny jest zazwyczaj w tubkach do wyciskania, choć zdarzają się preparaty w słoiczkach. Producenci oferują swój produkt w kolorze przezroczystym (uniwersalnym do każdej stylizacji), białym (idealnym do stworzenia białej końcówki frencza), coverowym (niezbędnym przy budowie paznokci z przedłużanym łożyskiem) oraz transparentnym różu. Akrylożel świetnie sprawdzi się w codziennej pracy salonowej, na przykład jeśli klientka chce tylko utwardzić lub lekko przedłużyć swoje naturalne paznokcie, ale możemy wykorzystać go również do tworzenia tych nieco dłuższych. Pracując akrylożelem, musimy zwrócić uwagę na prawidłową budowę paznokcia. Przedłużając paznokcie, czy to na szablonie, czy na tipsie, nie możemy zapomnieć o takich elementach, jak odpowiedni tunel, krzywa C, prawidłowo wyprowadzone krawędzie boczne, odpowiednio umiejscowiony apex, który odpowiedzialny jest za stabilność całego zbudowanego paznokcia. Na początku usługi konieczna jest zatem ocena, z jaką płytką mamy do czynienia oraz jaki kształt i długość życzy sobie klientka.

Praca akrylożelem

Budowa paznokcia akrylożelem wygląda tak samo, jak przy systemie żelowym czy akrylowym. Jedynie sposób pracy przebiega nieco inaczej. Na odpowiednio przygotowaną płytkę (zrobiony manikiur, skrócony paznokieć, odtłuszczony) nakładamy bazę, a następnie specjalną szpatułką połączoną z pędzelkiem nakładamy produkt. Pędzelek jest płaski, służy do modelowania masy na paznokciu, ponieważ akrylożel nie jest samopoziomujący. Modelujemy go pędzelkiem zamoczonym w specjalnym liquidzie.
Należy zwrócić uwagę, by zachować krawędzie boczne i uniknąć efektu krogulczych/kurzych paznokci. Nie wyglądają one estetycznie, a poza tym nigdy nie będą stabilne i łatwo będą ulegać uszkodzeniom. Moje klientki często proszą o paznokcie „krótkie, ale szpice”. Wynika to zapewne z tego, że wydaje im się, że takie paznokcie będą wyglądały bardziej smukło. Natomiast aby były smukłe, wystarczy odpowiednio dociąć szablon lub/i zacisnąć tunel. Akrylożel pozwala na zaciskanie tunelu, tak samo jak to jest w przypadku żelu czy akrylu. Dlatego możemy zbudowany paznokieć odpowiednio uformować. Oczywiście należy pilnować czasu utwardzania, by nie doszło do sytuacji, że produkt nie jest utwardzony w pełni. Może to doprowadzić do uczulenia, jak również do uszkodzenia paznokci, np. złamania. Sposób na krótkie i szerokie płytki W przypadku bardzo krótkich, szerokich paznokci (np. obgryzanych), sztuczny paznokieć nie będzie aż tak szczupły, jak sobie to klientka wyobrażała. Nigdy nie wolno wysmuklać paznokci kosztem wypiłowania ścian bocznych. Przy tych krótkich lub średniej długości należy zaproponować kształt, który będzie stabilny w różnych sytuacjach, a stylizacja wytrzyma do następnej wizyty.

Pilnuj linii bocznych

Linie boczne stylizowanych paznokci muszą być na tej samej wysokości po obydwu stronach, powinny biec równolegle do linii wzrostu naturalnego paznokcia oraz mieć taką samą grubość w każdym miejscu patrząc od strony wolnego brzegu. Winny być kontynuacją naturalnego paznokcia. Absolutnie nie może być uskoków/schodów, które nie wyglądają ładnie, a w trakcie użytkowania będą przeszkadzały. W efekcie końcowym może to doprowadzić do uszkodzenia paznokcia. Co najważniejsze, akrylożel pozwoli wybudować krawędzie boczne tak, by późniejsze piłowanie było tylko delikatnym wyrównaniem i kosmetycznym zabiegiem.

Apex na wytrzymałość

Jeśli mamy do czynienia z klientką, która jednak zdecydowała się na nieco dłuższe paznokcie, wówczas musimy także pamiętać o prawidłowo wybudowanym apexie. Apex umiejscawiamy mniej więcej w 1/3 długości naturalnego paznokcia, licząc od wału okołopaznokciowego. I w zależności od tego, jaki kształt robimy, to albo idzie prosto do wolnego brzegu (w przypadku kwadratu), albo delikatnie opada. Nie należy bać się, że większy apex spowoduje, iż paznokieć będzie wyglądał topornie, gdyż dzięki długości ilość produktu na nim nie będzie widoczna, całość będzie wyglądać lekko, i co najważniejsze ‒ będzie mocna i wytrzymała. Tak jak w przypadku ścian bocznych, tak samo w przypadku apexu sprawdzamy i porównujemy, by apex wyglądał identycznie na wszystkich paznokciach. By nie było sytuacji, że jeden paznokieć jest grubszy od drugiego albo apex umiejscowiony jest w różnych punktach na płytce. Paznokcie powinny być zbudowane w taki sposób, by prezentowały się tak, jakby były naturalne. Akrylożel oczywiście nie jest produktem uniwersalnym. Bez znajomości prawidłowej budowy stylizowanego paznokcia nie będziemy mogli stworzyć trwałych prac. Zarówno przepiłowane boki, jak i brak tunelu spowodują, że paznokcie się połamią. Akrylożel nie jest na tyle mocny, by wytrzymać pomimo nieprawidłowej budowy paznokcia. Taką stylizację możemy wykończyć zarówno topem, tworząc bardzo naturalną, stonowaną stylizację, jak też pokryć dowolnym kolorem hybrydowym. Akrylożel daje możliwość również przedłużenia paznokci stosując specjalne formy, tzw. dual forms. Na przygotowany paznokieć nakładamy produkt, który wcześniej nakładamy na dopasowaną formę i dociskamy do paznokcia. Zaletą jest to, że faktycznie można bardzo szybko przedłużyć paznokcie, natomiast trudno osiągnąć prawidłową budowę, ponieważ formy są uniwersalne, a jak wiadomo, paznokcie naturalne każdy ma inne, więc efekt uzyskany przy użyciu dual forms może nie być tak dobry, jak przy pracy na szablonach.

Akrylożel doskonale sprawdzi się, jeśli klientka zechce tylko utwardzić lub lekko przedłużyć swoje naturalne paznokcie, ale możemy wykorzystać go również do tworzenia tych nieco dłuższych.

Żel & akryl – Podsumowanie

Niewątpliwie akrylożel jest produktem, który warto mieć. Zrewolucjonizował on rynek stylizacji paznokci, dlatego w ofercie ma go wiele firm. Początkującym stylistom pozwala pracować dłużej, by zbudować idealne paznokcie, natomiast doświadczonym stylistom pozwala tworzyć awangardowe kształty, które do tej pory były tworzone tylko za pomocą akrylu.

Elwira Listwan Dyplomowany instruktor Euro Fashion Akademia Paznokcia. Grand Prix Diamond League Nail Championship Norway, Bergen.