Koszyk

Diagnostyka według TCM

| Autor: Joanna Harasimiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są założenia diagnostyki wg tradycyjnej medycyny chińskiej?

• Z jakimi problemami organów wewnętrznych TCM łączy konkretne objawy skórne?

• W jaki sposób umiejętnie łączyć zasady TCM i współczesnej kosmetologii w spójne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne?

Spis treści

Czy problemy skórne mogą być odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia? Tradycyjne podejście do terapii skóry polega na przeprowadzaniu wywiadu, wypełnianiu karty konsultacyjnej, omawianiu problemów, ocenie typu i kondycji skóry na podstawie tego, co widzimy i czujemy pod palcami, dotykając skóry klienta. Podejście Wschodu do diagnozy opiera się na założeniu, że każdy stan skóry jest odzwierciedleniem kondycji całego organizmu i ogólnego samopoczucia. W diagnozowaniu skóry klienta warto łączyć elementy obu technik, aby trafnie oceniać jej stan i dobierać spersonalizowane plany zabiegowe i schematy pielęgnacji domowej.

Holistycznie

Medycyna zachodnia uważa, że ​​każdy organ ludzkiego ciała jest od siebie oddzielony, a diagnozowanie wychodzi od objawu, potem szuka przyczyny, następnie określa konkretną chorobę.  Medycyna wschodu postrzega ciało jako całość, w której każdy organ jest ze sobą powiązany. Szuka dysharmonii naturalnej energii ciała, nie skupiając się na konkretnej jednostce chorobowej. Jest holistyczna i opiera się na założeniu, że jeśli nasz organizm jest w równowadze, to jesteśmy w doskonałym zdrowiu. W tradycyjnej medycynie chińskiej twarz jest wskaźnikiem zdrowia lub choroby. Badając zmiany skórne, możemy określić wewnętrzne zaburzenia równowagi i zestresowane obszary ciała. Ponieważ każdy obszar twarzy odnosi się do określonych narządów wewnętrznych, dysharmonia w danym układzie doprowadzi do zmian w obrębie skóry, jej tekstury lub poziomu nawilżenia odpowiedniego obszaru twarzy. Poszczególne strefy analizy skóry twarzy wykazują pewne najczęściej występujące stany skóry, co może mieć związek z diagnozą chińską:

• CZOŁO Typowe kondycje: zaskórniki pod powierzchnią skóry lub wzdłuż linii włosów i brwi, zmiany zapalne, odwodnienie i zmarszczki poprzeczne, suchość, zaczerwienienie lub swędzenie skóry, przebarwienia „stresowe” na skroniach.
Do rozważenia: niewłaściwe usuwanie produktów do włosów lub makijażu, nowy produkt do pielęgnacji włosów lub do makijażu, słaba higiena podczas usuwania włosków z brwi, stosowanie produktów ze składnikami komedogennymi, nieprawidłowe użycie produktu.
Związek z diagnozą chińską: niewystarczające spożycie wody, słabe trawienie, stres nadnerczy.

• OKOLICA OCZU Typowe kondycje: prosaki, cienkie linie, cienie, opuchnięcia, uwrażliwienie.
Do rozważenia: komedogenne składniki w makijażu lub preparacie do demakijażu, ubogi schemat pielęgnacyjny, stres mechaniczny (np. tarcie), alergie, problemy z zatokami.
Związek z diagnozą chińską: alergie, niewystarczające spożycie wody, nawyki żywieniowe, brak snu, wysoki poziom kwasu moczowego we krwi.

• NOS, OBSZAR MIĘDZY BRWIAMI Typowe kondycje: zaskórniki, zmiany zapalne, zaczerwienienia, łuszczenie, pionowe linie (bruzdy) i rozszerzone naczynka.
Do rozważenia: nadmiar sebum, odwodnienie, niehigieniczne techniki ekstrakcji, komedogenne składniki makijażu, alergie, problemy z zatokami, katar sienny.
Związek z diagnozą chińską: duże spożycie tłustych pokarmów, nietolerancja laktozy, brak warzyw w diecie, jedzenie późno w nocy, słabe mikrokrążenie, wysokie/niskie ciśnienie krwi, alergie.

• POLICZKI Typowe kondycje: uwrażliwienie i rumień, zmiany trądzikowe, prosaki, pionowe linie, przebarwienia, obrzęki.
Do rozważenia: alergie, np. wziewne na pyłki traw, problemy z zatokami, komedogenne składniki makijażu, niewłaściwa higiena telefonu, uszkodzenia posłoneczne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry.
Związek z diagnozą chińską: zanieczyszczenia powietrza, środowisko życia, płytki oddech, wysoki poziom stresu, palenie papierosów, astma, stres oddechowy spowodowany kaszlem, przeziębieniem lub paleniem.

• BRODA I OKOLICA UST Typowe kondycje: powierzchowne zanieczyszczenia, zmiany zapalne, zaskórniki, pigmentacja lub zwiększony porost włosów nad górną wargą.
Do rozważenia: niewłaściwe oczyszczanie, komedogenny makijaż, palenie papierosów, opieranie brody na dłoniach, pigmentacja i nadmierny porost włosów w ciąży.
Związek z diagnozą chińską: alergie pokarmowe, nawyki żywieniowe, zaburzenia płodności, zamartwianie się.

• SZYJA I ŻUCHWA Typowe kondycje: zmiany trądzikowe, uwrażliwienie, pigmentacja, oznaki starzenia.
Do rozważenia: uszkodzenia posłoneczne i lub nadwrażliwość na substancje zapachowe.
Związek z diagnozą chińską: wysoki poziom stresu, problemy hormonalne.

Niekiedy nieświadomie włączamy elementy diagnozy chińskiej do swoich rozmów z klientami podczas analizy skóry, np. powszechnie odwołując się do związku między hormonami a zmianami trądzikowymi, zwłaszcza w obrębie brody i żuchwy. Kiedy mamy kompleksowe, holistyczne podejście do terapii skóry klienta uzyskujemy lepsze efekty pozabiegowe dzięki spersonalizowanym zaleceniom i planom zabiegowym dopasowanym do jego stylu i trybu życia.

Joanna Harasimiuk

Kosmetolog, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzi liczne szkolenia, warsztaty i webinary. Wykładowca i uczestnik konferencji z zakresu nowoczesnej kosmetologii. Autor artykułów w prasie branżowej. Manager Działu Szkoleń Dermalogica Polska. www.dermalogica.pl