Koszyk

Zdaniem ekspertów

Praktyczne rady na walkę z pyłem – W niniejszym wydaniu znajdziemy artykuł Danki Błotnej „Salon bez pyłu”, w którym znajdziecie przerażające informacje dot. wpływu pyłu powstającego w skutek opiłowywania paznokci na nasze zdrowie. Zapytaliśmy ekspertów, jak oni radzą sobie z tym zjawiskiem.

Anna Sikora
Astonishing Noriko Nails
Nadmierna ilość pyłu i oparów przyczynia się do powstania alergii, podrażnień
oczu, gardła lub nosa. Należy więc zwrócić uwagę na prawidłową wentylację
w salonie i to, czy posiadany przez nas system HVAC jest regularnie konserwowany. Możemy zakupić profesjonalny filtr powietrza zaprojektowany specjalnie dla salonów – z filtrami HEPA i grubym złożem węglowym. Dobór odpowiedniego pochłaniacza pyłu z filtrem pomoże Wam zminimalizować unoszący się pył. Używanie maseczki jednorazowej N95 zapewni lepszą jakość i zadba o bezpieczeństwo. Dodatkowo powinno się często wietrzyć pomieszczenia, używać metalowych pojemników z samozamykającymi się pokrywami, zakładać fartuch i rękawiczki ochronne, używać odpowiednich środków do dezynfekcji powierzchni, zakupić meble, które są łatwe w czyszczeniu, bez zbędnych półek, na których gromadzi się pył.

Iwona Friede
Euro Fashion Akademia Paznokcia
To, co się na pewno sprawdzi, to dobry pochłaniacz – idealnie, gdyby był wbudowany w blat biurka. Takie urządzenie to zbawienie każdej stylistki. Pamiętajmy jednak o tym, by pochłaniacz był włączony przy każdym opiłowaniu. Tym oto sposobem unikniemy zapylenia salonu. Kasetka tego pochłaniacza posiada filtr, który systematycznie czyszczony i wymieniany, niweluje pył do zera. Siebie chronimy, zakładając maseczkę i odzież ochronną. Pracujemy w okularach ochronnych lub przyłbicy.

 

 

 

Marek Cyrulik
Lady’s Nails Cosmetics
Statystyki podają, że stylistka paznokci pracując 8 godzin dziennie bez maseczki higienicznej i bez skutecznego odsysania pyłu w ciągu roku wdycha nawet do 4 kg pyłu! Brak zabezpieczenia prowadzi do chorób płuc, zatruć, alergii. Najskuteczniejszą ochroną przed pyłem jest frezarka z wydajnym pochłaniaczem pyłu. Nowoczesne frezarki tego typu osiągają zdolność pochłaniania pyłu od 80 proc. do 95 proc. Frezarkę z pochłaniaczem pyłu można używać zarówno do manikiuru, pedikiuru, jak i zabiegów podologicznych. Warto wybrać frezarkę klasy medycznej.

 

 

Lena Kurach
Q by Better Nails
Jednym z bardziej uprzykrzających elementów pracy stylisty jest wszechobecny pył. Na szczęście rozwój branży pozwala nam, stylistom, na różne rozwiązania. Najpopularniejszym sposobem jest pochłaniacz pyłu, na rynku pojawiły się bardzo ciche, mocne i do tego montowane w blat, które w prosty sposób usuwają pył już w trakcie piłowania. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki koszt, pamiętajmy, by chronić nasze zdrowie, używając maseczek jednorazowych. A blat oraz wszystkie przedmioty stojące na biurku zdezynfekować między klientkami. Pozwoli to zapobiec przenoszeniu na rękawiczkach ewentualnych drobnoustrojów z opakowań na dłonie klientki.

 

Angelika Piwowarczyk
IBD Polska
W zawodzie stylistki najbardziej szkodliwy dla zdrowia jest pył, praktycznie niewidoczny gołym okiem. Podstawową ochroną płuc podczas pracy jest maseczka, którą stylistka powinna mieć w czasie piłowania paznokci. Panie pracujące bez ochrony narażone są na wdychanie ok. 4 kg pyłu rocznie. Istotną rzeczą jest posiadanie i praca z pochłaniaczem pyłu. Osobiście uważam, iż wszystko to jest bardzo ważne, ale nie należy zapominać o wentylacji pomieszczenia oraz systematyczności w sprzątaniu. Codzienne odkurzanie, mycie podłóg i mebli, dezynfekcja po każdej klientce, a także częsta wymiana worka w pochłaniaczu, to minimum sanitarne.

 

 

 

Krzysztof Świrski
Semilac
Najlepszym rozwiązaniem w salonie jest pochłaniacz pyłu. Należy zwrócić uwagę na jego moc ssącą oraz to, czy pochłaniacz posiada filtr, czy worek, który nie jest dobrym rozwiązaniem. Przez jego otwory pył i tak wydostaje się na zewnątrz, przez co rozpyla się jeszcze bardziej. Najwygodniejszymi pochłaniaczami są te wbudowane w blat roboczy. Można znaleźć również takie, które kładziemy na biurku do pracy. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na pochłaniacz, pozostaje nam chronić siebie (odzież robocza, ochrona twarzy i dróg oddechowych, antystatyczne produkty do czyszczenia powierzchni).