Koszyk
W dwóch odsłonach

W dwóch odsłonach

| Autor: Joanna Kuskowska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Komu zawdzięczamy stylizacje french?
• Czym różni się french salonowy od tego wykonywanego podczas mistrzostw
• Codecyduje o estetyce stylizacji french

FRENCH MISTRZOWSKI A SALONOWY – Klasyka gatunku, idealny na każdą okazję, ponadczasowa elegancja… tak, to mowa o frenchu, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Dziś jednak nie bierzemy na warsztat technicznych niuansów, lecz przyjrzymy się różnicom w wykonaniu tej stylizacji w salonie i podczas wymagających konkurencji mistrzowskich.

 

French manicure swoje narodziny zawdzięcza Amerykanowi Jeffowi Pinkowi, który stworzył ten ponadczasowy trend w 1976 roku z myślą o gwiazdach kina oraz modelkach, których paznokcie jednocześnie musiały być piękne, czyste, estetyczne, a przede wszystkim miały pasować do każdej granej przez nie postaci.

French manicure to nic innego jak sposób malowania paznokci w jasnych, naturalnych barwach, z zaznaczeniem białych końcówek. Zdawałoby się to banalnie proste, prawda? Jednak stworzenie idealnej stylizacji w tym właśnie stylu jest nie lada wyzwaniem dla każdej stylistki paznokci. Tak jak idealnie wystylizowane paznokcie perfekcyjnie mogą podkreślić walory ich właścicielki, tak samo źle dobrana stylizacja może wyolbrzymić mankamenty jej dłoni. Skupmy się najpierw nad pracą salonową.

French salonowy

Czy stylizacja french manicure w salonie kieruje się jakimiś zasadami? Czy wpływ na jej wygląd mają tylko trendy modowe? Biorąc pod uwagę sugestie klientki musimy dopasować je jednak do pewnych nieugiętych zasad. Nie od dziś wiadomo, że dobierając klientce długość oraz kształt paznokcia nie tylko zwracamy uwagę na naturalny typ płytki paznokcia, ale także należy przeprowadzić wywiad na temat wykonywanego przez nią zawodu czy choćby jej codziennych czynności, aby stylizacja była jak najbardziej trwała i jednocześnie bezpieczna.

Wykonując french manicure hybrydowy (zdjęcie 1) szczególną uwagę zwracamy na naturalność stylizacji. Idealnie dobieramy kolor transparentnie mlecznej bazy, pamiętając, że jej odcień powinien pasować do koloru łożyska oraz koloru skóry dłoni. Na długość białego paseczka i uśmiech wpływa zarówno naturalna długość paznokci. jak i naturalny kształt opuszki.

Fot. 1

W stylizacji żelowej lub akrylowej ważnym kryterium french manicure’u jest wygląd dłoni i smukłość palców, na których będziemy tworzyły french. Dobierając linię uśmiechu przy kształcie kwadratowym paznokci klientce o topornych i krótkich palcach zwróćmy uwagę na linie wałów tylnych – eponychium. Łuk uśmiechu powinien być lustrzanym odbiciem tej strefy (zdjęcie 2). Wybierając natomiast paznokcie okrągłe, takie jak owal i migdał, dobrze przeszkolona stylistka powinna wiedzieć, że linia uśmiechu uwarunkowana jest kształtem wolnego brzegu. W tym przypadku także zwróćmy uwagę na wygląd dłoni. Długie, proste paluszki mogą być jak najbardziej stylizowane na kształt migdała. W jego przypadku idealnie pasuje mocny, dramatyczny uśmiech linii french (zdjęcie 3).

Fot. 2

Fot. 3

Jak widzimy, stworzenie takiej stylizacji w salonach manicure’u wcale nie jest takie proste. Jednak warto nadmienić, że niewątpliwym ułatwieniem pracy nad stylizacją french w salonie jest możliwość wykonania jej paint żelem na wcześniej już wybudowanej oraz przygotowanej płytce paznokcia. Stosując takie rozwiązanie musimy posiadać dość sporą wiedzę podstaw, aby wykonać piękną i trwałą stylizację. Dlatego podczas moich autorskich szkoleń temat french omawiany jest dopiero na trzecim etapie całego czteroetapowego systemu.

French godny medalu

A co w przypadku gdy mówimy o mistrzostwach stylizacji paznokci? Pierwszym i jednym z niepodważalnych argumentów wskazujących na dużo większe wymagania co do opanowania warsztatu pracy przez osobę biorącą udział w mistrzostwach nad stylistką tworzącą stylizację french w salonie jest fakt, że podczas mistrzostw tworzymy stylizację french konstrukcyjny. Biała końcówka w tym wypadku jest częścią budowy paznokcia, czyli do jej wykonania stosujemy biały żel budujący, a nie żel do malowania na gotowej już powierzchni.

Nie bez powodu jest to królujący trend w prawie każdej konkurencji mistrzostw. Gdy wykonujemy go klientce w salonie, dbamy o ich trwałość i estetykę. Natomiast biorąc udział w mistrzostwach nie możemy wyjść poza ramy regulaminu oraz przede wszystkim narzuconych nam parametrów budowy paznokci przypisanych do danej konkurencji.

Opierając się na moim doświadczeniu jako sędzia mogę śmiało powiedzieć, że wybierając konkurencję odpowiednią dla siebie, musimy zmierzyć swoje możliwości na zamiary i wybrać taką, gdzie technikę budowy oraz tworzenia poprawnego kształtu mamy opanowaną do perfekcji. Dopiero wtedy dodając do tej wiedzy idealnie wyprofilowany french możemy walczyć o podium. Dlatego też organizatorzy dbają o to, aby każdy, kto marzy o wzięciu udziału, mógł spróbować swoich sił, i przygotowują pełen wachlarz konkurencji.

Fot 4. Mistrzowskie stylizacje | wykonanie na jednej dłoni manicure’u w kolorze czerwonym, zaś na drugiej w stylu french

Fot. 5 Mistrzowskie stylizacje | wykonanie stylizacji french na obu dłoniach w proporcjach i parametrach odpowiadających stylowi salonowemu

Fot 6. Mistrzowskie stylizacje |wykonanie ekstremalnie długiego sztyletu

Konkurencje mistrzowskie cechują się niebywałą dbałością w wykonaniu jak najbardziej precyzyjnych prac w niezwykle cienkich oraz technicznie dopieszczonych stylizacjach (zdjęcie 7).

Fot. 7

 

Dłonie modelki

Niezwykle istotną rolę podczas wykonywania mistrzowskich stylizacji french odgrywa sama modelka, a dokładnie wygląd jej dłoni. Proste paluszki, zadbana skóra oraz nienaganne strefy eponychium czy hyponychium mogą bardzo ułatwić mistrzowskie zadanie. To do kształtu palców dłoni i długości naturalnego łożyska dobieramy kształt mistrzowskiej stylizacji french, w tym linii uśmiechu czy choćby nawet proporcji i długości paznokcia. Tym bardziej musimy na to zwrócić uwagę w konkurencjach, gdzie użycie produktów typu cover jest surowo zabronione.

Troszkę ułatwioną sprawę mamy w konkurencjach, w których możemy wspomagać się produktami typu cover przy tworzeniu stylizacji french. Wówczas możemy wystylizować wygląd łoża paznokcia w taki sposób, aby końcówka oraz całość stylizacji wyglądała tak, jak sobie to zamierzyłyśmy. Chcąc spróbować swoich sił w mistrzostwach pamiętajmy także o odpowiednio dobranych proporcjach końcówki do łożyska, ponieważ w każdej z konkurencji są one inne. Nie zapominajmy także o doskonale wymierzonych „wąsikach” stylizacji french.

Biorąc zatem pod uwagę ilość wiedzy oraz praktyki, jakie są niezbędne podczas stylizacji paznokci french wykonywanych w salonie, a także jak istotny jest doprecyzowany warsztat osoby startującej w mistrzostwach, można śmiało powiedzieć, że obydwie te niby siostrzane stylizacje wymagają od nas odpowiednich umiejętności nabytych podczas dobrze ukierunkowanych szkoleń. Z drugiej strony to właśnie stylizacje mistrzowskie pokazują kunszt, precyzję oraz perfekcyjne wyczucie materiałów do budowy paznokci stylisty paznokci, a także stwarzają niepowtarzalną okazję do jego twórczego wyzwolenia!

Joanna Kuskowska

Sędzia międzynarodowych mistrzostw NAILPRO, Master Instructor Nails Company. Właściciel Nailtech collage, Nail Expert od 2006 roku, certyfikowany instruktor i edukator od 2015 roku. Właściciel i trener „Junior Academy by Nails Company”.