Mikropigmentacja medyczna

Komfort i bezpieczeństwo

Mikropigmentacja medyczna (cz. 2) | Aby pacjent onkologiczny skorzystał z usług specjalisty PMU, musi mieć pewność, że nasze kwalifikacje i doświadczenie są na najwyższym poziomie. Przede wszystkim jednak musi wiedzieć, że jesteśmy w stanie mu pomóc. Ciągłe dokształcanie, ścisła współpraca z ośrodkami medycznymi specjalizującymi się w leczeniu onkologicznym, a także fundacjami i organizacjami wspierającymi pacjentów, to kluczowe zadania specjalisty chcącego świadczyć usługi z zakresu mikropigmentacji medycznej.

 

 

 

Coraz częściej do naszych gabinetów kosmetycznych trafiają pacjenci w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, ponieważ liczba zachorowań z roku na rok rośnie. W Polsce choroby nowotworowe są obecnie przyczyną około 20 proc. wszystkich zgonów. Świadomość badań profilaktycznych, mimo szerokich kampanii społecznych, jest nadal niewystarczająca.  Ważne jest, by ją poszerzać, bo wczesne wykrycie zmian nowotworowych często jest równoznaczne z wyleczeniem, po którym pacjent wraca do codzienności rodzinnej i zawodowej. Współczesna medycyna zapewnia różne metody terapii nowotworów, a ich zastosowanie zależy od rodzaju guza i jego właściwości, a także od stopnia zaawansowania choroby. Zależnie od tego lekarz podejmuje właściwe kroki mające na celu wyleczenie bądź przedłużenie życia chorego.

Metody leczenia nowotworów dzielą się na działania miejscowe, które opierają się na oddziaływaniu bezpośrednio na guz, i mowa tutaj o chirurgii oraz radioterapii, oraz systemowe, które opierają się na chemio- i hormonoterapii oraz leczeniu biologicznym. Leczenie trwa długo, nawet kilka lat, i wymaga podejścia kompleksowego, a także pracy całego zespołu, łącznie z pomocą psychologa oraz rehabilitacją chorego po leczeniu.

Współczesna kosmetologia ma także wiele do zaoferowania pacjentom onkologicznym, przy czym poprawa wizerunku w tym czasie ma ogromne znaczenie. Nie powinno dziwić, iż każdy chce wyglądać dobrze, nawet w trakcie terapii. Gdy pacjent onkologiczny trafia do gabinetu kosmetologa, podologa czy linergisty, nie odsyłajmy go z kwitkiem, tylko poszerzajmy swoją wiedzę, by móc mu pomóc.

Nowotwór nie musi wykluczać makijażu permanentnego. Jeśli tylko lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, można go wykonać.

 

Współpraca z onkologiem

Warto nawiązać współpracę z lokalnym oddziałem onkologicznym, by personel szpitala miał świadomość, gdzie może bezpiecznie odsyłać pacjentów. Najlepiej jest zaprosić jednego z lekarzy do gabinetu, by przekonał się, że miejsce, do którego pokieruje swoich pacjentów, jest bezpieczne, personel wykwalifikowany, a jakość świadczonych usług jest na najwyższym poziomie. Nie bójmy się konsultować tematu z lekarzami, bo to właśnie niewiedza ogranicza nas najbardziej.

 

Kiedy wykonać zabieg mikropigmentacji?

Z uwagi na to, że wiemy, jak leczenie onkologiczne wpływa na organizm i skórę chorego, często radzę moim klientkom, by na makijaż permanentny decydowały się przed chemioterapią, wtedy najczęściej nie ma przeciwwskazań. Niestety, bywa że nie ma na to czasu, bo terapia zostaje wdrożona zaraz po diagnozie, wtedy muszą poczekać do momentu zakończenia leczenia. Szkoda, bo samopoczucie w trakcie chemioterapii z podkreśloną urodą jest o wiele lepsze, twarz wygląda promiennie, a najważniejsze, że pacjentka nie przeżywa takiego mocnego szoku, gdy traci brwi i rzęsy. Gdy po leczeniu włoski odrastają (czasem trochę zmienione), efekty makijażu permanentnego są nadal bardzo naturalne.

Skutki leczenia onkologicznego często mają wpływ na urodę.

 

Skutki chemioterapii:

– wysuszona, nadwrażliwa, przekrwiona i zaczerwieniona skóra, najczęściej pojawia się jej swędzenie, suchość i podrażnienie,

– nadmierna wrażliwość na promieniowanie UV,

– zasinienia i cienie pod oczami,

– neuropatia dłoni i stóp, zniszczone płytki paznokci, ich kruchość, deformacje, zmiana koloru, spowolniony lub zahamowany wzrost, rozwarstwianie i zanik płytki,

– opuchlizna oraz obrzęki ciała i twarzy,

– włosy – wzmożone wypadanie, również rzęs i brwi, których pełny odrost pojawia się zwykle do roku od zakończenia leczenia, lecz kolor i struktura włosów mogą być inne niż przed rozpoczęciem leczenia.

 

Skutki radioterapii:

– skóra – funkcja gruczołów łojowych zostaje zahamowana bądź całkowicie zaburzona, co powoduje mocne przesuszenie naskórka, dodatkowo mogą pojawić się poparzenia, odbarwienia, przebarwienia, teleangiektazje, a gojenie skóry może być utrudnione,

– paznokcie – rozwarstwianie, zanik płytki, bolesność związana z przerostem i pogrubieniem płytki paznokciowej,

– włosy – wzmożone wypadanie aż do całkowitej utraty owłosienia.

Przed zabiegiem pacjent musi uzyskać pozytywną opinię lekarza i przedstawić nam pisemne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, musi mieć dobre wyniki badań krwi. W przypadku pigmentacji osób po chemioterapii istotne jest odczekanie odpowiedniego okresu od zakończenia leczenia. Zabiegu nie można wykonać przy niskim poziomie leukocytów. Musimy mieć pewność, że organizm pacjenta jest w lepszej formie, wzmocniony i gotowy na zabieg. Trzeba jednak pamiętać, że u chorych na nowotwory w wyniku chemioterapii zwiększa się podatność na infekcje, osłabia proces i tempo gojenia ran i występuje możliwość słabszego przyjęcia się barwnika w skórze.

Często bardzo trudną kwestią do zaakceptowania przez pacjenta jest fakt, że mikropigmentacji nie można wykonać w trakcie chemioterapii. Ryzyko powikłań jest wówczas zbyt wysokie ze względu na obniżoną odporność organizmu. Naszym zadaniem jest wytłumaczyć wszystko fachowo i spokojnie oraz dać klientce zalecenia pielęgnacyjne na ten trudny okres. Warto też przeprowadzić krótką lekcję makijażu, by mogła sama delikatnie podkreślać okolicę oczu, gdy utraci brwi i rzęsy, a także wykonać przykładowy delikatny makijaż.

Onkokosmetologia to nowa dziedzina, która choć powstała niedawno, prężnie się rozwija. Mikropigmentacja medyczna jest ważnym elementem kompleksowej opieki kosmetologicznej. Będąc czynnymi uczestnikami rozwoju tej dziedziny, zadbajmy o to, by jakość naszych usług była na najwyższym poziomie, a personel stale podnosił swoje kwalifikacje. Zadbajmy o to, by klienci będący w potrzebie nie błądzili od gabinetu do gabinetu, tylko wiedzieli, że jesteśmy tu dla nich.

 

Choroba onkologiczna osłabia organizm, nie tylko wyczerpując go fizycznie, ale i psychicznie. Niezdolność do aktywności zawodowej, przerwy w kontaktach społecznych, jak również obniżenie samoakceptacji i atrakcyjności zewnętrznej powodują stan przygnębienia, a nawet depresji. Kobiety szczególnie przeżywają ten stan, bo tracąc atrybuty urody, czują się znacznie mniej atrakcyjne

 

Wizyta w salonie beauty to nie tylko dbanie o ciało, ale też o psychikę, która w tym trudnym okresie pełni kluczową rolę w powrocie do zdrowia. Dobry wygląd pomaga przezwyciężyć trudne chwile i pozwala czuć się swobodnie w kontaktach towarzyskich, które są nam wszystkim przecież bardzo potrzebne.

Jak powinna przebiegać wizyta pacjenta onkologicznego w salonie PMU? Atmosfera i standaryzacja procedur w gabinetach kosmetycznych budują zaufanie i nadają charakter placówce, a w przypadku osób dotkniętych chorobą niesłychanie istotne jest miejsce, gdzie będą czuły się bezpiecznie. Każdy salon usług beauty powinien wprowadzić standardy funkcjonowania (a w ich ramach procedury), dzięki temu personel jest traktowany jako zespół, a nie pojedyncze osoby. Elementy obejmujące standaryzację usług beauty dla pacjentów onkologicznych:

1. Powitanie

Procedura przyjęcia w salonie powinna być taka sama w przypadku każdego klienta, czyli miłe przywitanie, ustalenie celu wizyty, propozycja poczęstunku i dalsze pokierowanie.

2. Wywiad

Ten element jest bardzo ważny, gdy mamy do czynienia z pacjentem, który jest w takcie choroby. Służy m.in. zdiagnozowaniu stanu zdrowotnego i ustaleniu, czy u klienta występują przeciwwskazania do wykonania danej usługi. W przypadku osoby, która jest w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, istotne jest pisemne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań.

3. Przygotowanie pomieszczenia do zabiegu

Pomieszczenie zabiegowe przed wejściem klienta powinno być przygotowane. Nie można tego robić dopiero w chwili, kiedy wejdzie on do gabinetu. Jednorazowe materiały do zabiegu są otwierane w obecności klienta.

4. Procedura wykonania zabiegu

Każdy zabieg powinien być wykonany w sposób zapewniający najwyższy komfort klienta. W trakcie zabiegu możemy zapytać o konkretne życzenia co do jego przebiegu. Zwracamy uwagę na reakcję, pamiętając, że skóra osoby chorej jest szczególnie wrażliwa.

5. Zakończenie zabiegu

Po zabiegu nie wolno pozostawić klienta samemu sobie, szczególnie w przypadku zdiagnozowanej choroby. Powinniśmy przekazać istotne informacje o codziennej pielęgnacji, tj. jak powinna ona wyglądać, co może być stosowane, a co nie, oraz przedstawić program dalszego postępowania w ramach gabinetowej pielęgnacji. Taka postawa sprawi, że klient poczuje się pewniej i wynagrodzi nas zaufaniem.

 

Literatura cytowana:

- Monografie i opracowania ze zbioru materiałów pokonferencyjnych Ogólnopolskiej

Konferencji Naukowej „Pielęgnacja kosmetologiczna pacjenta onkologicznego”, 14.03.2019 r. Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie

- Joanna Klonowska, Opieka kosmetologiczna nad pacjentami onkologicznymi realizowana

przez kosmetologów w gabinetach kosmetologicznych

- Sebastian Tatarek, Obsługa pacjenta onkologicznego w salonie usług beauty Katarzyna Wójcik-Brylska, Komunikacja medyczna kosmetolog – pacjent onkologiczny

 

Daria Jurałowicz-Boratyńska | Kosmetolog, trener, mistrzyni makijażu permanentnego, wieloletni przedstawiciel koncernów dermokosmetycznych, właścicielka salonu LE CONTOUR w Legionowie; www.facebook.com/lecontourpl


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij