Koszyk
Nadmierne wypadanie włosów u kobiet

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet

| Autor: Agnieszka Tarasiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet?

•  Czy jest to częsty problem?

•  W jaki sposób przebiega proces diagnostyki i leczenia łysienia, w zależności od jego genezy?

•  Jakie działania może podjąć trycholog, jakie specjalista PMU?

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet – Nadmierne wypadanie włosów to problem, z którym mierzy się bardzo wiele kobiet.  Polega na stopniowym zanikaniu owłosienia, co z kolei przyczynia się do zaniżenia poczucia własnej wartości i powstawania kompleksów. Co powoduje tę przypadłość? Jak sobie pomóc? Gdzie szukać wsparcia? Przyjrzyjmy się bliżej tej tematyce.

Przyczyny łysienia u kobiet

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym i nie jest to powód do obaw. Każdego dnia możemy tracić nawet do 150 włosów dziennie dlatego włosy na szczotce tuż po ich przeczesaniu nie jest powodem do zmartwień! Wypadający włos zostaje zastąpiony nowym włosem, dlatego dopóki włosy nie przerzedzają się zauważalnie i nie tracą gęstości nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak dostrzegamy na głowie miejsca, które są całkowicie pozbawione mieszków włosowych należy natychmiast zacząć działać!

Pierwszą podstawową czynnością jest zdiagnozowanie przyczyny łysienia. Zanim zaczniemy szukać powodów w poważnych schorzeniach, zwróćmy uwagę na pielęgnację skóry głowy. Jakich środków używa klientka? Przeanalizuj skład używanych kosmetyków – być może zawierają substancje, które działają niekorzystnie. Czy klientka prowadzi zdrowy tryb życia? Wszyscy jak mantra powtarzają: jedz zdrowo, uprawiaj sport, nie nadużywaj alkoholu czy papierosów. Powtórzymy to niestety po raz kolejny – styl życia ma znaczenie szczególnie przy nadmiernym wypadaniu włosów. Jeśli pielęgnacja i tryb życia nie budzą zastrzeżeń, a problem nie znika, należy szukać przyczyny dalej.

 Do najczęstszych przyczyn łysienia u kobiet należy:

– skutki uboczne farmakoterapii

– spadek poziomu estrogenu ( np. odstawieniu antykoncepcji, po ciąży, po lub w trakcie menopauzy)

– nadczynność lub  niedoczynność tarczycy

– zaburzenia hormonalne

– silny stres

– czynniki genetyczne

By dokładnie zlokalizować przyczynę problemu należy wykonać szereg badań. Przez ten zaawansowany proces, najlepiej poprowadzi klienta doświadczony trycholog, który po przeprowadzonej konsultacji dokładnie wskaże kolejne kroki postępowania.

Rodzaje łysienia

-Łysienie androgenowe – choroba dziedziczna, gdzie nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest przez androgeny – męskie hormony płciowe

-Łysienie plackowate – przewlekła choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym,  układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe,  oprócz skóry głowy choroba bardzo często atakuje brwi oraz rzęsy

-Łysienie łojotokowe – choroba bezpośrednio związana z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, przyczyną występowania problemu jest nadczynność gruczołów odpowiadających za produkcję sebum.

-Łysienie teleogenowe – choroba spowodowana stresem i niedoborem czynników odżywczych, w tym przypadku zaburzony jest cykl wzrostu włosów, więcej włosów wypada niż rośnie

-Łysienie bliznowaciejące – choroba o podłożu immunologicznym, powoduje nieodwracalną utratę włosów

Jak ocenić zaawansowanie łysienia?

Po otrzymaniu informacji co nam dolega i dlaczego, musimy określić stopień zaawansowania problemu. To z kolei pomoże nam przejść do następnego etapu jakim jest leczenie. 3 stopniowa skala Savina inaczej nazywaną skalą utraty włosów u kobiet pozwala obrazowo przedstawić zaawansowanie łysienia. Obecnie stosowane są cztery różne skale utraty włosów u kobiet  (Ludwiga, Olsena i Ebling-Rooka), jednak to szczegółowość skali Savina pozwala na rozwój firm farmaceutycznych skupiających się na leczeniu nadmiernego wypadania włosów.

Wizyta u specjalisty

Aby poznać przyczynę i  sposoby walki z łysieniem, kobiety odwiedzają licznych specjalistów. Udają się do dermatologów, kosmetologów, dietetyków, endokrynologów. Coraz częściej szukają również odpowiedzi bezpośrednio u trychologów, co jest dobrym kierunkiem i znacznie skraca czas diagnostyki. Jakie badania wykonuje trycholog?

Trichogram – badanie cebulek włosów, pobierane jest kilkadziesiąt włosów za pomocą pęsety a następnie obejrzenie ich pod specjalnych mikroskopem

Trichoskopia – za pomocą przykładanego urządzenia do głowy, specjalista obserwuje włosy w powiększeniu nawet 70-krotnym

Sposoby leczenia

Sposobów leczenia łysienia jest wiele. Jakie są zatem najczęściej polecane?

1.Leczenie doustne

3. Wcierki do włosów

4. Laseroterapia

5. Mezoterapia

6. Przeszczep włosów

Warto dodać, że każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji a proces leczenia jest długotrwały i nie zawsze skuteczny. Aby pozbyć się wstydliwego problemu kobiety często wybierają medyczną mikropigmentację skóry głowy, która pomaga zatuszować skutki łysienia. 

Wsparcie kobiet

Łysienie to wstydliwy problem. Zaniża on u kobiet ich poczucie własnej wartości, powoduje kompleksy i doprowadza do ciężkiej depresji. Kobiety w trakcie leczenia wymagają szczególnego wsparcia ze strony bliskich. Problem ukrywają w każdy możliwy sposób nie chcąc być poniżane lub wyśmiewane. Czy wiesz, że ponad 50% kobiet przed 60 rokiem życia mierzy się z problemem nadmiernego wypadania włosów? Nie lekceważ problemu. Jeśli widzisz, że Twoja klientka boryka się z łysieniem,poleć jej konsultację u trychologa.

Agnieszka_Tarasiuk

Agnieszka Tarasiuk

Międzynarodowa specjalistka i trenerka Scalp micropigmentation. Twórczyni autorskich metod, CEO w HAIR INNOVO – innowacyjnej platformy, optymalizującej proces diagnostyki, wyboru lekarza/specjalisty oraz leczenia nadmiernego wypadania włosów.