Koszyk
Wiedzieć więcej

Wiedzieć więcej

| Autor: Daria Jurałowicz-Boratyńska

Z tego artykułu dowiesz się

• Z jakimi chorobami autoimmunologicznymi spotykamy się najczęściej w praktyce PMU?

• Na czym polega charakterystyka chorób z autoagresji?

• Czy nieleczona choroba autoimmunologiczna może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu PMU?

• Na co należy kłaść nacisk, szukając profesjonalnych szkoleń z zakresu pigmentacji medycznej?

Choroby autoimmunologiczne, a PMU (cz.1) | Choroby z autoagresji są coraz częściej występującymi schorzeniami. Chorują zarówno osoby młode, jak i starsze. Mnogość  problemów zdrowotnych o podłożu autoimmunologicznym sprawia, że linergitsa musi posiąść solidną dawkę wiedzy, by bezpiecznie pigmentować klientów borykających się z chorobami takimi jak cukrzyca typu 1, bielactwo, Hashimoto czy łysienie plackowate.

Z chorobami autoimmunologicznymi mamy do czynienia, gdy układ immunologiczny zaczyna atakować zdrowe narządy, stąd nazywane są one chorobami autoagresywnymi lub z autoagresji.

Lista takich schorzeń obejmuje wiele pozycji, w tym:

• choroby skóry (bielactwo, łuszczyca, łysienie plackowate);

• choroby tarczycy ( zapalenie tarczycy – Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa);

• choroby neurologiczne (miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre zapalenie mózgu i rdzenia);

• choroby układowe tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty, twardzina, układowe zapalenie naczyń, reumatoidalne i łuszczycowe zapalenie stawów);

• cukrzycę typu 1,

• nieswoiste wrzodziejące zapalenie jelit, i wiele innych.

Charakterystyka

Cechą wspólną tych dolegliwości jest  przewlekły stan zapalny wywołany przez wadliwie działające komórki układu odpornościowego, które rozpoznają struktury własnego organizmu jako zagrażające ustrojowi.  Przyczyny mogą tkwić w genach, jak również pojawić po przebytych zakażeniach wirusowych czy bakteryjnych, jak też po zmierzeniu się z silnym stresem. Aktywowane bywają również za sprawą niewłaściwej diety opartej na wysoko przetworzonych produktach, a także przez niedobory witamin, przede wszystkim witaminy D. 

Choroby autoimmunologiczne mają przewlekły charakter i często ostry przebieg. Niektóre schorzenia rozwijają się w uśpieniu przez kilka lat, czasem pojawiają się nagle lub dają objawy od czasu do czasu, więc bardzo ważne jest leczenie spowalniające postęp choroby i wyciszające jej objawy.

Nie tylko wygląd

W dobie rozwijającego się rynku makijażu permanentnego wiele osób skupia się przede wszystkim na doskonaleniu nowych technik pigmentacji, zapominając o uzupełnianiu najważniejszej wiedzy, czyli bezpieczeństwie zabiegów, dlatego, tak ważne jest, by temat chorób autoimmunologicznych nie zostawał pomijany, zarówno w kontekście  przeciwwskazań (tu bierzemy m.in. wpływ przyjmowanych leków) do zabiegu PMU jak i konkretnych wytycznych dotyczących granic działań   linergisty. Kolejnym ważnym aspektem jest zakres usług, jaki możemy zaoferować osobom, które borykają się z chorobami z autoagresji. U wielu klientów z kontrolowanym, leczonym schorzeniem zabieg PMU może znacząco poprawić nie tylko wygląd, ale ogólne samopoczucie.

Fot. Daria Jurałowicz LE CONTOUR

Wiedza i doświadczenie

Jeśli naszym głównym zakresem usług był dotychczas jedynie estetyczny makijaż permanentny, a pragniemy świadczyć usługi na coraz wyższym i bardziej zaawansowanym poziomie, warto zgłębić tematykę zabiegów z zakresu mikropigmentacji paramedycznej. Zyskując wiedzę i doświadczenie, będziemy mogli ze spokojem i pewnością zdecydować, kiedy zabieg PMU można wykonać, a kiedy należy bezwzględnie odmówić jego realizacji u klientów z chorobami autoimmunologicznymi.

Jak odpowiednio zakwalifikować klienta do zabiegu? Jak przeprowadzić właściwy wywiad, a przede wszystkim, jakie zapisy powinny znaleźć się w zgodzie na zabieg,  by zagwarantować bezpieczeństwo i świadomość jeszcze przed samym zabiegiem pigmentacji? To kluczowe pytania, na które należy poszukiwać odpowiedzi na szkoleniach dotyczących zaawansowanej pigmentacji. Tu liczy się nie tylko technika i sprzęt, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszej pracy.

• Nie obawiajmy się zatem odmowy zabiegu, jeśli np. klient deklaruje, że nie leczy się lub znajduje się w fazie zaostrzenia choroby.

• Nie lekceważmy naszych obaw, jeśli nie do końca jesteśmy pewni stanu zdrowia czy prawdomówności klienta.

• Nie bójmy się pytać o zgodę lekarze prowadzącego na zabieg, jeśli cokolwiek nas niepokoi.

• Do każdego klienta podchodźmy z empatią, zrozumieniem, ale też odpowiednią dozą asertywności, która świadczy o profesjonalizmie i stawia nas w pozycji eksperta.

Fot. Daria Jurałowicz LE CONTOUR

Teoria i praktyka

Dobrze skonstruowane szkolenia obejmują optymalne połączenie teorii i praktyki. W przypadku pigmentacji osób z problemami zdrowotnymi solidne przygotowanie teoretyczne jest niezwykle ważne, by oferowane zabiegi były bezpieczne.

Podsumowanie

Odpowiedzialność za wykonaną pracę jest niezmiernie istotna. Udany zabieg,  zdecydowanie poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na poprawę jakości życia klientów, a nieudana pigmentacja może mieć druzgocące i długotrwałe skutki u klientów z chorobami autoimmunologicznymi – zarówno pod kątem zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Daria Jurałowicz-Boratyńska

Certyfikowana linergistka i trenerka makijażu permanentnego. Absolwentka pedagogiki, kosmetologii medycznej i praktycznej. Autorka cyklicznych artykułów w Beauty Forum Polska oraz innych pismach branżowych. Prelegent podczas targów i konferencji kosmetycznych. Juror podczas mistrzostw makijażu permanentnego oraz zdobywczyni 1 miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach PMU. Twórczyni autorskiej techniki mikropigmentacji piegów, realistycznych brwi 3D oraz metody rekonstrukcji brwi u pacjentów z alopecją. Właścicielka LE CONTOUR w Legionowie.