Koszyk

CELLULIT od A do Z (cz.2)

| Autor: Dr Marek Wasiluk

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Czym kierować się przy wyborze metody diagnostyki i terapii cellulitu?

•  Jak działa termograf?

•  Jakie zabiegi aparaturowe warto włączyć do kompleksowej terapii antycellulitowej?

•  Na co warto zwrócić uwagę w zaleceniach pielęgnacji domowej?

 

 

Spis treści

Okiem eksperta  –  O przyczynach powstawania cellulitu oraz skutecznych sposobach na jego redukcję dr Marek Wasiluk pisał dla Was w poprzedniej części artykułu. Dziś skupimy się na skutecznych i bezpiecznych metodach walki z cellulitem, oraz metodach doboru optymalnej terapii, możliwej dzięki odpowiedniej diagnostyce.

Po pierwsze diagnostyka

Leczenie cellulitu można podzielić na kilka kierunków terapii – poprawę ukrwienia, zmniejszenie ilość tkanki tłuszczowej, eliminację obrzęków i/lub jonów żelaza, regulację hormonalną organizmu. W diagnostyce opieramy się m.in. na badaniu fizykalnym (palpacyjnym), termografii kontaktowej bądź badaniu USG.

TERMOGRAF Termograf kontaktowy jest rodzajem kliszy z zatopionymi, ciekłymi kryształami. Zmieniają one kolor i świecą eksponowane na różne zakresy ciepła. Cellulit w tkance powoduje występowanie różnic w  ukrwieniu, czyli ciepłocie samych tkanek. Tam, gdzie występują zastoje i obrzęki, krew  płynie wolniej, a temperatura jest niższa, więc kolor na termografie będzie różnić się od tego, który pokazuje miejsce bez patologicznych procesów i zmian. Zdrowa tkanka będzie obrazowana jednolitym kolorem niebieskim lub zielonym. Drobne zmiany uwidaczniają się przez niewielki kontrast między kolorami, wczesne stadium cellulitu zyska na kliszy barwę żółtą, łagodnie przechodzącą w pomarańczową. Im bardziej zaostrzony cellulit, tym większy jest kontrast między kolorami np. niebieski z żółtym. Przy zaawansowanej fazie, na kliszy wyświetla się czarny obraz z jasnymi elementami. Termograf to urządzenie o wielu zaletach. Pozwala na szybką (trwającą 1 minutę), czułą i wiarygodną diagnostykę. Uzyskane obrazy można porównywać na poszczególnych etapach leczenia, by sprawdzić skuteczność wybranej terapii. Badanie termografem obejmuje większą powierzchnię niż w przypadku USG i można za jego pomocą zdiagnozować cellulit na wczesnym etapie. Oprócz profesjonalnych termografów, na rynku obecne są termografy do użytku domowego. Są jednak znacznie mniej czułe i służą jedynie orientacyjnej diagnostyce.

Skuteczne zabiegi

Po zdiagnozowaniu cellulitu, ocenie jego podłoża i stopnia rozwoju można rozpocząć działanie. Jednym z dostępnych kierunków leczenia jest eliminacja samej tkanki tłuszczowej, jednak schudnięcie nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem. Przy cellulicie w trzecim stadium, należy zadziałać na tkankę miejscowo. Oprócz zdrowej diety oraz aktywności fizycznej pomocne okazują się zabiegi. W ramach lipolizy iniekcyjnej, przy pomocy specjalnego preparatu ostrzykujemy tkankę tłuszczową i rozpuszczamy jej komórki, co pomaga w jej niwelowaniu. Do innych, skutecznych zabiegów lipolitycznych należy ciepły laser lipolityczny, kriopoliza czy lipoliza kawitacyjna.

Pomocne w walce z cellulitem są zabiegi, które przywracają prawidłowe krążenie. Karboksyterapia to technika uchodząca za jedną z najlepiej poprawiających ukrwienie skóry. Polega na precyzyjnym wprowadzaniu pod skórę odpowiedniego, certyfikowanego dwutlenku węgla (to bardzo ważne, aby był on bardzo dobrej jakości). W momencie iniekcji gaz rozchodzi się równomiernie pod skórą, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając miejscowo przepływ krwi i poprawiając odżywienie oraz dotlenienie tkanek. To stymuluje procesy regeneracyjne, w tym powstawanie nowych, drobnych naczynek. W efekcie skóra jest lepiej odżywiona oraz dotleniona i cellulit zanika.

Walka z cellulitem – Co jeszcze?

Oprócz poprawy krążenia w tkance tłuszczowej, warto wspomóc eliminowanie obrzęków. W tym celu dobrze sprawdzają się masaże – począwszy od bańki chińskiej przez specjalistyczne i gabinetowe jak aparaturowy masaż próżniowy i zabiegi z wykorzystaniem urządzeń, łączących różne technologie (laser, RF, kawitacja, masaż podciśnieniowy).

Walka z cellulitem – Nowe podejście

By przywrócić prawidłowe funkcjonowanie tkanki tłuszczowej, pacjentki często decydują się na mezoterapię igłową. W ramach tego zabiegu, do tkanki wprowadza się różne substancje, takie jak koktajle witaminowe czy pobudzające krążenie, za pomocą strzykawki oraz igły. Ciekawym rozwiązaniem jest mezoterapia z użyciem preparatu, który pozwala wyłapać szkodliwe jony żelaza w  macierzy międzykomórkowej. Działając na poziomie molekularnym, poprzez wyrównanie poziomów żelaza w tkance powoduje, że normalizuje się jej funkcjonowanie, co jest bardzo istotne z punktu widzenia eliminacji cellulitu. Podaje się go co 2-4 cm głęboko w tkankę tłuszczową. Zabiegi należy wykonać w serii 7-10 w odstępie ok. 7 dni.

A jeśli to hormony?

Jeśli chodzi o zaburzenia gospodarki hormonalnej, które także mogą być współodpowiedzialne za cellulit, należy skonsultować się z endokrynologiem i stosować się do jego zaleceń w zakresie dalszego postępowania. Optymalna terapia, czyli… To, w którym kierunku powinniśmy zadziałać zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby i typu cellulitu. Zwykle nie ma jednej drogi leczenia, a skuteczna terapia to połączenie kilku rodzajów zabiegów, działających na różne przyczyny. Poza tym na eliminację cellulitu pierwszego stopnia o podłożu np. lipolitycznym stosuje się inne zabiegi niż na cellulit w trzeciej fazie rozwoju o tym samym podłożu.

Zaawansowany problem cellulitu

W przypadku zaawansowanego cellulitu w czwartej fazie rozwoju, metody poprawiające krążenie, zmniejszające obrzęki i przywracające prawidłowy metabolizm nie są skuteczne. W tym stadium powstają zwłóknienia widoczne w postaci guzków, które muszę być zniwelowane w  pierwszej kolejności. Jest to jednak bardzo trudne. Tu stosuje się tzw. kamuflaż, czyli albo rozmiękczanie zwłóknień, albo wypełnianie zapadnięć. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to bardzo trudne i wymaga nie lada doświadczenia. Technika podawania musi być bardzo precyzyjna i wymaga aplikowania preparatu w małych ilościach i wielu powtórzeniach.

Warto wiedzieć i edukować

Przypominajmy naszym pacjentom i klientom o tym,  jak ważna jest odpowiednia profilaktyka. By uniknąć powstawania cellulitu i niwelować pierwsze jego objawy warto zadbać o właściwą dietę bogatą w antyutleniacze oraz witaminy, najlepiej pozbawioną cukru i używek. Należy regularnie ćwiczyć, ograniczyć chodzenie w butach na wysokim obcasie i zrezygnować z zakładania zbyt obcisłej odzieży. W ramach domowej pielęgnacji polecajmy masaże oraz naprzemienne prysznice. Skuteczność balsamów, żeli  czy kremów antycellulitowych samych w sobie pozostawia wiele wątpliwości. Niestety, zawarte w nich substancje aktywne słabo ( o ile w ogóle) przenikają w głąb tkanki, więc ich działanie nie jest skuteczne. Jeżeli stosowanie danego środka daje efekt, jest to głównie spowodowane masażem wykonywanym podczas aplikacji kosmetyku i optycznym wygładzeniem powierzchni skóry, dzięki lepszemu nawilżeniu i rozświetleniu.

Dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „„Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”