Koszyk

Odmłodzić spojrzenie

| Autor: Marta Boryka

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Jakiego rodzaju peelingi chemiczne można bezpiecznie stosować w okolicy oka?

•  Dlaczego skóra powiek i okoli oka jest bardziej niż pozostałe partie narażona na reakcje alergiczne i podrażnienia?

•  Która grupa

kwasów prowadzi do kontrolowanej stymulacji metaloproteinaz macierzy i enzymów?

•  Jakie składniki peelingów chemicznych sprzyjają zwiększeniu nawilżenia, poprawie kolorytu i napięcie skóry wokół oczu?

Peelingi chemiczne w zabiegach na okolicę oczu | Skóra okolic oka jest najcieńsza na całym ciele. Posiada także zdecydowanie mniej gruczołów łojowych przez co pozbawiona jest naturalnego filmu ochronnego, który pomagałby w utrzymaniu nawilżenia. Dodatkowo, skóra wokół gałki ocznej zawiera większą liczbę mastocytów odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Taka struktura skóry ogranicza znacząco możliwości zabiegowe w zakresie wykonywanych zabiegów eksfoliacji.

Wokół powiek

 Powieki oraz skóra w ich okolicy to część aparatu ochronnego gałki ocznej. Oprócz funkcji ochronnej, skóra wokół oczu odgrywa jeszcze jedną, niezwykle istotną rolę – jest elementem obrazującym nasz nastrój i emocje. W ciągu dnia mrugamy, mrużymy oczy, uśmiechamy się, marszczymy brwi angażując mięśnie i skórę wokół oczu tysiące razy. Przy swojej specyficznej budowie, ciągłemu narażeniu na czynniki zewnętrzne i wspomniany ruch, skóra okolicy oczu starzeje się najwcześniej. Dzieje się tak też ze względu na jej specyficzną budowę. Skóra tej okolicy jest najcieńsza na całym ciele, ma zdecydowanie mniej gruczołów łojowych co czyni ją bardziej podatną na przedwczesne tworzenie się drobnych linii i zmarszczek. Zarówno tkanka podskórna, jak i leżące pod nią mięśnie są położone bardzo powierzchownie. Dodatkowo, skóra wokół gałki ocznej zawiera większą liczbę mastocytów odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Taka struktura skóry ogranicza znacząco możliwości zabiegowe w zakresie wykonywanych zabiegów eksfoliacji. Ze względów bezpieczeństwa, by ograniczyć ryzyko podrażnień, oparzeń i trwałych skutków ubocznych, zaleca się stosowanie specjalnie przygotowanych mieszanek i zestawów zabiegowych. Preparaty takie należą do grupy peelingów powierzchownych oraz bardzo powierzchownych i są jednym z najskuteczniejszych sposobów niwelowania oznak przedwczesnego starzenia się skóry wokół oczu w gabinecie kosmetycznym.

Niskie stężenia alfa-hydroksykwasów

To duża grupa najlepiej poznanych i sprawdzonych peelingów chemicznych. Ich działanie polega na usunięciu istniejących struktur komórkowych oraz zastąpienie nieaktywnych korneocytów nowymi komórkami w naskórku i nowymi strukturami tkankowymi w skórze właściwej. Efektem działania AHA jest pobudzenie odnowy komórkowej, rozjaśnienie i ujednolicenie kolorytu, a także wzrost nawilżenia. W skórze właściwej dochodzi do kontrolowanej stymulacji metaloproteinaz macierzy i enzymów, które niszczą stare struktury tkankowe, stymulując syntezę nowych, w tym kwasu hialuronowego. Do najczęściej stosowanych AHA na okolicę oczu należą: kwas migdałowy, mlekowy, cytrynowy, winowy i jabłkowy. Rzadziej stosuje się kwas glikolowy, który ze względu na małą cząsteczkę i szybkość penetracji, może wywołać podrażnienia skóry.

 

 

Polihydroksykwasy

Produkty nowej generacji, znalazły zastosowanie w kosmetologii stosunkowo niedawno. Ze względu na znaczny rozmiar cząsteczki wykazują delikatniejsze działanie niż AHA i nie wywołują podrażnień. Do najczęściej stosowanych należą kwas laktobionowy oraz glukonolakton. Związki te ze względu na obecność wielu grup hydroksylowych w cząsteczce, maja zdolność wiązania znacznych ilości wody, poprawiając poziom nawilżenia skóry. Kwas laktobionowy wykazuje ponadto działanie filmotwórcze, co zapobiega transepidermalnej ucieczce wody (TEWL) i wzmacnia barierę ochronną. Charakterystyczne dla niego jest także działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.

Arginina i mocznik

Dwa nawilżające składniki wielu peelingów chemicznych, będące bezpieczną alternatywą dla kwasów. Arginina prawdopodobnie bierze udział w produkowaniu składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) w reakcji z arginazą, dzięki której powstaje mocznik będący naturalnym składnikiem NMF oraz ornityna, która jest produktem pośrednim na dalszym szlaku przemian argininy i prowadzi do powstania kwasu piroglutaminowego, stanowiącego ok. 12% NMF. Ze względu na naturalne występowanie obu związków w organizmie, są one dobrze tolerowane przy aplikacji zewnętrznej. Zapewniają wzrost poziomu wilgoci w naskórku, regulując tym samym jego aktywność enzymatyczną, co w konsekwencji korzystnie wpływa na odnowę komórek, przywracając skórze gładkość, poprawiając napięcie i widocznie niwelując tzw. linie z przesuszenia.

 

Papaina

Papaina jest enzymem zbudowanym z 212 aminokwasów, pozyskiwanym z papai. Wykazuje działanie proteolityczne, przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwkoagulacyjne, rozpuszcza martwicze tkanki i przyspiesza gojenie i wzrost komórek. Jest wykorzystywana zarówno w produktach do stosowania w domu, jak i profesjonalnych zabiegach złuszczających. Papaina delikatnie złuszcza martwe komórki, aby uzyskać jaśniejszą, widocznie gładszą skórę okolicy oczu. W nowoczesnych kosmetykach coraz częściej pojawia się w formie usieciowanej w celu uzyskania większej skuteczności i stabilności. Warto zwrócić uwagę, że produkty wymienione powyżej,  powinny mieć dość gęstą konsystencję, która zapobiegnie wnikaniu preparatu pod powiekę. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są zestawy odpowiednio wyprofilowanych, nasączonych peelingiem płatków, które umożliwiają precyzyjną aplikację. Część dostępnych na rynku produktów dopuszcza także wspomaganie działania peelingu urządzeniami typu mikroprądy czy ultradźwięki.

Marta Boryka

Marta Boryka

Specjalista ds. szkoleń Dermalogica. Magister kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wieloletni szkoleniowiec w branży kosmetyki profesjonalnej. Prowadzi szkolenia oraz prezentacje w kraju i zagranicą. Autorka artykułów w prasie branżowej, uczestniczka licznych szkoleń. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii leczniczej z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury oraz peelingach chemicznych.

www.dermalogica.pl