Koszyk

Z klamrą na ratunek

| Autor: Dagmara Pauter

Z tego artykułu dowiesz się:

•  Jakie są zalety klamry trzyczęściowej metalowej?

•  Jak zaaplikować klamrę?

Spis treści

Klamra trzyczęściowa metalowa

Wrastające paznokcie to często występujące schorzenie, które wielu ludzi zna z własnego doświadczenia. Niestety, często traktuje się je pobłażliwie, dopiero w momencie, gdy doskwierający ból staje się nie do zniesienia, a czynności życia codziennego sprawiają trudności, pacjent udaje się po pomoc do specjalisty pielęgnacji stóp. Z pomocą przychodzą klamry. Dziś przyjrzymy się klamrze metalowej trzyczęściowej. Aplikacja klamry trzyczęściowej metalowej jest skuteczną i bezpieczną metodą, która szybko niweluje dyskomfort związany z wrastaniem płytki paznokciowej. Może być stosowana zarówno zapobiegawczo jako klamra prewencyjna, jak i w ostrych stanach zapalnych. Jest to trzyczęściowa klamra wykonana ze stali chirurgicznej sprężynowej. Siłę unoszącą na bocznych krawędziach paznokcia można łatwo regulować, dzięki czemu następuje natychmiastowe odciążenie obrąbka naskórkowego. Klamra trzyczęściowa metalowa jest precyzyjną klamrą, którą specjalista pielęgnacji stóp musi tylko dopasować do kształtu płytki paznokciowej. Dla ułatwienia tej czynności klamra jest dostępna w różnych rozmiarach, dzięki czemu odpada konieczność czasochłonnych przygotowań. Aby umożliwić dopasowanie klamry indywidualnie do grubości paznokcia pacjenta zastosowano drut o dwóch grubościach. Dzięki temu można uzyskać różny poziom siły odwodzącej. Siły działające w klamrze trzyczęściowej metalowej to siła dźwigni, sprężystości i rotacji.

Klamra posiada certyfikat CE zgodnie z dyrektywą UE w sprawie produktów medycznych 93/42/EWG (klasa 1). Oznacza to, że proces wytwarzania produktu od etapu pozyskania stali surowej, poprzez wykonanie drutu, aż do produkcji samej klamry można udokumentować na podstawie protokołów kontrolnych. Zalety klamry trzyczęściowej metalowej: ‒  bezbolesność dzięki zmniejszonemu naciskowi pacjent odczuwa natychmiastowe złagodzenie bólu; nie jest konieczne stosowanie miejscowych znieczuleń, jak w przypadku metody chirurgicznej, –  bezkrwawość – technika zakładania jest zachowawcza, nieinwazyjna, wykonywana jest przez specjalnie przeszkolone osoby zajmujące się pielęgnacją stóp i przez podologów, –  nie występuje okres absencji chorobowej – bezpośrednio po zabiegu można podjąć codzienne obowiązki, –  wysoki komfort użytkowania – korzystający z klamry mogą natychmiast nosić pełne buty i nie są ograniczeni w swoim życiu codziennym, nawet w przypadku długotrwałego leczenia z zastosowaniem klamer. Zastosowanie klamry trzyczęściowej metalowej zaleca się w następujących przypadkach: –  wrastające paznokcie palców stóp, np. w wyniku niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych, –  nieprawidłowy tor wzrostu paznokcia u cukrzyków, w celu uniknięcia operacji, –  npaznokcie zgięte i rurkowate, –  nieprawidłowy wzrost paznokcia po utracie płytki wskutek urazu lub w przypadku predyspozycji genetycznych, –  grzybica paznokcia ze zgrubieniem płytki paznokciowej i wrośniętymi brzegami paznokcia, –  stany zapalne wału paznokciowego lub łożyska paznokcia, –  odciski w obrąbku naskórkowym.

Klamra – Doskonała alternatywa

Prawie we wszystkich przypadkach wrastających paznokci i zanokcicy leczenie z zastosowaniem klamry trzyczęściowej metalowej byłoby dobrym, bezbolesnym rozwiązaniem, alternatywnym w stosunku do operacji. Zarówno sama technika, jak i skuteczność metody są znane bardzo nielicznym lekarzom, ponieważ dotychczas ta procedura stanowi domenę podologów i osób profesjonalnie zajmujących się pielęgnacją stóp. Z tego powodu dobra współpraca osób profesjonalnie zajmujących się pielęgnacją stóp lub podologów z miejscowymi dermatologami, chirurgami, diabetologami, ortopedami i lekarzami ogólnymi jest ważnym warunkiem skutecznego stosowania klamry trzyczęściowej metalowej.

Wrastająca płytka paznokciowa obustronnie

Tamponada przed przystąpieniem do zakładania klamry trzyczęściowej metalowej

Dostosowanie ramion klamry do płytki paznokciowej. Dobranie odpowiednich długości ramion klamry trzyczęściowej

Założenie trzeciego elementu klamry, jakim jest łącznik

Gotowa konstrukcja klamry trzyczęściowej metalowej

Zabezpieczenie wystających elementów klamry za pomocą żelu światłoutwardzalnego

Zakończenie zabiegu założeniem tamponady

Widoczne efekty już po założeniu klamry

Dagmara Pauter

Absolwentka kosmetologii i pedagogiki, obecnie pracuje jako kosmetolog i podolog w Instytucie Kosmetycznym MAXIMA w Poznaniu oraz jako wykładowca w TEB Edukacja w Poznaniu.