Anti-aging

Power anti-aging

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie  właściwości  stymulatorów tkankowych stanowią o ich rosnącej popularności?

• Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania?

• Na co należy zwrócić uwagę wybierając produkt/ substancję czynną oraz technikę podania?

• Na czym polega „technika pięciu punktów”?

 

Stymulatory tkankowe -  Stymulatory tkankowe wyznaczyły na rynku estetycznym silny trend w odnowie i regeneracji skóry. Na czym polega ich działanie, dla kogo będą optymalnym rozwiązaniem, a komu nie należy ich rekomendować? Dlaczego tak chętnie stosowane są przez zabiegowców na okolice oka? Co jest kluczem do satysfakcjonujących efektów w pracy ze stymulatorami tkankowymi? Na te i inne pytania odpowiada Iwona Wójcik.

 

 

Działanie stymulatorów polega na kontrolowanej odpowiedzi zapalnej która powoduje wytwarzanie kolagenu oraz innych składowych zdrowej skóry. Są to polimery posiadające bardzo silną unikalną zdolność generowania odpowiedzi tkankowej. Każdy z nich jest inny, znaczące różnice odnajdujemy pod względem: rodzaju substancji czynnych, mechanizmu działania, wskazań, obszarów zastosowania, technik iniekcji, rezultatów oraz długości ich utrzymywania się.

 

Co dla kogo?

Na rynku dostępne są różne rodzaje stymulatorów tkankowych, których sposób podawania oraz działanie jest uzależnione od tego jakich efektów oczekuje klient.  Ogromne znaczenie będzie miała częstotliwość podanego preparatu, czy to będzie seria czy zabieg jednorazowy. Wszystko musi być dobrze przemyślane aby terapia była skuteczna i dała satysfakcję z efektów wykonanych zabiegów. Od pewnego czasu obserwujemy w kosmetologii estetycznej trend, który zbliża nas ku jak najbardziej naturalnym efektom stosowanych procedur. Klienci chcą wyglądać młodo, ale wciąż naturalnie, bez poczucia przerysowania i efektu nieruchomej maski.

 

Zdrowy promienny i naturalny  wizerunek zawsze będzie modny, wzorowane na chwilowych trendach nadmierne korekty w obrębie twarzy, mogą stać się prawdziwym utrapieniem już po krótkim czasie.  Musimy pamiętać, że procesu starzenia nie zatrzymamy, możemy go jedynie opóźnić.

 

 

Akcja stymulacja!

Nie da się przejść obojętnie obok oczywistych korzyści płynących z użycia stymulatorów tkankowych w celu indukowania mechanizmów naprawczych. Na rynku istnieje bardzo wiele preparatów które zawierają aminokwasy , kwaspolimlekowy, polinukleotydy, hydroksyapatyt wapnia, kwas bursztynowy oraz hybrydowe kompleksy kwasu hialuronowego. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na fakt,że produkty mające certyfikację medyczną są bezpieczne dla klientów a wszystkie substancje aktywne są przebadane w kierunku aktywacji procesów naprawczych w bardzo krótkim czasie. Innowacja tych produktów polega na zastosowaniu opatentowanych technologii regeneracyjnych skóry.

 

Szyte na miarę

Wybierając stymulator tkankowy dla naszego klienta musimy zwrócić szczególną uwagę na jego właściwości oraz mechanizmy działania substancji czynnych. Wybór produktu będzie uzależniony od rodzaju skóry jej potencjału biologicznego oraz efektu jaki chce uzyskać nasz klient. Mając w ofercie ogromny wachlarz produktów jesteśmy w stanie podjąć się terapii na różnych poziomach problemów skórnych.

 

Okolice oka

Stymulatory tkankowe dzielimy na te które nadają się do pracy na twarzy szyi i dekolcie, ale faktem jest, że produkty zaprojektowane specjalnie w celu stymulacji tkankowej okolicy powiek górnych i dolnych wyróżniają się działaniem na tle innych metod odmładzania.  Delikatna, podatna na uszkodzenia  i wczesne objawy starzenia  okolica oczu to jedno z trudniejszych miejsc terapeutycznych wymagających doboru odpowiedniej terapii oraz produktu. Okolica ta stanowi często wyzwanie dla specjalisty. Wiele niedoskonałości tej partii wiąże się często z uwarunkowaniami anatomicznymi oraz wcześniej wykonanymi zabiegami.

Stymulatory tkankowe na bazie kwasu polinukleotydowego czy bursztynianu, pozwalają nam na bezpieczną i efektywną pracę w tej okolicy.

Możemy stymulować procesy naprawcze skóry jak również niwelować niedoskonałości takie jak „worki pod oczami” czy cienie.   

Doskonałe efekty dają m.in. polinukleotydy, chętnie wykorzystywane do rewitalizacji skóry wokół oczu. Ich zastosowania daje efekt głębokiego nawilżenia i rozświetlenia oraz wypoczętej skóry wokół oczu. Polinukleotydy zwiększają unaczynienie oraz przepływ krwi co zmniejsza możliwość występowania obrzęków i tak zwanych worków pod oczami.

 

 

Jak starzeje się skóra?

Gładkość naszej skóry jej sprężystość oraz twardość to ewidentne znamiona młodej i nieskazitelnej skóry. Z wiekiem tracimy struktury kolagenowe, rocznie około 1,5 %. Utrata kolagenu powoduje widoczne zmarszczki oraz bruzdy na naszej skórze. Aby zachować cechy młodego wyglądu skóry, musimy utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry oraz uchronić ją przed transepidermalną ucieczką wody. Bardzo ważne jest nawadnianie oraz uszczelnianie skóry.

Tuż pod naskórkiem znajduje się tkanka łączna zwana skórą właściwą. To tutaj kolagen i elastyna tworzą swoiste rusztowanie naszej skóry, to elastyczna a zarazem bardzo wytrzymała struktura, której spoiwem jest kwas hialuronowy. To u jej podstaw leżą komórki zwane fibroblastami.

Z wiekiem aktywność fibroblastów znacznie maleje a proces odnowy komórek ulega osłabieniu. Fibroblasty nie są w stanie wytwarzać takich ilości kolagenu i elastyny tym samym spada funkcjonalność ich włókien. Zmienia się nie tylko ilość kwasu hialuronowego ale również jego jakość. Potocznie mówiąc nasze rusztowanie ulega osłabieniu a skóra traci sprężystość i widoczne są na jej powierzchni liczne zmarszczki bruzdy oraz pofałdowania skórne.

 

Biostymulacja

W tym przypadku z pomocą przyjdzie jeden ze stymulatorów tkankowych jakim jest kwas polimlekowy . Jest to biostymulator tkankowy który poprzez wywołanie kontrolowanego odczynu zapalnego uruchamia procesy regeneracyjne. Zabieg można wykonywać u większości pacjentów po wcześniejszym wywiadzie kwalifikującym do zabiegu. Produkt ten, w doskonały sposób służy do odbudowania wolumetrii twarzy tym samym przywrócenie młodzieńczych rysów. Zastosowanie takiej terapii, może stać się bazą do późniejszych działań w obrębie regeneracji skóry całej twarzy. Odnowa tkanek za pomocą kwasu polimlekowego jest ściśle związana ze stymulacją fibroblastów. Geneza działania polega na przywróceniu struktur podporowych, utraconych w wyniku procesu starzenia się skóry. Zastosowanie protokołu zabiegowego z użyciem kwasu polimlekowego, nadaje skórze wyraźną poprawę, staje się jędrna wygładzona oraz wypełniona. Działanie tego kwasu oraz utrzymywanie się efektu zabiegu ,określa się w zależności od produktu od 18 do 25 miesięcy od ostatniego zabiegu. Dla bezpieczeństwa pacjenta zabiegi wykonuje się z użyciem narzędzia iniekcyjne go jakim jest kaniula. Zabieg nie wymaga szczególnego okresu rekonwalescencji, po zabiegu klient może odczuwać miejscowy ból zaczerwienienie i tkliwość. Wszystkie niepożądane objawy ustępują zwykle między 3 a 7 dniem.

 

 

Co jeszcze?

Warto tutaj również wspomnieć o innym wiodącym stymulatorze na bazie kolagenu. To sprawdzony  wyrób medyczny klasy III, stanowiący nową generację heterologicznego kolagenu typu I, w postaci liofilizowanego, wysoce oczyszczonego proszku. Jest to bioaktywny, nieusieciowany atelokolagen typu I w formie śródskórnej iniekcji, przeznaczony do regeneracji i odbudowy najdelikatniejszych okolic twarzy i całego ciała. Biomateriał charakteryzuje się dwukierunkowością działania tzw. podwójnym mechanizmem: z jednej strony stymuluje on obecne w skórze fibroblasty do produkcji włókien endogennego kolagenu z drugiej zaś strony pobudza proliferację nowych fibroblastów, które również będą syntetyzowały nowe, młode włókna kolagenowe. W ten sposób produkt tworzy optymalne warunki do odbudowy i regeneracji skóry.

Zabieg należy wykonać w serii dostosowanej do stanu skóry klienta między 3 a 5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni uzależnionych od cyklu regeneracyjnego skóry klienta.

 

„Większość biostymulatorów i stymulatorów tkankowych wykazuje złożone działanie naprawcze. Rynek oferuje nam produkty do korygowania objętości, zagęszczania skóry oraz poprawiania jej estetycznego wyglądu.”

 

Nowe możliwości

Całkiem niedawno pojawił się na rynku produkt oparty na polinukleotydach. Wykazuje on szerokie działanie liftingujące, antyoxydacyjne oraz silnie nawilżające. Posiada zdolność wiązania wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Produkt ten nie powoduje nadkorekty tylko podkreśla naturalne piękno skóry i głęboko ją nawilża. Wykonanie zabiegu w serii poprawia sprężystość oraz jędrność skóry. Polinukleotydy chętnie wykorzystuje się do rewitalizacji skóry wokół oczu. Produkty na bazie kwasu polinukleotydowego można stosować w technikach mezoterapii klasycznej technice kaniulowej, jak również w technice 5 punktów które powodują lekkie zarysowanie wolumetryczne twarzy.

 

Hybrydowe rozwiązania

Stymulatory tkankowe to również kompleksy hybrydowe kwasu hialuronowego. Mają one zdolność indukowania procesów naprawczych. Wykorzystujemy tutaj technikę pięciu punktów podawanych w strategiczne miejsca w obrębie twarzy, co pozwala na wyraźne odmłodzenie wyglądu i optymalne rozprzestrzenienie się substancji w bardzo krótkim czasie.                

Opatentowana technologia łączy w sobie krótki i długi łańcuch kwasu hialuronowego który ma zupełnie inne właściwości ponieważ jest to kwas o wysokiej masie cząsteczkowej, stanowiący  główny składnik macierzy pozakomórkowej. Jest bardzo skuteczny w podtrzymywaniu właściwego turgoru tkanek i wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. W ślad za nim idzie kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej który ma wiodące znaczenie w procesie gojenia się oraz proliferacji komórek. Produkt ten będzie sprawdzał się u klientów, u których brak elastyny i kolagenu spowodował dynamiczny opad tkanek i jednocześnie utratę kształtów twarzy. Działanie hybrydowego kwasu hialuronowego będzie powodowało ekspresję kolagenu typu I i III w fibroblastach oraz ekspresję kolagenu IV i VII  karatynocytach. Badania potwierdzają, iż jest to jeden z preparatów na rynku który posiada zdolność stymulacji adipocytów czyli tłuszczu głębokiego co pozwala na szybki efekt liftingu bez użycia produktów powiększających objętość tkanek, jakim jest np. kwas hialuronowy usieciowany. Zabieg wykonany w serii daje trwałe efekty zagęszczenia skóry poprawy owalu twarzy oraz młodego i zdrowego wyglądu.

 

Innowacyjne połączenia

Warto także wspomnieć o innowacyjnym połączeniu kwasu hialuronowego z kwasem bursztynowym. Synergia obu substancji ma bezpośredni wpływ na procesy metaboliczne w skórze (wzrost produkcji energii w cyklu Krebsa w fibroblastach skóry, poprawę oddychania komórkowego oraz wzrost mikrokrążenia) Dzięki takim właściwościom produkt skutecznie redukuje płytkie zmarszczki, poprawia owal twarzy, rozjaśnia oraz wygładza skórę. Wzrost mikrokrążenia poprawia koloryt skóry, sprawia że skóra wygląda na zdrową i wypoczętą. 

 

 

Podsumowanie

Prawidłowo dobrana terapia z użyciem stymulatorów tkankowych, pozwoli nam na poprawę wyglądu naszej skóry oraz wydłużenie jej biologicznego cyklu regeneracyjnego. Czynniki te sprawią, że będziemy mogli w naturalny sposób wprowadzać stopniowo klienta w naturalne procesy starzenia, bez ryzyka utraty własnych rysów twarzy i efektów przerysowania. Bardzo ważne jest uświadomienie klienta o cyklu terapeutycznym, który zapewni nam długotrwałe efekty zabiegu.

 

 

Mgr Iwona Wójcik  | Kosmetolog, pielęgniarka. Wykładowca akademicki kosmetologii i medycyny estetycznej. Prelegentka, szkoleniowiec, praktyk. Właścicielka Instytutu Piękna z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Nagrodzona tytułem Kobiety Roku za innowacyjny produkt kosmetyczny i statuetką Amicus Certus dla jednego z najlepszych wykładowców akademickich.

 

 

 

Zobacz także:

Odmłodzić spojrzenie

 

 

 

 

 

 

Skuteczne terapie łączone

 

 

 


BEAUTY FORUM is edited by

Health and Beauty
Media Sp. z o.o.

A company of

Hb Logo

Part of

Bofierecosmo

Contact us: ul. Królowej Marysieńki 9/10, 02-954 Warszawa - Tel.: +48 (22) 858 79 55 - Fax: +48 (22) 858 79 53 - info@health-and-beauty.com.pl

BEAUTY FORUM W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w sposób dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień przeglądarki lub urządzenia końcowego, z których Państwo korzystacie.. Więcej informacji Zamknij