Koszyk
Technologia - jak to działa?

Technologia – jak to działa?

| Autor: Lek. Med. Czesław Ducki

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym charakteryzuje się hiperbaria tlenowa?

• Jakie są wskazania do terapii w komorze hiperbarycznej?

• W jakich protokołach leczniczych terapia ta znajduje zastosowanie?

• Czy i jak hiperbaria wpisuje się w nurt well-being?

Spis treści

Komora hiperbaryczna – Co warto wiedzieć o hiperbarii tlenowej|Ta metoda terapeutyczna z roku na rok zyskuje na popularności i cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem. Dotlenienie w komorze hiperbarycznej ma wspierać regenerację tkanek i wspomagać leczenie wielu schorzeń. Efekty terapii doceniane są przez lekarzy i sportowców. Na czym polega zabieg w komorze hiperbarycznej?

Hiperbaria tlenowa, dzięki małej inwazyjności i bardzo dobrym efektom, zyskuje coraz więcej zwolenników. Pojawiają się też kolejne badania, potwierdzające skuteczność tej metody, a od lat korzystają z niej światowej klasy sportowcy, między innymi Robert Lewandowski i Michael Phelps.

Hiperbaria tlenowa to metoda terapii polegająca na oddychaniu stuprocentowym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Utrzymanie specyficznych parametrów środowiskowych, koniecznych do procesu terapeutycznego, jest możliwe w specjalnych komorach hiperbarycznych.

Z medycznego punktu widzenia hiperbaria tlenowa (HBO, hyperbaric oxygen) jest uznaną metodą leczenia, polegającą na tym, że pacjent oddycha 100-procentowym tlenem w komorze leczniczej, w której ciśnienie otoczenia jest większe od 1 ATA (atmosfery).

Hiperbaria tlenowa – Wskazania medyczne

Wskazania do leczenia tlenem hiperbarycznym określone przez UHMS obejmują cały szereg stanów klinicznych, w tym  m. in.: zatory powietrzne i gazowe, urazy tkanek miękkich, ostre pourazowe zespoły niedokrwienne, chorobę dekompresyjną, trudno gojące się rany, stany po utracie krwi, ropnie wewnątrzczaszkowe, martwicze zakażenia tkanek miękkich, zapalenia kości, późne uszkodzenia popromienne, oparzenia termiczne i inne. Zastosowanie HBO jest dla lekarzy i pacjentów cennym uzupełnieniem i wsparciem klasycznego leczenia, a często jednym z kluczowych jego elementów np. w przypadku zatrucia tlenkiem węgla.

Terapia hiperbaryczna z powodzeniem stosowana jest również w procesie rekonwalescencji osób, które cierpią na powikłania po COVID-19. Hiperbaria tlenowa wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych oraz stymuluje odbudowę tkanek organów uszkodzonych podczas choroby.  Efektem sesji w komorze hiperbarycznej jest nie tylko dotlenienie, lecz także stymulacja produkcji komórek macierzystych, które odpowiadają za regenerację organizmu. Ich przyrost w szpiku kostnym ma zwiększać się pod wpływem terapii hiperbarycznej nawet ośmiokrotnie. Pacjenci po przebyciu COVID-19 są często osłabieni, ich płuca po chorobie są mocno obciążone. Terapia tlenem może pomóc im w powrocie do zdrowia i lepszej kondycji.

Stwierdzono, że podczas terapii HBO m.in. dochodzi do skurczu naczyń i zmniejszenia obrzęku uszkodzonych tkanek, proliferacji fibroblastów i aktywacji tworzenia naczyń włosowatych. Hamowany jest również rozwój bakterii beztlenowych i zwiększa się aktywność przeciwbakteryjna układu immunologicznego.Aby zabieg HBO był bezpieczny i skuteczny konieczne jest korzystanie ze sprawdzonych i atestowanych urządzeń. Istotna jest również znajomość wskazań oraz przeciwwskazań do zabiegów. Wzrastająca liczba ośrodków oferujących HBO świadczy pośrednio o pozytywnej ocenie wyników leczenia  przez lekarzy i samych pacjentów.

Komora hiperbaryczna – specyfika działania

Dzięki specyficznym warunkom wysokiego ciśnienia, utrzymywanym w komorze hiperbarycznej, możliwe jest zniwelowanie fizjologicznej bariery przenikania tlenu, przez co trafia on bezpośrednio do krwi i limfy. Jego wchłanianie jest w tych warunkach wielokrotnie większe, a dzięki tak dogłębnemu dotlenieniu tkanek sprzyja wszechstronnemu leczeniu, między innymi trudno gojących się ran, obrzęków, zapaleń skóry czy chorób płuc.

Rodzaj komory – którą wybrać?

Komory hiperbaryczne występują w dwóch rodzajach: są miękkie lub twarde. Komory miękkie wykonane są z elastycznego, sztucznego tworzywa, które usztywnia się pod wpływem wysokiego ciśnienia. Komory miękkie wyglądem przypominają śpiwór z metalową konstrukcją. Z kolei komory twarde zbudowane są z metalu – są uznawane za bezpieczniejsze, stabilniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Główną różnicą między komorą miękką i twardą jest uzyskiwany w nich poziom ciśnienia. W komorze miękkiej wykonywane są z reguły zabiegi w ciśnieniu 1,3 ATA (atmosfer fizycznych), z kolei w komorach twardych można uzyskać ciśnienie 1,5 ATA.

Terapia hiperbaryczna – jak wygląda zabieg

Z reguły komory hiperbaryczne mają średnicę 90 cm, dzięki czemu w środku mieszczą się dwie osoby o standardowej sylwetce. Komora hiperbaryczna jest narzędziem terapii bezpiecznym również dla dzieci. Standardowo jednorazowa sesja w komorze hiperbarycznej trwa 70 minut. Podczas zabiegu mamy na twarzy maskę, przez którą wdychamy tlen. W komorach twardych umieszczone są przeszklenia, dzięki którym pacjent ma dostęp do światła dziennego, ponad to, dzięki specjalnej słuchawce, jest w stałym kontakcie z osobą nadzorującą zabieg.  Korzystanie z komory hiperbarycznej nie wymaga szczególnych przygotowań, rekomenduje się jedynie luźne, nigdzie nie uciskające, najlepiej bawełniane, ubrania.

Mikołaj Bartczak | specjalista  Holy Spa
https://holyspaandcafe.pl/

lek. med. Czesław Ducki | Zastępca Dyrektora ds. medycznych Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.